Սահմանամերձ Չորաթանի երեխաները հայկական մշակույթը ներկայացրել են Իտալիայում
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տավուշի մարզի սահմանամերձ Չորաթան գյուղում գրեթե երկու տասնամյակ գործող «Մխիթար» երիտասարդական կենտրոնի սաները հայկական մշակույթը ներկայացրել են Իտալիայի մի քանի համայնքներում:
«Մխիթար» երիտասարդական կենտրոնի տնօրեն Էդգար Քալանթարյանը «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց, որ Հայաստանի հետ մշակութային համագործակցության գաղափարը ծնվել է Իտալիայի Սկանդիչի համայնքից մի խումբ իտալացիների Հայաստան կատարած այցից հետո: Վերջիններս այնքան էին տպավորվել հայկական մշակույթով, որ որոշեցին այդ գաղափարը վերածել լուրջ համագործակցության: Ծանոթանալով սահմանամերձ Չորաթան համայնքում Մխիթարյան միաբանության կողմից ծավալվող մշակութային գործունեությանը՝ վերջիններս ստեղծեցին «Լա Մելագրանա» կազմակերպությունը՝ ընկերության հիման վրա ծնված հարաբերությունները խորացնելու նպատակով: Այսպիսով, երկու համայնքների միջև կապի ստեղծումը փոխադրվեց ինստիտուցիոնալ մակարդակի՝ ավելի ամուր կապ հաստատելով Չորաթանի և Սկանդիչիի երեխաների միջև:
«2013 թվականից ի վեր կազմակերպում ենք փոխադարձ այցելություններ, որոնք ապահովում են երկու համայնքների երեխաների միջև միջմշակութային շփումներն ու ճանաչողությունը: Վերջին այցելությունը 2017 թվականի հունիսի առաջին կեսին էր, երբ կենտրոնի մի քանի շնորհալի սաներ այցելեցին Իտալիա՝ մասնակցելու «Լա Մելագրանա» կազմակերպության կողմից կազմակերպած միջոցառումներին: Այցի առաջին օրն այցելեցինք Ֆլորենցիայի Սուրբ Մինաս եկեղեցի (3 –րդ դար)»,-նշեց Էդգար Քալանթարյանը:
Այցելության գրաֆիկը բավական հագեցած էր. հայկական մի շարք մշակութային միջոցառումներ տեղի ունեցան իտալական մի քանի համայնքներում ևս՝ Ֆլորենցիայում, Ռոմոլայում, Ֆաենցայում: «Մխիթար» երիտասարդական կենտրոնի սաները հայկական տարազներով ներկայացրեցին հայկական պարեր:
Հատկանշական է հատկապես Սկանդիչի քաղաքապետարանում կայացած «Հայկական էմոցիաներ» խորագրով միջոցառումը, որտեղ քաղաքապետ Սանդրո Ֆալանին նույնպես կարևորեց համագործակցությունը՝ հաստատելով այն շարունակելու պատրաստակամությունը:
«Միջոցառման ընթացքում ելույթով հանդես եկա նաև ես, որտեղ հիմնավոր կերպով ներկայացրի հայ-իտալական դարավոր հարաբերությունների մասին փաստեր, անդրադարձա հայ մշակույթին և հայ ժողովրդի պատմությանը և այլն: Հայ-իտալական հարաբերությունների խորացման գործում իր ներդրումն ունեցող, մասնագիտությամբ բժիշկ՝ Ռոմեո Զոլին, Չորաթանի հետ համագործակցությունը բնութագրեց հետևյալ բառերով` ընկերությունը չի պատասխանում «ինչու» հարցին, սակայն տալիս է պտուղներ, որոնցով սնվում է մարդկությունը՝ դարձնելով աշխարհը ավելի լավը… Չորաթանի հետ մեր համագործակցությունը բխում է նախ և առաջ սրտից, ո՛չ գլխից»,-ասաց Էդգար Քալանթարյանը:
Միջոցառման ընթացքում ներկայացվեցին նաև հայկական երաժշտության, քանդակագործության, պոեզիայի գլուխգործոցներ՝ Ֆլորենցիայում ազգությամբ հայ անվանի արվեստագետների և գրողի ներկայացմամբ (Արթուր Ալեքսանյան, Վիգեն Ավետիս, Ագնեսա Գյուրջյան): Այդ օրերին, իտալական Սկանդիչի համայնքն ապրում էր հայկական շնչով և մշակույթով:
«Կենտրոնի սաների հիշողության մեջ դեռ շատ երկար տարիներ վառ կմնա հանդիպումը Մխիթարյան հայրերի հետ Սուրբ Ղազար կղզում: Վերջիններիս ջերմ և հայրական վերաբերմունքն անկրկնելի հետք է թողել բոլորիս հոգիներում և սրտերում: Մայր Հայրենիքից հազարավոր մղոններ հեռավորությամբ գտնվող Մխիթարյան Միաբանություն այցելելն իսկ ներշնչման աղբյուր էր. իր դարավոր պատմությամբ, հազարավոր ձեռագրերով, գրադարանով, թանգարանով, ինչպես նաև այնտեղ առկա հայկական իրականությամբ»,-նշեց Էդգար Քալանթարյանը:
Նա նկատեց, որ նման այցելությունները մեծ նշանակություն ունեն սահմանամերձ համայնքում ապրող երեխաների համար: Շատերը Հայաստանից երբևէ դուրս չեն եկել, ոմանք նույնիսկ դեռ Երևանում չեն եղել: Այս այցելությունների ընթացքում երեխաները ոչ միայն ծանոթանում են նոր մշակութային արժեքներին, այլև շփվում իրենց այլազգի հասակակիցների հետ, նոր կապեր հաստատում: Շարունակական այս համագործակցության արդյունքում ակնկալվում է, որ «Մխիթար» երիտասարդական կենտրոնում կստեղծվի օտար լեզուների ուսուցման կենտրոն, որտեղ Չորաթան համայնքի երեխաները հնարավորություն կունենան, մնացած մասնագիտությունների կողքին, անվճար ուսումնասիրելու և խորացնելու իրենց գիտելիքները՝ հաղթահարելով կղզիացման բարդույթը»,- ավելացրեց Էդգար Քալանթարյանը:
Սահմանամերձ Չորաթանի «Մխիթար» ԵԿ-ն կրթամշակութային հաստատություն է, որն արդեն գրեթե երկու տասնամյակ անվճար հիմունքներով կազմակերպում է տարբեր կրթական, մշակութային, մարմնամարզական պարապմունքներ՝ դրանով իսկ լուծելով նաև սոցիալական խնդիրներ: Հիմնական նպատակն է զարգացնել Հայաստանում երեխաների, պատանիների կրթական, մշակութային, մասնագիտական ունակությունները՝ նպաստելով աշխատատեղերի ստեղծմանը, արտագաղթի տեմպերի նվազեցմանը, երիտասարդ սերնդին նոր մասնագիտություններ և հմտություններ փոխանցելը` կապելով նրանց մայր հայրենիքին: Կենտրոնում սաներն ամենօրյա դասընթացների ու պարապմունքների միջոցով սովորում են հելունագործություն, գոբելեն, ասեղնագործություն, գեղանկարչություն, գորգագործություն, ասմունք, ինչպես նաև մարզում միտքն ու մարմինը՝ շախմատի, պարի, մարմնամարզության միջոցով:

