Գալուստ Սահակյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Մամուլի ազատության համաշխարհային օրվա առթիվ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Մամուլի ազատության համաշխարհային օրվա առթիվ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից: Ուղերձում ասվում է.
«Լրատվամիջոցների հարգելի ներկայացուցիչներ,
շնորհավորում եմ Մամուլի ազատության համաշխարհային օրվա առթիվ:
Ազատությունն ու մշակույթն այն երեւույթներն են, որոնք անհնար է չափել եւ որոնք անհրաժեշտ են յուրաքանչյուր երկրի ու ժողովրդի, յուրաքանչյուր պետության ու հասարակության համար: Լրատվական դաշտում ազատությունն ու մշակույթը գոյություն ունեն ոչ թե զուգահեռ, այլ միախառնված վիճակում: Եւ ցանկացած ոտնձգություն ազատ խոսքի հանդեպ ոտնձգություն է նաեւ մշակույթի հանդեպ, քանզի մամուլն ինքն էլ մշակույթ լինելով՝ նաեւ մշակույթ է ստեղծում: Միեւնույն ժամանակ, ազատ խոսքը զենքով ու բռնությամբ ճնշելը նույնչափ անընդունելի ու անթույլատրելի է, որչափ այն որպես զենք ու բռնության գործիք օգտագործելը:
Ավելի քան քառորդ դար ձեր՝ լրագրողներիդ ստեղծագործական միտքն ու խոսքն այլեւս ազատ են պարտադրանքից: Միակ պարտադրող ուժը ճշմարտությունն է, որն անհրաժեշտ է ոչ միայն լրատվական հասարակության մեջ: Իսկ ճշմարտությունը լիարժեք կարողանում է դրսեւորվել այն միջավայրում, որտեղ հնարավոր է մտածել ու գործել անկաշկանդ եւ ազատ, որտեղ կան արժանապատվության սթափ զգացում եւ իրավիճակի անաչառ գնահատում: Այդպիսի մթնոլորտում է ծնվում այն լրատվությունը, որն աջակցում ու ծառայում է առողջ քաղաքացիական հասարակություն եւ քաղաքական դաշտ, ուժեղ պետություն եւ բարեկեցիկ հասարակություն ունենալուն, այն լրատվությունը, որին սպասում եւ հավատում է քաղաքացին:
Մամուլը գոյություն ունի ոչ թե սիրվելու համար, այլ որպեսզի արտացոլի ու փոխի մեզ՝ պետությանը, հասարակությանն ու քաղաքացիներիս, որպեսզի մեզ դարձնի ավելի լավը, որպեսզի մեզ սովորեցնի երկխոսել, համերաշխ լինել, ընդհանուր լեզու գտնել եւ գիտակցել թե՛ միմյանց արժեքը, թե՛ պետականության կարեւորությունը:
Եւս մեկ անգամ շնորհավորելով Մամուլի ազատության համաշխարհային օրվա առթիվ՝ մաղթում եմ ձեզ, զանգվածային լրատվամիջոցների հարգելի ներկայացուցիչներ, առողջություն եւ խաղաղություն, լավատեսություն եւ բարեկեցություն»:

Галуст Саакян направил поздравительное послание по случаю Всемирного дня свободы печати
Председатель НС Армении Галуст Саакян направил поздравительное послание по случаю Всемирного дня свободы печати. Об этом «Арменпресс» сообщили в управлении по информации и связям с общественностью НС Армении.
«Уважаемые представители СМИ,
Поздравляю вас по случаю Всемирного дня свободы печати.
Свобода и культура – это те явления, которые невозможно измерить, и которые необходимы каждому народу и стране, государству и обществу. В медиа-пространстве свобода и культура существуют не параллельно, а в смешанном состоянии. Любое поползновение на свободу печати является и поползновением на культуру. Будучи культурой, пресса сама формирует культуру. В то же время, подавление свободы слова столь же неприемлемо, как и использование свободы слова в качестве насилия.
Уже более четверти века, как творческая мысль журналистов свободна от принуждения. Единственное принуждение – следование истине, что является необходимостью не только для медийного сообщества. Истина может полноценно проявиться только в той среде, в которой можно думать и действовать без принуждения и свободно, где есть трезвое осоззнание достоинства и беспристрастная оценка реалий. Именно в такой среде рождается такая пресса, которая служит всему обществу и политическому полю, сильному государству и процветанию.
Пресса существует не для того, чтобы ее любили, а для того, чтобы отражать и менять нас – государство, общество и граждан, делать нас лучше, учить диалогу, солидарности, соглашению и осознанию ценности как друг друга, так и государственности.
Еще раз поздравляю вас по случаю Всемирного дня свободы печати. Желаю здоровья и мира, оптимизма и процветания».