Հայաստանը մտադիր է ընդլայնել ԵՄ հետ համագործակցությունը բոլոր ոլորտներում. Էդվարդ Նալբանդյան
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ , ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը սերտ հարաբերություններ ունի Եվրամիության հետ և մտադիր է ընդլայնել համագործակցությունը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Եվրոպական հանձնաժողովի հարևանության և ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Յոհաննես Հանի հետ համատեղ ասուլիսում այս մասին հայտարարեց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
«Մեր շփումները, հանդիպումները, երկխոսությունները պարբերական բնույթ են կրում: Այսօրվա այցելությունը ևս մեկ հնարավորություն է ընձեռում շարունակել մեր քննարկումները Երևանում: Եվրամիությունը նշանակալի աջակցություն է ցուցաբերում Հայաստանում ընթացող բարեփոխումներին, սատարում մարդու իրավունքների պաշտպանության և օրենքի գերակայության շարունակական խթանմանը, ժողովրդավարական ինստիտուտների առավել ամրապնդմանը և դատական համակարգի արդյունավետ կառավարման ուղղությամբ Հայաստանի կողմից իրականացվող ջանքերին: Ես կցանկանայի հատուկ ընդգծել մեր համագործակցությունը նախորդ տարի ապրիլին Հայաստանում կայացած խորհրդարանական ընտրությունների համատեքստում: Ռիգայի Արևելյան գործընկերության գագաթաժողովի համատեղ հռչակագրի ոգուն համապատասխան վերջին երկու տարիների ընթացքում մեր համագործակցությունը կարևոր ձեռքբերումներ է գրանցել»,- ասաց նախարարը՝ ընդգծելով, որ Հայաստանը միացել է «Հորիզոն 2020»-ին, ավարտվել են «Ստեղծագործ Եվրոպա», «Ընդհանուր ավիացիոն գոտու միանալու» մասին բանակցությունները, ավարտվել է նաև Հայաստանի և Եվրամիության առաջնահերթությունների փաստաթղթի համաձայնեցումը:
Էդվարդ Նալբանդյանը եւս մեկ անգամ հիշեցրեց, որ նախաստորագրվել է ՀՀ-ԵՄ համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը, որի ստորագրումը նոյեմբերին Բրյուսելում կայանալիք Արևելյան գագաթնաժողովի կարևոր ձեռքբերումներից մեկը կարելի է համարել:
«Յոհաննես Հանի հետ հանդիպմանը բրյուսելյան գալիք գագաթնաժողովին համաձայնագրի ստորագրման նախապատրաստական աշխատանքների մասին քննարկումները կարևոր տեղ են զբաղեցրել»,-ասաց Էդվարդ Նալբանդյանը:
Նա ներկայացրեց, որ Յոհաննես Հանի հետ նաեւ քննարկել է տարածաշրջանային խնդիրները՝ Մերձավորարևելյան իրավիճակը, զարգացումները Սիրիայում:
«Պարոն Հանին ներկայացրի ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերը, Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների առաջիկա հանդիպման նախապատրաստման մասին: Պարոն Հանը վերահաստատեց Եվրամիության անվերապահ և ամբողջական աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ջանքերին»,-ընդգծեց նախարարը:
Հոկտեմբերի 2-ին ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հրավերով Հայաստան է ժամանել Եվրոպական հանձնաժողովի հարևանության և ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Յոհաննես Հանը: Այցի շրջանակում նախատեսված են հանդիպումներ Հայաստանի բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ:

Armenia plans to expand partnership with EU in all spheres – FM Nalbandian
YEREVAN, OCTOBER 2, ARMENPRESS. Armenia has close ties with the European Union and plans to expand the partnership in all spheres of mutual interest, foreign minister Edward Nalbandian said during a joint press conference with Commissioner for European Neighbourhood Policy and Enlargement Negotiations JohannesHahn in Yerevan, reports Armenpress.
“Our contacts, meetings, dialogues are on regular basis. Today’s visit is another chance to continue our discussions in Yerevan. The European Union provides significant assistance to Armenia’s ongoing reforms, constantly supports promoting human rights and rule of law, further strengthening democratic institutions, as well as Armenia’s efforts on the effective governance of judiciary. I would like to especially highlight our partnership in the context of the parliamentary elections held in Armenia last year in April. Over the past two years our partnership recorded important achievements in line with the spirit of the joint declaration of the Eastern Partnership summit in Riga”, FM Nalbandian said, stating that Armenia joined Horizon 2020, the talks over Creative Europe, Common Aviation Area are completed, the agreement on priorities document of Armenia and the EU is also completed.
Edward Nalbandian once again recalled that the Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership agreement has been initialed the signing of which in November, 2017 in Brussels can be considered as one of the key achievements of the Eastern Partnership summit.
“The meeting with JohannesHahn focused on discussing the preparation works of signing the agreement during the upcoming Brussels summit”, Nalbandian said.
He added that they have also discussed the regional issues, the situation in the Middle East and the developments in Syria.
“I have introduced Mr. Hahn on the efforts of Armenia and the OSCE Minsk Group Co-Chairs aimed at peacefully settling the Nagorno Karabakh conflict, the preparation of the upcoming meeting of the Armenian and Azerbaijani Presidents. Mr. Hahn reaffirmed the EU’s unconditional and complete support to the efforts of the OSCE Minsk Group Co-Chairing countries”, the minister said.
At the invitation of Armenian foreign minister Edward Nalbandian, Johannes Hahn arrived in Armenia on October 2. During the visit he will have meetings with Armenia’s high-ranking officials.