Վարդան Արամյանը իրական արդյունքի համար տնտեսական աճի 5 տոկոս ցուցանիշը ցածր չի համարում
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարության ծրագիրը կազմելիս՝ հաշվի են առնվել համաշխարհային միտումները, Հայաստանի տնտեսական ներուժը, բազմաթիվ մակրոտնտեսական ցուցանիշներ: Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց ՀՀ ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանը: «Մենք գնահատել ենք մեր գործողությունների արդյունքը, թե ինչ կարող ենք ունենալ, եթե մեր ծրագիրը իրագործենք: Եթե պարզ տնտեսագիտական լեզվով ասեմ, մեր այսօրվա գնահատված տնտեսական աճի ներուժը տարբեր մոդելներով 3-4 տոկոս է: Եթե մենք մեր առջև դնում ենք միջինը 5 տոկոս տնտեսական աճի ցուցանիշ, այդ արդյունքին հասնելու համար ջանքեր պիտի գործադրենք»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշեց նախարարը՝ հավելելով, որ գործադրվելիք ջանքերը մանրամասն գրված են կառավարության ծրագրում:
Վարդան Արամյանը իրական արդյունք ապահովելու համար տնտեսական աճի 5 տոկոսը ցածր արդյունք չի համարում: «Մենք պետք է շատ ճիշտ գնահատենք մեկնարկային իրավիճակները, թե որտեղ ենք գտնվում և ուր ենք գնալու: Մենք նախատեսում ենք 5 տարվա ընթացքում միջինում 5 տոկոս տնտեսական աճ ապահովել: Դա չի նշանակում, որ մենք ուղղակի ֆիքսելու ենք 5 տոկոս: Մեկ տարի դա կարող է լինել 4.7 տոկոս, մյուս տարի կձգտենք 5 տոկոսից ավելի բարձր ցուցանիշի, որպեսզի 5 տարվա ընթացքում միջինը 5 տոկոս ցուցանիշն ապահովենք: Ասեմ ավելին. եթե մենք 5 տոկոս աճի վրա մյուս տարի ևս 5 տոկող աճ ունենանք, դա արդեն լուրջ տնտեսական ձեռքբերում կլինի»,- ասաց Արամյանը:
Նա հավելեց, որ իրենք կառավարության ծրագրում դրել են այն մոտեցումը, որ ջանքեր են գործադրելու, որպեսզի համաշխարհային տնտեսությունից կամ Հայաստանի հետ համագործակցող երկրներից տնտեսական աճի ավելի առաջանցիկ տեմպեր ունենան:

Finance Minister Aramyan says 5% economic growth is not low figure for reaching real result
YEREVAN, JUNE 21, ARMENPRESS. By preparing the government’s action plan, the global trends, Armenia’s economic potential, a number of macroeconomic indicators have been taken into account, Finance Minister Vardan Aramyan told reporters in the Parliament on June 21, reports Armenpress.
“We have assessed the result of our actions, what we can have in case of implementing our program. In a simple economics language, I can say that the potential of today’s assessed economic growth is 3-4% at various models. If we set before us an average 5% economic growth, we need to make efforts for achieving that result”, the Minister said, adding that the efforts to be maid are reflected in-detail in the government’s action plan.
According to Minister Aramyan, 5% economic growth is not a low figure for reaching a real result. “We should accurately assess the starting points where we are and where we move on. We expect to ensure an average 5% economic growth within 5 years. During one year it can be 4.7%, next year we will seek for more than 5% growth”, he said, adding that they put an approach at the government’s action plan that they are going to make efforts to have more progressive economic growth rates from the world economy or countries cooperating with Armenia.