Առողջապահության ոլորտի բյուջետային հատկացումները նվազել են շուրջ 5.8 միլիարդ դրամով
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առողջապահության ոլորտին 2018թ. պետական բյուջեով նախատեսվում է հատկացնել 80.1 միլիարդ դրամ: Ազգային ժողովում ՀՀ 2018թ. պետական բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ այս մասին հայտնեց ՀՀ ֆինանսների նախարարի առաջին տեղակալ Ատոմ Ջանջուղազյանը:
«Դա բացարձակ թվով շուրջ 5.8 միլիարդ դրամով պակաս է 2017թ. հատկացումից: Սակայն ցանկանում եմ նշել, որ սա չի նշանակում, որ շահառուներին մատուցվող ծառայությունները կվատթարացվեն: Հակառակը՝ կա համոզմունք, որ հնարավոր է ավելի փոքր բյուջեով շատ ավելի լավ արդյունքների հասնել»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասաց Ջանջուղազյանը:
Հիվանդանոցային ծառայությունների համար կհատկացվի 30.1 միլիարդ դրամ, արտահիվանդանոցային ծառայությունների համար նախատեսված բյուջեն կազմում է 24.5 միլիարդ դրամ:

Budgetary allocations to healthcare field decrease by about 5.8 billion AMD
YEREVAN, NOVEMBER 6, ARMENPRESS. 80.1 billion AMD will be allocated to the healthcare field under the 2018 state budget, first deputy finance minister Atom Janjughazyan said during the discussion of the 2018 state budget draft in the Parliament, reports Armenpress.
“This number in an absolute figure is about 5.8 billion AMD less than that of 2017. But I want to state that this doesn’t mean that the services provided to beneficiaries will be worsened. Quite the contrary, there is a belief that it is possible to reach better results with a smaller budget”, he said.