Սպասվող լրահոս. 24.05.2017
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը Լրատվական ռադիոյի եթերում ներկայացնում է այն ամենն, ինչի մասին կկարդաք, կլսեք ու կտեսնեք այսօրվա լրահոսում:
ՀՀ կրթության և գիտության նախարարությունում նախարարի պաշտոնակատար Լևոն Մկրտչյանն այսօր` մայիսի 24-ին, կընդունի 2016-2017 ուսումնական տարվա դպրոցական առարկայական օլիմպիադաների առաջին կարգի դիպլոմակիր աշակերտներին:
ՀՀ կենտրոնական բանկում նախատեսված է մամուլի ասուլիս: Բանախոսները կանդրադառնան ֆինանսական կայունության և բանկային մեթոդաբանության հարցերին: «Ավրորա-2016»-ի դափնեկիր Մարգարիտ Բարանկիցեն եւ «Ավրորա- 2017»-ի հավակնորդ Թոմ Քաթինան կլինեն Գյումրիում: Նրանք կլինեն Հայ Կաթողիկե եկեղեցիում, «Թռչունյան» մանկատանը: Այնուհետև նախատեսված է հանդիպում «Կարիտաս» բարեգործական հիմնադրամի ներկայացուցիչների հետ: Նրանք կհանդիպեն Գյումրիում Իտալիայի պատվավոր հյուպատոս Անտոնիո Մոնտալտոի հետ:
Երևանում կանցկացվի «Հայաստանի քարտեզագրումը՝ որպես համաշխարհային կարգի զբոսաշրջային ուղղություն՝ հնարավորությունները, մարտահրավերները և առաջընթացի ուղին» խորագրով համաժողովը: Կմասնակցեն ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի տեղակալ Հովհաննես Ազիզյանը և Զբոսաշրջության պետական կոմիտեի նախագահ Զարմինե Զեյթունցյանը: Նախատեսվում է նաև գինու համտես: Հունիսի սկզբին անցկացվելու է «ԴիջիԹեք» բիզնես ֆորումը: Այս տարին միջոցառման համար հոբելյանական է: Արդեն 10-րդ անգամ բիզնես ֆորումը դառնում է յուրօրինակ հարթակ ՏՏ ոլորտի և բիզնեսի այլ ճյուղերի երկխոսության համար: Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնակությունների միության գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը, ԻՏՁՄ նախագահ Ալեքսանդր Եսայանը կներկայացնեն սպասվող միջոցառման մանրամասներ:
Մայիսի 25-ին Համբարձման տոնն է՝ Ջանգյուլումը: Ինչպե՞ս է այն նշվել տարիներ առաջ, ի՞նչն է պահպանվել տոնի իրական բաղադրիչներից և ո՞րն է տոնի հոգևոր խորհուրդը: Տոնին ընդառաջ այսօր Ս.Սարգիս եկեղեցու հոգևոր հովիվ Տեր Պետրոս ավագ քահանա Մալյանը և «Կէան» կրթամշակութային կենտրոնի հիմնադիր Վանուհի Սիմոնյանը կանդրադառնան թեմային:
Գրողների միության 2-րդ հարկի կլոր դահլիճում տեղի կունենա բարերարների պատվո տախտակի բացումը, որին կհաջորդի Գրողների միության անդամների շախմատի առաջնությունը:
Հայաստանի ազգային պատկերասրահի ժամանակավոր ցուցադրությունների սրահում Գերմանիայի Բրանդենբուրգ երկրամասի գիտության և մշակույթի նախարար, դոկտոր Մարտինա Մյունխի և ՀՀ մշակույթի նախարարի պաշտոնակատար Արմեն Ամիրյանի մասնակցությամբ կբացվի «Արքայական փայլ. պրուսական դղյակներն ու այգիները Բրանդենբուրգում և Բեռլինում» լուսանկարչական ցուցահանդեսը։

Предстоящие новости: 24.05.2017
Сегодня, 24-го мая, министр ОН Армении Левон Мкртчян примет победителей школьных олимпиад 2016/17 года.
Сегодня, 24-го мая, в ЦБ Армении состоится пресс-конференция на тему финансовой стабильности и банковской методологии.
Первый лауреат премии «Аврора» Маргерит Баранкитси финалист премии доктор Том Катена посетят город Гюмри. Они побывают в Армянской католической церкви Гюмри, в детском доме «Трчунян», затем встретятся с представителями благотворительного фонда «Комитас» и почетным консулом Италии в Гюмри Антонио Монтальто.
В Ереване состоится открытие форума, посвященного проблемам туризма и картографии Армении.
В этом году 10-й – юбилейный, бизнес-форум «ДиджиТек» состоится 9-10-го июня. «Умные решения для умного бизнеса» - под таким лозунгом пройдет 3-дневное мероприятие в формате B2B, предназначенное для диалога представителей бизнеса и ИТ-отрасли. Цель мероприятия - способствовать внедрению ИТ и коммуникационных технологий в различные отрасли экономики Армении. Форум организует Союз предприятий ИТ-отрасли, под покровительством премьер-министра Армении.
Исполнительный директор Союза предприятий ИТ-отрасли Карен Варданян и председатель Союза предприятий ИТ-отрасли Александр Есаян представят детали предстоящего форума.
25-го мая отмечается праздник Джангюлум. Сегодня, 24-го мая, состоится пресс-конференция иерея Петроса Маляна и основателя центра «Кэан» Вануи Симонян. Они осветят смысл и традиции отмечания этого праздника.
В Союзе писателей Армении состоится открытие почетной доски в честь меценатов. После этого пройдет шахматный турнир среди членов Союза писателей Армении.
В Национальной галерее Армении состоится открытие фотовыставки «Королевский блеск: прусские замки и парки в Бранденбурге и Берлине».