Էքստրիմ, ադրենալին, սուր զգացողություններ. Հայաստանը հավակնում է դառնալ էքստրեմալ տուրիզմի տարածաշրջանային կենտրոն
ԵՐԵՎԱՆ,22 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Մի քանի քայլ և արդեն օդում ես, ժայռի վրայից հայտնվում ես անդունդի վերևում, որը քեզ բաժանում է դիմացի ժայռից։Քայլում ես ու հանկարծ ոտքերիդ տակ այլևս չես զգում հողը, և հենց այդ պահին մոռանում ես վախերի մասին, հաղթահարում ամեն ինչ։ Սկսում ես հպարտանալ, որ կարողացել ես անցնել «հող-անդունդ» այդ մեկ քայլն ու օդում արդեն հիանում բնության գեղեցկությամբ՝ Հայաստան աշխարհի սարերով ու ձորերով։
Մայիսի 20-ին կայացավ արդեն ավանդույթ դարձած էքստրեմալ և սուր զգացողություններով լի լրագրողական շրջայցը «Yell Extreme Park»-ում, որը գտնվում է Տավուշի մարզի Ենոքավան գյուղում։
Այդ համայնքն արդեն բավականին հայտնի է թե՛ հայաստանցի, թե՛ օտարերկրյա զբոսաշրջիկների շրջանում և հիանալի վայր, որպեսզի հաղթահարես վախդ ու լրացնես ադրենալինի պակասը։ «Յելլ Էքստրիմ միայն մեդիաների համար» էքստրեմալ շրջայցի շրջանակներում ԶԼՄ ներկայացուցիչներին հնարավորություն է ընձեռվել ծանոթանալու Հայաստանի արկածային և էքստրեմալ զբոսաշրջության առանձնահատկություններին։
Շրջայցի ընթացքում մեդիա ոլորտի ներկայացուցիչները հնարավորություն ունեցան անձամբ «համտեսելու» արկածային զբոսաշրջության ողջ համն ու հոտը և սեփական փորձով գնահատելու դրա հետաքրքրությունը։
Լրագրողները ծանոթացան Ենոքավան համայնքում աշխարհի ամենաերկար զիփլայնի կառուցման արշավի շրջանակներում տարածաշրջանում իր տեսակի մեջ եզակի էքստրեմալ նախագծի նախնական էսքիզներին և տեղանքին։
Էքստրեմալ զբոսանքից առաջ տեղի ունեցած հանդիպում-քննարկման ընթացքում նախագծի հեղինակներն ու թիմը ներկայացրին Հայաստանում աշխարհի ամենաերկար զիփլայնի կառուցմանն ուղղված Indiegogo միջազգային հարթակում մեկնարկած դրամահավաքի ընթացիկ արդյունքները:
Ամենաերկար զիփլայնի կառուցման համար անհրաժեշտ է 200 հազար ԱՄՆ դոլար, որի մեծ մասն արդեն առկա է. մնացած հատվածը նախագծի հեղինակները որոշեցին լրացնել աշխարհում հայտնի, վստահելի և մեծ հեղինակություն վայելող միջազգային հարթակի՝ Indiegogo-ի միջոցով՝ համախմբելով ինչպես ամբողջ աշխարհի մեր հայրենակիցներին, այնպես էլ օտարերկրացիներին: Այսպիսով` մայիսի 4-ից մեկնարկեց կոլեկտիվ դրամահավաք, որը համաշխարհային պրակտիկայում հետաքրքիր և նշանակալի նախագծերի իրականացման ընդունված մեթոդ է:
«Yell Extreme Park» նախագծի հեղինակ Տիգրան Չիբուխչյանը, խոսելով իր ծրագրերի մասին, շատ կարևորեց իր հետ աշխատող թիմի առկայությունը, քանի որ, ըստ նրա, հենց այդ թիմի շնորհիվ է, որ ամեն ինչ կարողանում են անել։
«Այն ամենը, ինչ տեսնում եք, ես միայնակ չեմ արել, մենք մեծ թիմ ունենք և հենց իրենց շնորհիվ էլ մեկ տարվա ընթացքում այսքան բաների ենք հասել։ Մեր առաջին զվարճանքը եղել է զիփլայնը, իսկ հիմա ունենք ամենատարբեր էքստրեմալ հետաքրքրություններ»,- ասաց Չիբուխչյանը, հավելելով, որ դրամահավաքի շնորհիվ արդեն հանգանակվել է 8160 ԱՄՆ դոլար։
Արշավը շարունակվում է, և Տիգրանը կոչարեց բոլոր նրանց, ովքեր դեռ չեն միացել, շտապել, քանի որ նախագծին նվիրատվություն կատարողները ստանում են հնարավորություն ձեռք բերելու նվերներ իրենց ներդրման դիմաց: 60 դոլար և ավելի չափով ներդրումների դեպքում դրամահավաքի մասնակիցները կլինեն առաջիններից, ովքեր կունենան աշխարհի ամենաերկար զիփլայնի տոմս և պաշտոնական բացումից հետո կգան Հայաստան ու մեկ տարվա ընթացքում ցանկացած ժամանակ կօգտվեն դրանից:
