Գալուստ Սահակյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Մամուլի ազատության համաշխարհային օրվա առթիվ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Մամուլի ազատության համաշխարհային օրվա առթիվ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից: Ուղերձում ասվում է.
«Լրատվամիջոցների հարգելի ներկայացուցիչներ,
շնորհավորում եմ Մամուլի ազատության համաշխարհային օրվա առթիվ:
Ազատությունն ու մշակույթն այն երեւույթներն են, որոնք անհնար է չափել եւ որոնք անհրաժեշտ են յուրաքանչյուր երկրի ու ժողովրդի, յուրաքանչյուր պետության ու հասարակության համար: Լրատվական դաշտում ազատությունն ու մշակույթը գոյություն ունեն ոչ թե զուգահեռ, այլ միախառնված վիճակում: Եւ ցանկացած ոտնձգություն ազատ խոսքի հանդեպ ոտնձգություն է նաեւ մշակույթի հանդեպ, քանզի մամուլն ինքն էլ մշակույթ լինելով՝ նաեւ մշակույթ է ստեղծում: Միեւնույն ժամանակ, ազատ խոսքը զենքով ու բռնությամբ ճնշելը նույնչափ անընդունելի ու անթույլատրելի է, որչափ այն որպես զենք ու բռնության գործիք օգտագործելը:
Ավելի քան քառորդ դար ձեր՝ լրագրողներիդ ստեղծագործական միտքն ու խոսքն այլեւս ազատ են պարտադրանքից: Միակ պարտադրող ուժը ճշմարտությունն է, որն անհրաժեշտ է ոչ միայն լրատվական հասարակության մեջ: Իսկ ճշմարտությունը լիարժեք կարողանում է դրսեւորվել այն միջավայրում, որտեղ հնարավոր է մտածել ու գործել անկաշկանդ եւ ազատ, որտեղ կան արժանապատվության սթափ զգացում եւ իրավիճակի անաչառ գնահատում: Այդպիսի մթնոլորտում է ծնվում այն լրատվությունը, որն աջակցում ու ծառայում է առողջ քաղաքացիական հասարակություն եւ քաղաքական դաշտ, ուժեղ պետություն եւ բարեկեցիկ հասարակություն ունենալուն, այն լրատվությունը, որին սպասում եւ հավատում է քաղաքացին:
Մամուլը գոյություն ունի ոչ թե սիրվելու համար, այլ որպեսզի արտացոլի ու փոխի մեզ՝ պետությանը, հասարակությանն ու քաղաքացիներիս, որպեսզի մեզ դարձնի ավելի լավը, որպեսզի մեզ սովորեցնի երկխոսել, համերաշխ լինել, ընդհանուր լեզու գտնել եւ գիտակցել թե՛ միմյանց արժեքը, թե՛ պետականության կարեւորությունը:
Եւս մեկ անգամ շնորհավորելով Մամուլի ազատության համաշխարհային օրվա առթիվ՝ մաղթում եմ ձեզ, զանգվածային լրատվամիջոցների հարգելի ներկայացուցիչներ, առողջություն եւ խաղաղություն, լավատեսություն եւ բարեկեցություն»:

YEREVAN, MAY 3, ARMENPRESS. Speaker of the Parliament of Armenia Galust Sahakyan addressed a congratulatory message on the World Press Freedom Day on May 3, press service of the Parliament told Armenpress.
“Dear media representatives,
I congratulate you on World Press Freedom Day.
Freedom and culture are the phenomena which are impossible to measure, and which are necessary for every country and people, state and society. In the media field freedom and culture exist not in parallel, but mixed up. And any encroachment against free speech is also encroachment against culture, as the press being culture itself, also creates culture. At the same time, suppressing the free speech with weapon and violence is as unacceptable and inadmissible, as is using it as a weapon and tool of violence.
More than quarter of a century, the journalists’ creative mind and speech are free from compulsion. The only compulsive force is the truth which is necessary not only in the media society. And the truth can be fully displayed in an atmosphere, where it is possible to think and act unconstrained and free, where thereis sober feeling of dignity and fair evaluation of situation. In such atmosphere the media is born, which supports and serves to have healthy civil society and political field, strong state and welfare society, the media which the citizen expects and believes.
The press exists for not being loved, but also to reflect and change us – the state, the society and the citizens, to make us better, to teach us to have a dialogue, to be united, to find common language and to realize both each other’s value and the importance of statehood.
Once again congratulatingon World Press Freedom Day I wish you health and peace, optimism and welfare”.