Լեհաստանի հայ համայնքը հայկական սփյուռքի բացառիկ դրսևորումներից է. դեսպան
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեհաստանի հայ համայնքը հայկական սփյուռքի բացառիկ դրսևորումներից մեկն է` իր հարուստ պատմությամբ և Լեհաստանի կյանքում ունեցած կարևոր դերակատարումներով: Հայերը Լեհաստանում ապրում են 650 տարուց էլ ավելի: Համայնքում այս տարի նշվող 650-ամյա հոբելյանը, որը համընկել է նաև Հայաստանի և Լեհաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյա հոբելյանի հետ, վերաբերում է Լեհաստանի պատմության երևելի թագավորներից մեկի` Կազիմիր Մեծի կողմից Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու հոգևորական Գրիգոր Եպիսկոպոսին տրված բացառիկ արտոնություններով: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Լեհաստանում Հայաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Էդգար Ղազարյանն` խոսելով Լեհաստանում հայ համայնքի դերակատարության մասին:
«Ի դեպ, դա միակ արտոնությունը չէ, որ հայերը ստացել են Լեհաստանի իշխանավորներից: Հայերը Լեհաստանում արտոնություն են ունեցել ունենալ առանձին ինքնավարություն, առանձին դատարան` հայերեն լեզվով, Մխիթար Գոշի Դատաստանագրքով և այլն: Իսկ թե ինչ դերակատարում են ունեցել հայերը Լեհաստանի պատմության մեջ, կարծում եմ, այն հրաշալի կերպով ներկայացվեց Լեհաստանի Հանրապետության նախագահ Անջեյ Դուդայի կողմից, որն այս տարվա մարտի 29-ին Լեհաստանի Նախագահական պալատում կազմակերպել էր հատուկ ընդունելություն Լեհաստանի հայ համայնքի պատվին` 650-ամյա հոբելյանի խորհրդով»,-ասաց Էդգար Ղազարյանը:
Տարբեր աղբյուրներում հիշատակվում է Լեհաստանում ապրող 40.000-45.000 հայերի մասին: Նրանց թվում են ոչ միայն հարյուրամյակներով Լեհաստանում ապրող մեր հայրենակիցների ժառանգները, այլև այն հայրենակիցները, որոնք Լեհաստան են ժամանել վերջին 20-25 տարիների ընթացքում: Հատկապես Խորհրդային Միության փլուզումից հետո տասնյակ հազարավոր հայեր ժամանել են Լեհաստան և ակտիվ գործունեություն ծավալել հիմնականում առևտրի բնագավառում: Հետագայում նրանց մի մասը նորից տեղափոխվել է Հայաստան կամ այլ երկրներ, իսկ մի զգալի մասը շարունակում է ապրել և աշխատել Լեհաստանում: Նրանք առավելապես ընդգրկված են առևտրի և գործարարության ոլորտներում: Քիչ չեն նաև արվեստի և մշակույթի, հասարակական գործիչները, որոնք կայացած անուններ և հեղինակություններ են լեհ հասարակական շրջանակներում:
«Հայազգի պատմական գործիչներից չի կարելի չհիշատակել Յադվիգա Զառուգևիչովային, ով հանդիսանում է Լեհաստանի բոլոր ժամանակների անհայտ զինվորի խորհրդանշական Մայրը, կամ Գժեգոժ Պիրամովիչին (Գրիգոր Փիրումյանին), ով Լեհաստանի Սահմանադրության հեղինակներից մեկն է (Լեհաստանի Առաջին Հանրապետության առաջին կրթության նախարարը), Թեոդոր Աքսենտովիչին` ճանաչված գեղանկարիչ, Կրակովի գեղարվեստի ակադեմիայի նախկին ռեկտորը և այլն: Հայազգի հեղինակավոր գործիչներ կան նաև մեր օրերում: Հայ և լեհ ժողովուրդների ընդհանուր հպարտություններից մեկն աշխարհահռչակ կոմպոզիտոր և դիրիժոր, մաեստրո Քշիշտոֆ Պենդերեցկին է, որն ունի հայկական արմատներ, կամ ճանաչված հոգևորական և հրապարակախոս Տադեուշ Իսակովիչ–Զալեսկին, անվանի հեռուստալրագրող Ռոբերտ Մակլովիչը և այլն»,- նշեց դեսպանը:
Լեհաստանում Հայաստանի դեսպանատունը` համագործակցելով Լեհաստանի պետական և տեղական իշխանությունների, գործընկեր կազմակերպությունների, ինչպես նաև Լեհաստանում գործող հայկական կազմակերպությունների հետ` երբեմն անմիջական նախաձեռնություններով և մասնակցությամբ արդեն իսկ կազմակերպել է երկու տասնյակից ավելի միջոցառումներ` նվիրված Լեհաստանում հայ համայնքին տրված արտոնությունների 650-ամյակին, ինչպես նաև Հայաստանի և Լեհաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյա հոբելյաններին:
Դեսպանի խոսքով, այս տարվա ամենակարևոր իրադարձությունը Լեհաստանի Նախագահական պալատում տեղի ունեցած ընդունելությունն էր, որն ուներ պատմական մեծ նշանակություն:
«Մշակութային միջոցառումների առումով, առայժմ, թերևս ամենամեծ իրադարձությունը Հայաստանի Պետական երիտասարդական նվագախմբի համերգներն էին Վարշավայում և Լյուբլինում` Լյուդվիգ վան Բեթհովենի անվան երաժշտական միջազգային փառատոնի շրջանակներում: Լեհաստանի տարբեր քաղաքներում կազմակերպվում են Հայկական օրեր, համերգներ, ցուցահանդեսներ, գիտաժողովներ և այլն: 2017 թվականի մայիսի 8-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը և Լեհաստանում ՀՀ դեսպանությունը համատեղ կազմակերպում են Լեհաստանի հայերի երկրորդ (ամենամյա) համաժողովը»,-տեղեկացրեց դեսպանը:
