Տնտեսության ակտիվությունն աճել է 5.1 տոկոսով. վարչապետը ներկայացրեց հիմնական ցուցանիշները
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը հրավիրված մամուլի ասուլիսում ներկայացրեց ընթացիկ տարվա հիմնական մակրոտնտեսական ցուցանիշների աճը և 2018 թվականին նախատեսված բյուջեի եկամուտները, դեֆիցիտը և ծախսերը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, վարչապետը նշեց, որ 2017 թվականի համեմատ 2018 թվականին կանխատեսել են եկամուտների 8 տոկոս աճ, դեֆիցիտը 3,8 տոկոս, ծախսերը՝ 7,7 տոկոս:
Տնտեսության ակտիվության ցուցանիշն այս տարվա առաջին 9 ամիսների ընթացքում արձանագրել է 5.1 տոկոս աճ: «Արդյունաբերական արտադրանքի աճը կազմել է 11.9 տոկոս, առևտրի շրջանառության ոլորտում արձանագրվել է 12.5 տոկոս աճ, Էլեկտրաէներգիայի արտադրության բնագավառում` 6.5 տոկոս աճ: Միջին ամսական անվանական աշխատավարձն ավելացել է 2.4 տոկոսով, արտաքին առևտրաշրջանառությունը` 21.7 տոկոսով», - ասաց վարչապետը՝ ավելացնելով, որ գյուղատնտեսության համախառն արտադրանքի ծավալը նվազել է 9.9 տոկոսով, շինարարության ծավալը նվազել է 6.4 տոկոսով:
Կարեն Կարապետյանն ընդգծեց, որ արտահանման ոլորտում գրանցվել է 19.1 տոկոս աճի ցուցանիշ, իսկ ներմուծման ոլորտում` 23.2 տոկոս աճ:
Վարչապետը նշեց, որ 2017 թվականի տասն ամիսներին ավելացված արժեքի հարկի մասով վերադարձված գումարը կազմել է 49 միլիարդ 700 միլիոն դրամ։ «Կարևոր է նշել, որ մինչև 20 միլիոն դրամի հայտերի հիման վրա ԱԱՀ-ի գումարների վերադարձը կատարվում է ընդամենը 4 աշխատանքային օրվա ընթացքում՝ նախկինում 90 օրվա փոխարեն»,-ասաց վարչապետ Կարապետյանը։ Նա նշեց, որ հարկային ստուգումները կրճատվել են 48 տոկոսով։

Экономическая активность выросла на 5.1%: Премьер-министр Армении Карен Карапетян представил основные экономические показатели
Премьер-министр Армении Карен Карапетян созвал пресс-конференцию, посвященную своей деятельности в течение года, на которой он представил основные экономические показатели и планы на 2016 год. Как передает «Арменпресс», премьер-министр Армении Карен Карапетян отметил, что, по сравнению с 2017 годом, в 2018 году прогнозируется рост доходов на 8%, дефицит бюджета в 3,8%, рост расходов – на 7,7%.
«В первые 9 месяцев текущего года экономическая активность выросла на 5.1%, причем в промышленности зарегистрирован рост на 11.9%, в торговом обороте – на 12.5%, в производстве электроэнергии – на 6.5%. Средняя номинальная заработная плата выросла на 2.4%, внешний товарооборот – на 21.7%», - сказал премьер-министр Армении Карен Карапетян.
По его словам, ВВП в сельском хозяйстве снизился на 9.9%, строительство отметило спад на 6.4%.
Как сказал премьер-министр Армении Карен Карапетян, экспорт вырос на 19.1%, импорт – на 23.2%.
По его словам, за первые 10 месяцев текущего года возврат по части НДС составил 49 млрд 700 млн драмов. «Важно отметить, что по заявкам до 20 млн драмов возврат по части НДС осуществляется в течение 4 рабочих дней, вместо прежних 90»,- сказал премьер-министр Армении Карен Карапетян.