Ամսական մինչեւ կես մլն քանակով 12 տեսակի պիցցա. իտալացիները Կապանում կբացեն պիցցայի գործարան
ԿԱՊԱՆ, 6 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կապանում իտալացի գործարարների ջանքերով բացվելու է պիցցայի գործարան, որն ունենալու է 30-100 աշխատատեղ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ զրույցում այս մասին տեղեկացրեց Սյունիքի մարզպետ Վահե Հակոբյանը: Միտքը իտալացի գործարար Նիկոլա Դի Մաուրոյինն է, ով նախապես ցանկացել է գործարան հիմնել Երեւանում, սակայն քննարկումների արդյունքում որոշվել է Կապանը: Վահե Հակոբյանի խոսքով՝ գործարանի բոլոր աշխատակիցները եւ մասնագետները լինելու են Հայաստանից, մեծամասնությունը՝ Սյունիքի մարզից:
«Սա բավականին լուրջ գործարան է: Տարածքը իտալացիներն արդեն վարձակալել են, վերջնական աշխատանքներն ենք անում: Սարքավորումները բերվել են Իտալիայից»,-ասաց մարզպետը՝ ընդգծելով, որ արտադրության հիմնական ծավալն արտահանվելու է Ռուսաստան:
«Սկսելու են 200 հազար հատից եւ հասցնելու են ամսական կես միլիոնի, պատրաստվելու է 12 տեսակի պիցցա»,-ասաց Վահե Հակոբյանը՝ տեղեկացնելով, որ ընդհանուր ներդրումները կազմել են 300 հազար դոլար: Պիցցաները լինելու են կիսաֆաբրիկատ, պատրաստելու համար կպահանջվի միայն դնել ջեռոցը: Սյունիքի զարգացման եւ ներդրման հիմնադրամը նույնպես ցուցաբերել է իր աջակցությունը:

KAPAN, OCTOBER 6, ARMENPRESS. Italian businessmen are opening a pizza factory in Kapan, which will have 30-100 employees, governor of Syunik Vahe Hakobyan told a press conference.
Italian businessman Nikola Di Mauro is behind the idea, who initially wanted to open the factory in Yerevan, but later decided in Kapan as result of discussions. All of the employees will be from Armenia, according to the governor. The production will be frozen pizzas.
“This is a rather serious factory. The Italians have already rented the territory, we are working. Equipment was brought from Italy”, he said, adding that the main volume of production will be exported to Russia.
“They will start from 200,000 pieces a month and gradually reach half a million a month, 12 kinds of pizzas will be made”, he said.