Հայաստանը մտադիր է ընդլայնել ԵՄ հետ համագործակցությունը բոլոր ոլորտներում. Էդվարդ Նալբանդյան
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ , ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը սերտ հարաբերություններ ունի Եվրամիության հետ և մտադիր է ընդլայնել համագործակցությունը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Եվրոպական հանձնաժողովի հարևանության և ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Յոհաննես Հանի հետ համատեղ ասուլիսում այս մասին հայտարարեց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
«Մեր շփումները, հանդիպումները, երկխոսությունները պարբերական բնույթ են կրում: Այսօրվա այցելությունը ևս մեկ հնարավորություն է ընձեռում շարունակել մեր քննարկումները Երևանում: Եվրամիությունը նշանակալի աջակցություն է ցուցաբերում Հայաստանում ընթացող բարեփոխումներին, սատարում մարդու իրավունքների պաշտպանության և օրենքի գերակայության շարունակական խթանմանը, ժողովրդավարական ինստիտուտների առավել ամրապնդմանը և դատական համակարգի արդյունավետ կառավարման ուղղությամբ Հայաստանի կողմից իրականացվող ջանքերին: Ես կցանկանայի հատուկ ընդգծել մեր համագործակցությունը նախորդ տարի ապրիլին Հայաստանում կայացած խորհրդարանական ընտրությունների համատեքստում: Ռիգայի Արևելյան գործընկերության գագաթաժողովի համատեղ հռչակագրի ոգուն համապատասխան վերջին երկու տարիների ընթացքում մեր համագործակցությունը կարևոր ձեռքբերումներ է գրանցել»,- ասաց նախարարը՝ ընդգծելով, որ Հայաստանը միացել է «Հորիզոն 2020»-ին, ավարտվել են «Ստեղծագործ Եվրոպա», «Ընդհանուր ավիացիոն գոտու միանալու» մասին բանակցությունները, ավարտվել է նաև Հայաստանի և Եվրամիության առաջնահերթությունների փաստաթղթի համաձայնեցումը:
Էդվարդ Նալբանդյանը եւս մեկ անգամ հիշեցրեց, որ նախաստորագրվել է ՀՀ-ԵՄ համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը, որի ստորագրումը նոյեմբերին Բրյուսելում կայանալիք Արևելյան գագաթնաժողովի կարևոր ձեռքբերումներից մեկը կարելի է համարել:
«Յոհաննես Հանի հետ հանդիպմանը բրյուսելյան գալիք գագաթնաժողովին համաձայնագրի ստորագրման նախապատրաստական աշխատանքների մասին քննարկումները կարևոր տեղ են զբաղեցրել»,-ասաց Էդվարդ Նալբանդյանը:
Նա ներկայացրեց, որ Յոհաննես Հանի հետ նաեւ քննարկել է տարածաշրջանային խնդիրները՝ Մերձավորարևելյան իրավիճակը, զարգացումները Սիրիայում:
«Պարոն Հանին ներկայացրի ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերը, Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների առաջիկա հանդիպման նախապատրաստման մասին: Պարոն Հանը վերահաստատեց Եվրամիության անվերապահ և ամբողջական աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ջանքերին»,-ընդգծեց նախարարը:
Հոկտեմբերի 2-ին ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հրավերով Հայաստան է ժամանել Եվրոպական հանձնաժողովի հարևանության և ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Յոհաննես Հանը: Այցի շրջանակում նախատեսված են հանդիպումներ Հայաստանի բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ:

Ереван намерен расширить сотрудничество с ЕС во всех сферах: глава МИД Армении
У Армении тесные отношения с Европейским Союзом, и Ереван намерен расширить сотрудничество с ЕС во всех сферах, которые представляют взаимный интерес. Как сообщает Арменпресс, в ходе совместной пресс-конференции с комиссаром Европейского Союза по вопросам расширения и политики соседства Йоханнесом Ханом об этом сказала глава МИД Армении Эдвард Налбандян.
«Наши контакты, встречи, диалоги носят регулярной характер.Сегодняшний визит - еще один шанс продолжить наши обсуждения в Ереване.Европейский союз оказывает значительную помощь в проводимых Арменией реформах, постоянно поддерживает поощрение прав человека и верховенства закона, дальнейшее укрепление демократических институтов, а также усилия Армении по эффективному управлению судебными органами.
Я хотел бы особо подчеркнуть наше партнерство в ходе парламентских выборов, состоявшихся в Армении в апреле прошлого года.За последние два года наше партнерство зафиксировало важные достижения в духе совместной декларации саммита Восточного партнерства в Риге», - сказал Налбандян, подчеркнув, что Армения присоединилась к проекту «Горизонту 2020», завершены переговоры по программам «Креативная Европа», «Общая авиационная зона», также завершено согласование документа о приоритетах Армении и ЕС.
Эдвард Налбандян еще раз напомнил, что было парафировано соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения-ЕС, подписание которого в ноябре 2017 года в Брюсселе можно рассматривать как одно из ключевых достижений саммита Восточного партнерства.
«На встрече с Йоханнесом Ханом мы сосредоточились на обсуждении подготовительных работ по подписанию соглашения на предстоящем саммите в Брюсселе», - сказал Налбандян.
Он добавил, что были также обсуждены региональные проблемы, ситуация на Ближнем Востоке и события в Сирии.
«Я представил г-ну Хана усилия Армении и сопредседателей Минской группы ОБСЕ, направленные на мирное урегулирование нагорно-карабахского конфликта, подготовку предстоящей встречи президентов Армении и Азербайджана.Г-н Хан подтвердил безусловную и полную поддержку ЕС усилиям сопредседателей Минской группы ОБСЕ», - сказал министр.
По приглашению министра иностранных дел Армении Эдварда Налбандяна 2 октября в Армению прибыл комиссар Европейского Союза по вопросам расширения и политики соседства Йоханнес Хан. В ходе визита он проведет встречи с высокопоставленными должностными лицами Армении.-0-/36/