«Շատ կցանկանայի նշել, որ ռելիեֆի առումով շատ հաջողակ ենք, և Հայաստանը շատ մեծ ներուժ ունի էքստրեմալ զբոսաշրջության տեսանկյունից, և մենք օգտվել և օգտվում ենք այդ հնարավորությունից: Մեր ամենամեծ ձեռքբերումներից մեկը կարող ենք համարել այն, որ այսօր Ենոքավան համայնքի բնակիչը իր սեփական բնակավայրում կարող է զբաղվել սիրած աշխատանքով և վարել ակտիվ կյանք։ Անցյալ տարի մեր այցելուների 20 տոկոսը օտարերկրյա զբոսաշրջիկներ էին, մնացած 80 տոկոսը՝ Հայաստանից։ Այս տարի փորձում ենք այնպես անել, որպեսզի ավելի շատանա օտարերկրացիների հոսքը։ Հիմնականում շատ են այցելում Ռուսաստանից, Արաբական Միացյալ Էմիրություններից և այնտեղ ապրող ֆիլիպինցիներ»,- ընդգծեց Չիբուխչյանը։
«Յելլ էքստրիմ Պարկ» նախագծի մարքեթինգի պատասխանատու Գեղամ Վարդանյանն էլ անդրադարձավ այն հարցին, թե հիմնականում որտեղից է նվիրատվությունների մեծ մասը։ «Նվիրատվությունների մեծ մասը Հայաստանից է՝ մոտ 60 տոկոսը, երկրորդ տեղում ԱՄՆ-ը և Ռուսաստանն են, այնուհետև Մեծ Բրիտանիա, Ֆրանսիա, Վրաստան, անգամ Կիպրոսից և Կանադայից, Արգենտինայից և տարբեր այլ երկրներից։ Պետք է ասեմ, որ նախագծին իր աջակցությունն են ցուցաբերել նաև Զբոսաշրջության պետական կոմիտեն, ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռիչարդ Միլսը: Մեր թիմը շատ է կարևորում այն, որ այս նախագծի իրականացմամբՀայաստանը ձեռք կբերի տարածաշրջանի էքստրեմալ տուրիզմի կենտրոնի կարգավիճակ և առավել ճանաչելի կդառնա: Դրա վառ ապացույցն է տարբեր երկրների ակտիվ մասնակցությունը մեր դրամահավաքին»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ընդգծեց Վարդանյանը:
Մարքեթինգի պատասխանատուն նշեց, որ դրամահավաքի ավարտից հետո արշավի ընթացքում նախագծի իրականացման համար իրենց օժանդակություն ցուցաբերած բոլոր մարդկանց անունները գրվելու են նախագծի պաշտոնական՝www.longest-zipline.comկայքում, ինչպես նաև «Յելլ էքստրիմ Պարկ»-ում հատուկ առանձնացված հատվածում՝ որպես ռեկորդային նախագծի իրականացման մասնակիցներ, որոնց շնորհիվ և աջակցությամբ նախագիծը իրականություն դարձավ:
Ակտիվ հանգստի սիրահարները հնարավորություն ունեն «Յելլ էքստրիմ Պարկ»-ում կազմակերպել իրենց ժամանցը՝ օգտվելով էքստրեմալ սպորտի տարբեր տեսակներից՝ զիփլայն (ZipLine), պարագլայդինգ (Paragliding), Ռոփ պարկ (Rope Park), քառանիվ մեքենայով արտաճանապարհային երթևեկություն (Off-road), լեռնահեծանվավազք (Mountain Biking), փեյնթբոլ (Paintball), ձիով արշավներ (Horseback Riding), ինտելեկտուալ, տրամաբանական խաղեր (Rest Area/ Board Games):
Indiegogo միջազգային հարթակում մայիսի 4-ից մեկնարկել է Հայաստանում աշխարհի ամենաերկար զիփլայնի կառուցմանն ուղղված կոլեկտիվ դրամահավաքի արշավը, որը տևելու է 30 օր և ավարտվելու է 2017 թվականի հունիսի 2-ին:
Նոր ու ամենաերկար զիփլայնը կկառուցվի ՀՀ Տավուշի մարզի Ենոքավան համայնքում, որը կունենա 2680մ երկարություն և 200-300մ բարձրություն: Զիփլայնով թռիչքը տևելու է 3 րոպե, որի ժամանակ հնարավոր է զարգացնել առավելագույնը 120 կմ/ժ արագություն: Այսօր Գինեսի ռեկորդների գրքում գրանցված ամենաերկար զիփլայնը գտնվում է Պուերտո Ռիկոյում, իսկ փաստացի ամենաերկար Զիփլայնը Մեքսիկայում է՝ 2545մ:

Экстрим, адреналин, острые ощущения: Армения претендует на то, чтобы стать лидером по экстремальному туризму в регионе
Несколько шагов – и ты в воздухе, со скалы ты оказываешься над пропастью, которая отделяет тебя от скалы напротив. Шагаешь, и вдруг больше не чувствуешь под ногами земли, и в этот момент забываешь о страхах, преодолевая все. Начинаешь гордиться собой за то, что прошел этот шаг, отделяющий землю от пропасти, и начинаешь в воздухе восторгаться красотою окружающей тебя природы Армении.
