Տավուշը պատրաստվում է Շամշադինի մեղրի և հատապտուղների փառատոնին
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տավուշի մարզի Բերդ քաղաքի Սորան ազգային պարկում օգոստոսի 12-ին և 13-ին արդեն 6-րդ անգամ կանցկացվի Շամշադինի մեղրի և հատապտուղների փառատոն: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում «Տավուշի հոգևոր վերածնունդ հիմնադրամի» տնօրեն Հայկ Չոբանյանը նշեց, որ մեկնարկը տրվելու է օգոստոսի 12-ի երեկոյան` ջազային համերգով:
«Համերգին ելույթ կունենա «Հայաստանի պետական ջազ նվագախումբը»: Ծրագիրն այս տարի իրականացվում է ՀՀ մշակույթի նախարարության «Մշակութային կանգառ» ծրագրի հետ: Հաջորդ օրը փառատոնը կսկսվի ժամը 12:00-ին, տեղի բնակիչները կներկայացնեն իրենց հավաքած մեղրն ու հատապտուղները, ինչպես նաև համեղ խոհանոցի նմուշները»,- ասաց Հայկ Չոբանյանը:
Նրա խոսքով, փառատոնը լավ հնարավորություն է Տավուշի մարզում զբոսաշրջության զարգացման համար, այն նպաստում է սոցիալ-տնտեսական իրավիճակի բարելավմանը: Տարեցտարի փառատոնի նկատմամբ հետաքրքրությունը մեծանում է: Նախորդ տարի միջոցառման մասնակիցների թիվը գերազանցել է 2000-ը, այս տարի ակնկալվում է 3000-ից ավելի մասնակցություն:
«Այս փառատոնը մի քանի խնդիր է լուծում, նախ զբոսաշրջության տեսանկյունից բավական ակտիվանում է կյանքը: Այնուհետև տարածաշրջանում տնտեսական, սոցիալական, մշակութային զարգացում է ապահովվում: Այս տարածաշրջանը մեղրի արտադրության հսկայական ներուժ ունի, մենք այժմ տեսնում ենք, որ փառատոնի անցկացումը նպաստել է մեղրի արտադրության ծավալների ավելացմանը»,- ավելացրեց նա:
Հայկ Չոբանյանի խոսքով՝ վերջին տարիներին այս փառատոնում մեծ է հատկապես երիտասարդների ակտիվությունը: Նաև ամեն տարի մի նոր բաղադրիչ է ավելանում փառատոնին:
Անդրադառնալով ենթակառուցվածքների զարգացմանը՝ Հայկ Չոբանյանը նշեց, որ առաջընթաց կա։ «Տարիներ առաջ հյուրանոցային ծառայությունները որակյալ չէին, չկային ռեստորաններ, իսկ այժմ այդ ոլորտում զարգացում կա: Ամեն դեպքում դեռ աշխատելու տեղ կա: Տավուշը սահմանամերձ գոտի է և ռիսկային է ներդրողների համար, հետևաբար ճիշտ կլինի զբոսաշրջության ոլորտում էլ ներդրողներին հարկային արտոնություններ տալ»,-ասաց նա:

Тавуш готовится к Фестивалю Меда и ягод в Шамшадине
В нациоанльном парке Соран города Берд Тавушской области готовится к 6-му Фестивалю Меда и ягод в Шамшадине, который пройдет 12-го и 13-го августа.Фестиваль Меда и ягод в Шамшадине по традиции стартует с инициативы «Джаз на границе», в рамках которой будут исполняться музыкальные джазовые композиции. Как передает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами сказал 9 августа директор фонда «Духовное возрождение Тавуша» Айк Чобанян.
Как отметил Чобанян, джазовыми композициями смогут наслаждаться не только участники фестиваля, но и жители соседних населенных пунктов, а также военнослужащие, несущие службу на армяно-азербайджанской границе. «Здесь очень важна поддержка, которую оказывает Государственный джазовый оркестр Армении. Они ее оказали и в прошлом году, и в этот раз тоже окажут. Они участвуют в фестивале, не требуя за это гонорара», - подчеркнул директор фонда «Духовное возрождение Тавуша».
По словам Айка Чобаняна, Фестиваль меда и ягод в Шамшадине 2017 года создаст прекрасную возможность для развития туризма в Тавушкой области Армении. Как отметил директор фонда, в прошлом году число участников превысило цифру 2000 человек, что позволяет говорить об активном участии туристов, и в целом о наличии серьезного потенциала для развития туризма в Тавушской области.