«ԴիջիԹեք 2017». Հայկական տեխնոհսկաների նորարարական լուծումները ներկայացված են մեկ հարկի տակ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առաջիկա երեք օրերի ընթացքում հանրությունը հնարավորություն կունենա ծանոթանալ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և ինժեներիայի ոլորտում հայկական ընկերությունների գրանցած հաջողություններին, լսել նրանց հետաքրքիր առաջարկները: Սեպտեմբերի 29-ին Երևանում տեղի ունեցավ «ԴիջիԹեք» տեխնոլոգիական ցուցահանդեսի բացման արարողությունը, որին մասնակցում էր ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
ՀՀ կապի, տրանսպորտի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Վահան Մարտիրոսյանն իր ելույթում նշեց, որ տարեցտարի «ԴիջիԹեք»-ն ավելի ընդլայնվում է, առաջարկվում են նոր լուծումներ: «Սրա վառ ապացույցն այն է, որ ցուցահանդեսին մասնակցում է շուրջ 150 ընկերություն, որոնք ներկայացնում են իրենց լուծումները: «ԴիջիԹեք»-ի զարգացման ապացույցներից մեկը նաև այն է, որ դրան արդեն մասնակցում են տասնյակ արտասահմանյան ընկերություններ և համագործակցության եզրերը գնալով ընդլայնվում են»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նշեց նախարարը:
Նա հավելեց, որ «ԴիջիԹեք»-ի շրջանակներում անցկացվելու են նաև գիտաժողովներ: «Արդեն պլանավորված է անցկացնել հայ-ճապոնական, հայ-կանադական և այլ գիտաժողովներ, որոնց ընթացքում քննարկվելու են տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացման և համագործակցության հեռանկարները»,- ասաց Վահան Մարտիրոսյանը:
Ucom ընկերության տնօրեն Հայկ Եսայանը շեշտեց, որ իրենց ընկերության համար մեծ պատիվ է հովանավորել նման միջոցառումը, որն արդեն դարձել է տեխնոլոգիական տոն: «Արդյունքում այն լուծումները, որոնք այսօր արդիական են աշխարհի համար, ծնվում են նաև Հայաստանում: Սա շատ կարևոր քայլ է մեր երկրի համար և մեր փոքր ընկերությունների համար, որոնք կարողանում են ներկայանալ բարձր մակարդակով: Այս պահին գրեթե չկա ոլորտ, որտեղ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ներգրավման անհրաժեշտություն չկա: Մեր ընկերությունն այն ընկերություններից է, որը համագործակցության հարթակ է բացում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում գործող բոլոր փոքր և միջին ընկերությունների համար: Մեր կողմից նման միջոցառումը հովանավորելն արդեն ցույց է տալիս, որ մենք ցանկանում ենք ակտիվ ներգրավվածություն ունենալ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացմանը:
Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանն էլ իր խոսքում նշեց, որ «ԴիջիԹեք»-ի շրջանակներում հետաքրքրված ընկերությունները պաշտպանության նախարարության հետ կքննարկեն տեխնոլոգիական ոլորտի և բանակի համագործակցության ձևաչափերը: «Մենք արդեն նախագծեր ենք մշակել, որոնք կներկայացնենք պաշտպանության նախարարությանը»,- ընդգծեց Վարդանյանը:
Նա շեշտեց, որ «ԴիջիԹեք» ցուցահանդեսը կազմակերպվում է Հայաստանը որպես բարձր տեխնոլոգիական երկիր վերականգնելու գործում հասարակությանը կոնսոլիդացնելու համար:
«ԴիջիԹեք» ցուցահանդեսին այս տարի ակնկալվում է շուրջ 150 ընկերությունների և 70 հազար այցելուների մասնակցություն: Ներկա կլինեն մասնակիցներ և պատվիրակություններ Ճապոնիայից, Չինաստանից, Հնդկաստանից, Շվեդիայից, Ռուսաստանից, ԱՄՆ-ից, Կանադայից և այլն: Միջազգային ընկերություններից մասնավորապես կմասնակցեն չինական հանրահայտ Dahua Technology ընկերությունը, ճապոնական Hitachi Construction Machinery Eurasia, Mitsubishi Heavy Industries և այլ ընկերություններ, շվեդական Ericsson ընկերությունը, դանիական Jabra ընկերությունը և այլն:
Եռօրյա տեխնոլոգիական միջազգային ցուցահանդեսում կներկայացվեն հայկական տեխնոհսկաների, նորաստեղծ և այլ ընկերությունների, նաև դպրոցականների նորարարական գաղափարներն ու տեխնոլոգիական լուծումները, շուկայի վերջին միտումներն ու նորարարությունները, կանցկացվեն գործարար հանդիպումներ, տարբեր մրցույթներ, ֆորումներ, սեմինարներ, տեղեկատվություն կներկայացվի թափուր աշխատատեղերի մասին:

YEREVAN, SEPTEMBER 29, ARMENPRESS. During the upcoming three days the public will have a chance to get acquainted with the achievements of Armenian companies in IT and engineering field and to hear their interesting proposals.
On September 29 the opening ceremony of the DigiTec – the largest technological exhibition was held in Yerevan, reports Armenpress.
The opening ceremony was attended by President of Armenia Serzh Sargsyan.
Minister of transport, communication and information technologies Vahan Martirosyan in his remarks said year by year the DigiTec further expands, new solutions are being proposed. “The vivid evidence of this is that the Expo is attended by over 150 companies which present their solutions. One of the proofs of the DigiTec development is that dozens of foreign companies are taking part and the cooperation paths gradually expand”, the minister said, stating that conferences will also be held on the sidelines of the Expo. “It is already planned to hold Armenian-Japanese, Armenian-Canadian and other conferences which will focus on discussing the development of IT and cooperation prospects”, Vahan Martirosyan said.
Ucom Director Hayk Yesayan stated that it’s a great honor for their company to sponsor this event which has become a technological holiday. “As a result the solutions relevant for today’s world are being born in Armenia. This is a very important step for our country and our small companies which are able to be presented at the high level. At the moment all fields need attracting information technologies. Our company is among those companies which opens a cooperation platform for all small and medium IT companies. Sponsoring this event already shows that we want to be actively engaged in the development of IT field”, he said.
Executive Director of the Union of Information Technology Enterprises Karen Vardanayan said the interested companies will discuss with the defense ministry the cooperation formats of the technological field and the army. “We have already developed programs which we will present to the defense ministry”, Vardanyan said, adding that the Expo is organized to consolidate the public on restoring Armenia as a country of high technologies.
This year the DigiTec Expo is expected to be attended by over 150 companies and 70.000 visitors. There will be participants and delegations from Japan, China, India, Sweden, Russia, US, Canada and etc. Among the international companies participating in the Expo are Chinese Dahua Technology, Japanese Hitachi Construction Machinery Eurasia, Mitsubishi Heavy Industries, Swedish Ericsson, Danish Jabra and other companies.
During the three-day exhibition the ideas and technological solutions of Armenian technological companies, as well as the school-children, the latest trends and innovations in the market will be presented. Business meetings, various competitions, forums, seminars and information on vacancies will be held.
The DigiTec is being held by the Union of Information Technology Enterprises since 2005 under the high patronage of the Prime Minister of Armenia.