Տավուշը պատրաստվում է Շամշադինի մեղրի և հատապտուղների փառատոնին
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տավուշի մարզի Բերդ քաղաքի Սորան ազգային պարկում օգոստոսի 12-ին և 13-ին արդեն 6-րդ անգամ կանցկացվի Շամշադինի մեղրի և հատապտուղների փառատոն: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում «Տավուշի հոգևոր վերածնունդ հիմնադրամի» տնօրեն Հայկ Չոբանյանը նշեց, որ մեկնարկը տրվելու է օգոստոսի 12-ի երեկոյան` ջազային համերգով:
«Համերգին ելույթ կունենա «Հայաստանի պետական ջազ նվագախումբը»: Ծրագիրն այս տարի իրականացվում է ՀՀ մշակույթի նախարարության «Մշակութային կանգառ» ծրագրի հետ: Հաջորդ օրը փառատոնը կսկսվի ժամը 12:00-ին, տեղի բնակիչները կներկայացնեն իրենց հավաքած մեղրն ու հատապտուղները, ինչպես նաև համեղ խոհանոցի նմուշները»,- ասաց Հայկ Չոբանյանը:
Նրա խոսքով, փառատոնը լավ հնարավորություն է Տավուշի մարզում զբոսաշրջության զարգացման համար, այն նպաստում է սոցիալ-տնտեսական իրավիճակի բարելավմանը: Տարեցտարի փառատոնի նկատմամբ հետաքրքրությունը մեծանում է: Նախորդ տարի միջոցառման մասնակիցների թիվը գերազանցել է 2000-ը, այս տարի ակնկալվում է 3000-ից ավելի մասնակցություն:
«Այս փառատոնը մի քանի խնդիր է լուծում, նախ զբոսաշրջության տեսանկյունից բավական ակտիվանում է կյանքը: Այնուհետև տարածաշրջանում տնտեսական, սոցիալական, մշակութային զարգացում է ապահովվում: Այս տարածաշրջանը մեղրի արտադրության հսկայական ներուժ ունի, մենք այժմ տեսնում ենք, որ փառատոնի անցկացումը նպաստել է մեղրի արտադրության ծավալների ավելացմանը»,- ավելացրեց նա:
Հայկ Չոբանյանի խոսքով՝ վերջին տարիներին այս փառատոնում մեծ է հատկապես երիտասարդների ակտիվությունը: Նաև ամեն տարի մի նոր բաղադրիչ է ավելանում փառատոնին:
Անդրադառնալով ենթակառուցվածքների զարգացմանը՝ Հայկ Չոբանյանը նշեց, որ առաջընթաց կա։ «Տարիներ առաջ հյուրանոցային ծառայությունները որակյալ չէին, չկային ռեստորաններ, իսկ այժմ այդ ոլորտում զարգացում կա: Ամեն դեպքում դեռ աշխատելու տեղ կա: Տավուշը սահմանամերձ գոտի է և ռիսկային է ներդրողների համար, հետևաբար ճիշտ կլինի զբոսաշրջության ոլորտում էլ ներդրողներին հարկային արտոնություններ տալ»,-ասաց նա:

Armenia’s Tavush province preparing for Shamshadin Honey and Berry festival
YEREVAN, AUGUST 9, ARMENPRESS. The 6th Shamshadin Honey and Berry festival will be held in Soran national park of Berd town of Tavush province on August 12-13, Hayk Chobanyan – Director of the Tavush Spiritual Revival Foundation, told a press conference in Armenpress.
The festival will launch in the evening of August 12 with a jazz concert.
“Armenia’s state jazz orchestra will perform at the concert. This year the program is being carried out with the culture ministry’s ‘Cultural stop’ program. The next day the festival will start at 12:00, the local people will present honeys and berries, as well as the samples of tasty cuisine”, he said.
According to Chobanyan, the festival is a good opportunity for tourism development in Tavush province, it contributes to improvement of socio-economic situation. Year by year the interest towards the festival is increasing. Last year the number of participants of the festival was more than 2000, this year it is expected to host more than 3000 participants.
“This festival solves several issues, it also boosts life from tourism perspective. It also ensures economic, social, cultural development in the region. This region has great potential for honey production, we now see that holding the festival contributed to the increase of honey production volumes”, he said.
Hayk Chobanyan said over the past years there is a youth activeness in the festival.
As for the infrastructure development, Chobanyan said there is a progress. “Previously the hotel services were not of high quality, there were no restaurants, but now there is a development in the field. In any case still works need to be done. Tavush is a bordering zone and risky for investors, therefore, it would be correct to provide tax privileges to investors in tourism field”, he said.