ՀՀ վարչապետն անդրադարձել է Իրանի հետ ազատ տնտեսական գոտու ստեղծման գործընթացին
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և Իրանի միջև ազատ տնտեսական գոտու ստեղծման գործընթացի հետ կապված ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը հայտարարել է, որ այս տարվա նոյեմբերին արդեն իսկ ստեղծվելու է որոշակի հարթակ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին վարչապետ Կարապետյանը հայտարարել է Ծաղկաձորում լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ:
«Այդ հարցում մենք բազմաթիվ փորձեր ենք արել՝ եղել են և՛ հաջողակ բանակցություններ, և՛ անհաջող բանակցություններ, սակայն միանշանակ այդ հարթակը ստեղծելու ենք: Մոտ ժամանակներս Իրան կայանալիք այցի ժամանակ խոսելու ենք այդ մասին: Նաև վերջերս Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարը հանդիպել էր Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահի խորհրդականի հետ և այս հարցերը քննարկվել էին»,- նշել է ՀՀ կառավարության ղեկավարը:
Կարեն Կարապետյանն անդրադարձել է նաև Իրանի կողմից հայկական արտադրության էլեկտրաէներգիայի ուղիղ գնման հնարավորությանը: «Այս պահին որևէ բանակցություններ չեն վարվում, եթե լինի նման առաջարկ, որ գնային համեմատականով մեզ համար ձեռնտու լինի՝ մեծ սիրով»,- ընդգծել է ՀՀ վարչապետը:

Premier Karapetyan refers to process of creating free trade zone with Iran
YEREVAN, AUGUST 21, ARMENPRESS. Speaking about the creation of a free trade zone with Iran, Prime Minister of Armenia Karen Karapetyan announced that already in November there will be some kind of platform, “Armenpress” reports Karapetyan told the reporters in Tsakhkadzor.
“We have tried different things in that regard. There have been both successful and unsuccessful negotiations, but we will undoubtedly create that platform. I will touch that issue during my visit to Iran in the near future”, the Head of the Executive said.
Karen Karapetyan also referred to the possibility of direct buying of Armenian-produced electricity by Iran. “At the moment no talks are underway. If there is an offer beneficiary for us we will be glad to discuss”, the Armenian Premier stated.