«ՏաԹեւեր» ճոպանուղին մեկ օրում սպասարկել է ռեկորդային թվով ուղևորների
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «ՏաԹեւեր» ճոպանուղին հուլիսի 16-ին սահմանել է ռեկորդային ցուցանիշ՝ մեկ օրում սպասարկելով 1371 ուղևորի։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին IDeA հիմնադրամի Հանրային կապերի բաժնից, նախորդ ռեկորդը սահմանվել էր 2014 թվականի հուլիսի 20-ին, երբ ճոպանուղին մեկ օրում սպասարկել էր 1321 ուղևորի:
«ՏաԹեւեր» հետադարձելի ճոպանուղին կառուցվել է 2010 թ.-ին «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամի «Տաթեւի վերածնունդ» ծրագրի շրջանակներում:
Այն ամենաերկար հետադարձելի ճոպանուղին է աշխարհում: Ռեկորդային են ոչ միայն օդուղու երկարությունը՝ 5752 մ., այլեւ ճոպանուղու կառուցման ժամկետները՝ ընդամենը 10 ամիս։ Նախագիծն իրականացրել է ճոպանուղիների կառուցման ոլորտի համաշխարհային առաջատար ավստրո-շվեյցարական «Doppelmayr/Garaventa» ընկերությունը։
«ՏաԹեւեր» ճոպանուղու շահագործման առաջին տարում՝ 2010 թվականին, այն սպասարկել է շուրջ 10 հազար այցելուի, իսկ 2016 թ․վերջի դրությամբ ճոպանուղու ուղևորների թիվը գերազանցել է 505 հազարը:
«Տաթեւի վերածնունդ» ծրագրի շնորհիվ Տաթևի տարածաշրջանն արագ տեմպերով դառնում է համաշխարհային կարգի զբոսաշրջային ուղղություն, ուր այցելում են զբոսաշրջիկներ Ռուսաստանից, Եվրոպայից և ԱՄՆ-ից: «Տաթեւի դարպասներ», «Մեծ Տաթեւ», Տաթեւի վանքի վերականգնման ծրագիրն ու «Տաթեւ» ազգային պարկի ստեղծումը հիմք են ծառայում տարածաշրջանի համալիր զարգացման համար։

Армянская канатная дорога "ТаТевер" установила новый рекорд по числу посетителей за день
Самая длинная в мире реверсивная канатная дорога "ТаТевер" (Крылья Татева), расположенная на юге Армении, 16-го июля обслужила 1 371 человека. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает пресс-служба фонда IDeA.
Предыдущий рекорд был установлен 20-го июля 2014 года, тогда канатной дорогой за один день воспользовались 1 321 человек.
Канатная дорога "ТаТевер" была построена в 2010 году в рамках программы фонда IDea "Возрождение Татева".
Рекордной является не только протяженность канатной дороги - 5,7 км, но и сроки строительства – 10 месяцев.
Официальный запуск канатной дороги на юге Армении состоялся 16 октября 2010 года. По последним данным за 2016-й год число пассажиров канатной дороги превысило 505 тысяч людей.
Самая высокая точка канатной дороги - 330 метров, путь в одном направлении из села Алидзор в знаменитый средневековый Татевский монастырь Сюникской области занимает 11 минут.
Татевская канатка 23-го октября 2011 года получила удостоверение Книги рекордов Гиннеса, официально закрепив статус самой длинной в мире реверсивной пассажирской канатной дороги.
Татевский монастырь был крупным культурным центром со скрипторием (мастерская по переписке рукописей), библиотекой и одним из известнейших средневековых университетов.