20-го мая состоялся ставший уже традиционным обход в «Yell Extreme Park», который находится в селе Енокаван в Тавушской области.
Эта община уже довольно известна и для армянских, и для зарубежных туристов как чудесное место, где можно преодолеть страх и пополнить запасы адреналина. В рамках похода «Yell Extreme только для медиа» представители СМИ смогли ознакомиться с особенностями экстремального туризма в Армении на собственном опыте.
Журналисты ознакомились с эскизами и местностью, в которой будет пролегать самый длинный в мире зип-лайн. В ходе обсуждения-встречи авторы проекта и команда представили результаты сбора средств на строительство этого аттракциона, который проходит на международной площадке Indiegogo.
Для строительства самого длинного в мире зип-лайна потребуется 200.000 долларов, большая часть средств уже имеется, и недостающие деньги авторы решили восполнить на международной площадке Indiegogo, обратившись как к нашим соотечественникам, так и к иностранцам.
Таким образом, 4-го мая стартовал краудфандинг, который является очень принятым в мире способом сбора средств на нтересные проекты.
Автор проекта «Yell Extreme Park» Тигран Чибухчян, рассказывая о своем детище, особо подчеркнул роль собравшейся вокруг него команды, поскольку именно с ней удается преодолевать все трудности. «Все, что вы видите, я сделал не один, у нас – большая команда, и благодаря этому мы за год смогли достичь столь многого. Зип-лайн стал нашим первым аттракционом, а сейчас у нас уже есть различные экстримы»,- сказал он, добавив, что им уже удалось собрать 8160 долларов.
Кампания продолжается, и Тигран призвал присоединиться всех тех, кто ;пока не сделал этого, поскольку всем вкладчикам предоставляется возможность получить сувениры. Если вклад превысит 60 долларов, то эти вкладчики получат билеты на рейсы зип-лайна, и после открытия смогут приехать в Армению и в течение года воспользоваться им в любое время.
«Нам очень повезло с рельефом, в этом отношении в Армении имеется большой потенциал. В прошлом году 20% наших посетителей были из-за рубежа, 80% - из Армении. В этом году мы хотим привлечь больше иностранцев. В основном, туристы к нам едут из РФ, ОАЭ и много проживающих там филиппинцев»,- рассказал автор проекта «Yell Extreme Park» Тигран Чибухчян.
Ответственный по маркетингу Гегам Варданян рассказал, откуда поступает больше всего взносов. «Больше всего денег поступает из Армении - 60%, затем из США и РФ, затем идут Великобритания, Франция, Грузия, Кипр, Канада, Аргентина и дрПроект поддержали и в Госкомитете по туризму Армении, а также посол США в Армении Ричард Миллс. Для нас особо важно, что Армения этим проектом претендует на то, чтобы стать лидером по экстремальному туризму в регионе, чему доказательством являются денежные поступления из-за рубежа»,- сказал он.
По его словам, после сбора средств они раместят имена всех вкладчиков на своей странице- www.longest-zipline.com, а также в особом месте в «Yell Extreme Park».
Любители активного отдыха в «Yell Extreme Park» смогут воспользоваться различными аттракционами – зип-лайном(ZipLine), параглайдингом (Paragliding), Роуп-парком (Rope Park), квадроциклами вне дорог (Off-road), горным велосиедным пробегом (Mountain Biking), пейнтболом (Paintball), конными походами (Horseback Riding), принять участие в интеллектуальных играх (Rest Area/ Board Games).
Таким образом, 4-го мая на международной площадке Indiegogo стартовал краудфандинг, который продлится 30 дней и закончится 2-го июня.
Новый, самый длинный в мире зип-лайн будет построен в общине Енокаван, он будет иметь длину 2680 м и высоту в 200-300м. полет на нем будет длиться 3 минуты, можно будет развить максимальную скорость в 120 км/час. На сегодня в качестве самого длинного в мире зип-лайна в книге рекордов Гиннеса зарегистрирован зип-лайн в Пуэрто-Рико; фактически самый длинный в мире зип-лайн находится в Мексике, его длина - 2545м.