ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանն աշխատանքային այցով եղել է Գյումրիում
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը հուլիսի 20-ին ր աշխատանքային այց է կատարել Գյումրի:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, կառավարության ղեկավարի այցը մեկնարկել է Գյումրիում գործունեություն ծավալող «Լենտեքս» ընկերությունից, որը գուլպաների և զուգագուլպաների խոշոր արտադրողներից է Հայաստանում: Շրջայցի ընթացքում վարչապետը ծանոթացել է արտադրական հզորություններին և ապրանքատեսականուն, գործունեության ընդլայնման հեռանկարներին ու զարգացման ծրագրերին: Շուրջ 6000 քմ արտադրական տարածք և մինչև 1000 քմ օժանդակ կառույցներ զբաղեցնող «Լենտեքս» ՍՊԸ-ն հագեցած է ժամանակակից մեքենասարքավորումներով, արտադրում է տղամարդու, կանանց և մանկական գուլպեղեն, ինչպես նաև տրիկոտաժեղեն: Ձեռնարկությունն ունի ավելի քան 300 աշխատակից, շրջանառությունը գերազանցում է 1 մլրդ ՀՀ դրամը: Արտադրանքն իրացվում է Հայաստանում, Արցախում, Ռուսաստանի Դաշնությունում, Վրաստանում և Արաբական Միացյալ Էմիրություններում: Վարչապետը կարևորել է «Լենտեքս» ՍՊԸ գործունեությունը և կառավարության անունից ընկերության զարգացման ծրագրերին աջակցելու պատրաստակամություն հայտնել:
Հաջորդիվ Կարեն Կարապետյանը ծանոթացել է Կումայրի պատմական կենտրոնի զարգացման ծրագրի շրջանակում Գյումրու Ռուսթավելի փողոցում իրականացվող հիմնանորոգման աշխատանքների ընթացքին: Վարչապետին զեկուցվել է, որ այստեղ իրականացվել են ապամոնտաժման աշխատանքներ՝ Շիրակացի փողոցից մինչև Սայաթ-Նովա փողոցն ընկած հատվածում։ Ամբողջովին ավարտված են կոմունիկացիոն համակարգի նորացման աշխատանքները, կատարվել է հետլիցք, որոշ հատվածներում փողոցը խճապատվել ու բետոնապատվել է: Զուգահեռաբար իրականացվում են նաև մայթերի վերանորոգման աշխատանքներ: Փողոցի վերականգնման նախագծային աշխատանքներն իրականացնում է «Հայնախագիծ» ԲԲԸ-ն:
Վարչապետը նաև շրջայց է կատարել Գյումրու «Սամարիթեր վերականգնողական կենտրոն» և «Բարձրավոլտ էլեկտրական ցանցեր» ընկերությունների, Գյումրու պետական բժշկական քոլեջի տարածքում: Կարեն Կարապետյանը եղել է «Տավրոս» կոշիկի գործարանի ֆիրմային խանութում, և, ծանոթանալով ապրանքատեսականուն, ողջունել է տեղական արտադրության զարգացմանը միտված նախաձեռնությունները:
Լրագրողների հետ ճեպազրույցում, ամփոփելով այցի արդյունքները, վարչապետը դրական է գնահատել Կումայրի պատմական կենտրոնի զարգացման ծրագրի շրջանակում կատարվող շինարարական աշխատանքները՝ նշելով. «Սեպտեմբերին ավարտում ենք այս փողոցի շինարարությունը: Կարծում եմ՝ օրինակելի, նոր ենթակառուցվածքներով՝ ջուր, գազ, էլեկտրաէներգիա, կապ, փողոց ենք կառուցում և փողոցային շինարարության նոր մշակույթ ենք ներդնում»: Ինչ վերաբերում է վերոնշյալ ընկերություններում շրջայցին, կառավարության ղեկավարը տեղեկացրել է, որ դիտայցի նպատակն էր ուսումնասիրել նշված տարածքները պետական գերատեսչությունները ավելի ռացիոնալ տեղաբաշխելու և ծառայություններն ավելի հասանելի դարձնելու համար:

Премьер-министр Армении посетил с рабочим визитом город Гюмри
Премьер-министр Армении Карен Карапетян 20 июля посетил с рабочим визитом город Гюмри.Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью правительства Армении, премьер-министр посетил ООО «Лентекс», которое занимается производством носков и чулочно-носочных изделий в Армении.Во время визита премьеру была представлена информация о производственных мощностях и типах продукции, перспективах расширения деятельности компании и программах развития.Компания оснащена новейшими технологиями, производит носки и чулочно-носочные изделия.
В компании работает более 300 сотрудников, оборот превышает 1 млрд драмов.Продукт продается в Армении, Арцахе, России, Грузии и Объединенных Арабских Эмиратах.Карен Карапетян придал большое значение деятельности компании и от имени правительства выразил готовность помочь программам развития компании.
Затем премьер-министр ознакомился с процессом реконструкции на улице Руставели в Гюмри, которая проводится в рамках программы развития исторического центра Кумайри.Премьер-министру было доложено, что здесь были проведены демонтажные работы.
Премьер-министр Карапетян также посетил Центр реабилитации Самаритер, ЗАО «Высоковольтные электронные сети» и Государственный медицинский колледж Гюмри.Он также посетил фирменный магазин фабрики обуви «Таврос», ознакомился с типами продуктов и поприветствовал инициативы, направленные на развитие местного производства.
Подводя итоги визита, премьер-министр положительно оценил строительные работы в рамках программы развития исторического центра Кумайри и сказал: «Мы завершим строительство этой улицы в сентябре.Я думаю, мы строим образцовую улицу с новыми инфраструктурами, водой, газом, электричеством, коммуникацией и устанавливаем новую культуру уличного строительства».
Комментируя визиты в вышеупомянутые компании, премьер-министр сказал, что они направлены на рассмотрение вышеупомянутых областей, чтобы более рационально распределить государственные учреждения и сделать услуги более доступными.