Միայն Լեհաստանում 2017 թվականի ընթացքում նախատեսված է անցկացնել հինգ գիտաժողով` նվիրված Լեհաստանի հայ համայնքի պատմությանը: Նմանատիպ մի գիտաժողով «Հայկական սփյուռքի արվեստը» խորագրով արդեն իսկ անցկացվել է Վարշավայի Կարդինալ Վիշինսկու անվան համալսարանում, ևս մեկ գիտագործնական քննարկում` Լեհաստանի Ժեշով քաղաքում: Ընդհանուր առմամբ, 2017 թվականի ընթացքում իրականացվել և նախատեսվում է կազմակերպել ավելի քան 50 տարաբնույթ հոբելյանական միջոցառումներ Հայաստանի և Լեհաստանի տարբեր քաղաքներում, որոնց արդյունքները կամփոփվեն տարեվերջին:

Poland’s Armenian community is outstanding manifestation of Diaspora, says Ambassador
YEREVAN, MAY 11, ARMENPRESS. Poland’s Armenian community is one of the unique manifestations of the Armenian Diaspora, with its rich history and important roles in Poland’s life. Armenians live in Poland for more than 650 years. The 650th anniversary which is marked by the community this year, which coincided with the 25th anniversary of establishing diplomatic ties between Armenia and Poland, relates to the granting of exclusive privileges to Bishop Grigor of the Armenian Apostolic Church by one of the prominent kings of Poland’s history – Casimir the Great, Armenia’s Ambassador to Poland H.E. Edgar Ghazaryan told ARMENPRESS, speaking on the role of the Armenian community in Poland.
“By the way, this isn’t the only privilege that the Polish authorities granted to the Armenians. Armenians had the privilege of having a separate autonomy in Poland, a separate court operating in Armenian language with Mkhitar Gosh’s Code of Laws etc. And in terms of what role Armenians had in the history of Poland, I believe it was wonderfully presented by President of Poland Andrzej Duda, who hosted a special reception on March 29 in the Presidential Palace in honor of the Armenian community on the 650th anniversary”, the Ambassador said.
Various sources mention 40,000-45,000 Armenians living in Poland. This number not only includes the descendants of Armenians who lived for centuries in Poland, but also Armenians who arrived in the country in the past 20-25 years.
Namely after the collapse of the USSR tens of thousands of Armenians arrived in Poland and were actively engaged especially in the trading business. In the future the majority of them repatriated to Armenia or traveled to other countries, while a significant other part continues to live and work in Poland.
They are mostly engaged in trade and entrepreneurship activities. There are also many renowned public, arts, cultural figures who have established themselves in the Polish society.
“One can’t not mention Jadwiga Zarugevichovafrom historic figures of Armenian descent, who is considered the symbolic Mother of the unknown soldier of Poland, or Gjegoj Piramovich (Grigor Pirumyan), who is one of the authors of Poland’s Constitution (first minister of education of the first republic of Poland), Theodor Aksentovich – renowned painter, the former rector of Krakow’s academy of arts and others. There are also present day famous figures of Armenian descent in Poland. One of the common prides of the Armenian and Polish peoples in world famous composer and conductor, maestro Krzysztof Penderecki, who has Armenian roots, or renowned clergyman and writer Tadeusz Isakowicz-Zaleski, famous TV reporter Robert Maklovich and others”, he said.
In cooperation with Polish authorities and partner organizations, as well as Armenian organizations of Poland, the Armenian Embassy has organized more than two dozen events on the 650th anniversary of the privilege granting to the Armenian community, as well as the 25th anniversary of establishing diplomatic ties between Armenia and Poland.
According to the Ambassador, this year’s most important event was the reception in the Presidential Palace, which had great historic significance.
“In terms of cultural events, the biggest event so far was the Armenian Youth Orchestra’s concerts in Warsaw and Lublin, within the framework of the Beethoven international music festival. Armenian Days are being organized in various cities across Poland, as well as concerts, exhibitions, forums etc. On May 8, 2017, the ministry of Diaspora of Armenia and the Armenian Embassy in Poland jointly organized the 2nd annual forum of Poland’s Armenians”, the Ambassador said.
5 forums dedicated to the history of the Armenian community of Poland are scheduled to take place in 2017 in the country.
A similar event entitled ‘Armenian Diaspora’s Art’ has already been held in Warsaw.
Overall, more than 50 various anniversary events are planned to take place in 2017 in Armenia and Poland.