Kids of Choratan bordering village present Armenian culture in Italy
YEREVAN, JUNE 20, ARMENPRESS. The pupils of 'Mekhitar' Youth Centre of Choratan village (Tavush province) visited cultural events held within the framework of Mekhitaryan Centre of Armenia in Italy, in June 2017.
The main purpose of the visit was the introduction of Armenian culture in several Italian communities.
According to Edgar Kalantaryan, the head of' 'Mekhitar' Youth Centre at Choratan village, the idea of cultural cooperation with Armenia, in such a case, was born chiefly during one of the visits of Italian visitors from Scandici to Armenia. As emphasized Mr. Edgar Kalantaryan in interview with Armenpress, the Italians were so impressed with Armenian culture that betake the activity to transform the idea into real cooperation. Then, to get acquainted with the activities of Mekhitarian Centre at Choratan, they established organization named 'La Melagrana' having in purpose to deepen the further cooperation based in friendship and mutual support. As a result, the cooperation shifted to institutional level, establishing strong ties among children from Choratan and Scandici.
“Since 2013, we have organized several cultural visits to Italy and vice versa, which, really promoted intercultural communication and cognition among children. The latest cultural events organized by 'La Melagrana' organization took place in several communities of Italy, with participation of young pupils of ‘Mekhitar’ Youth Centre of Choratan. Starting from St. Minas Church of Florence (3rd century B.C.) the cultural events continued to Romola, Faencia etc”, he said.
According to Edgar Kalantaryan there was a full schedule of events. Among them,one is mostly need to be mentioned: the event named 'Armenian Emotions' held in Scandici municipality. It was particularly noteworthy the Sandro Falani's speach, the Mayor of Scandici, in which he insisted on the importance of uninterrupted continuety of cooperation.
“Within the framework of overmentioned event, I also made a speech. I introduced, generally the Italian-Armenian relations coming from centuries, touching upon the Armenian history and culture with strong argumentations. Romeo Zoli, a famous Italian doctor, who had great contribution in fostering the Italian-Armenian relations, discribed the cooperation with Choratan by the following words. ''The friendship does not answer the question why...it gives the fruits, that fed the humans, making the world better. The cooperation with Choratan village come from heart, but not from head...''.
The agenda of cultural events also featured masterpieces of music, sculpture, poetry, presented by renowned Armenian artists and writer (Arthur Aleksanyan, Vigen Avetis, Agnessa Gyurjyan) in Florence. It would be no exageration to say that Skandichian community lived in the Armenian spirit and culture those days, furthermore, flooded by those.
''We, particularly our pupils of 'Mekhitar' Youth Centre at Choratan, will carry the bright memories for a long time, ranging from the visit to the St. Lazarus Island and Mekhitarian Unity. The warm and fatherly attitude left a unique imprint on our souls and hearts. It is very hard to express a stream of emotions came from history of Unity, thousands of manuscripts, library, museum, and so on'', said Edgar Kalantaryan.
"Such visits are very important for children living in the border areas. Many have never left their hometown, even their village. During these visits, the children not only get to know the new cultural values, but also to communicate with other people at their age, make new contacts and create new cultural bridges. We expect that, as a result of this ongoing collaboration, the ‘Mekhitar’ Youth Training Center will be established in foreign languages, alongside other specialties where children of Choratan will be free to explore and deepen their knowledge, overcoming the complexity of isolationism", added Edgar Kalantaryan.
'Mekhitar' Youth Centre of Choratan village (Tavush province) is a cultural and educational institution, which organizes various secondary, cultural, embroidery, athletic trainings almost two decades in free of charge. Thereby this activities solve the socio-economic problems faced by the village and the province as a whole. The main objective is development in children and teens the cultural and professional skills, contribution to the reduction of emigration. In addition, to encourage the youth of province and linking them to their motherland by new professions and skills. Children are studying at the center through daily trainings, which include crochet, tapestry, embroidery, painting, poetry, as well as training the mind and body by chess, dancing, gymnastics.