Նարեկացու «Մատյան ողբերգության»-ն արդեն հասանելի է նաև լատիշերեն. Ռիգայում կայացել է շնորհանդեսը
ՌԻԳԱ, 5 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լատվիայի մայրաքաղաք Ռիգայում տեղի է ունեցել միջնադարյան հայ հոգևորական, բանաստեղծ, փիլիսոփա, տաղերգու Գրիգոր Նարեկացու «Մատյան ողբերգության» գրքի լատիշերեն տարբերակի շնորհանդեսը: Գիրքը թարգմանել է լատվիացի հայագետ Վալդա Սալմինան: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Լատվիայի համալսարանում ապրիլի 4-ին տեղի ունեցած շնորհանդեսին ներկա են եղել ՀՀ մշակույթի նախարարի տեղակալ Ներսես Տեր-Վարդանյանը, Լատվիայում Հայաստանի Հանրապետության դեսպան Տիգրան Մկրտչյանը, «Արմենպրես» լրատվական գործակալության տնօրեն Արամ Անանյանը, թարգմանիչ Վալդա Սալմինան, Մատենադարանի հետազոտող Արուսյակ Թամրազյանը, լատվիացի հասարակական գործիչներ:
«Գրիգոր Նարեկացին հավատում էր, որ «Մատյան ողբերգության»-ը լինելու է համամարդկային ստեղծագործություն, գիրքն ունենալու է ընդհանրական լսարան և հույս ուներ, որ այն թարգմանվելու և ընդունվելու է տարբեր ժողովուրդների կողմից տարբեր դարաշրջաններում»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ողջույնի իր խոսքում ընդգծել է ՀՀ մշակույթի նախարարի տեղակալ Ներսես Տեր-Վարդանյանը:
Նա Բալթյան երկրներում հայկական մշակութային արժեքների տարածման գործում ունեցած ավանդի համար նախարարության «Գրիգոր Նարեկացի» հուշամեդալով պարգևատրեց թարգմանիչ, հայագետ Վալդա Սալմինային, Բալթյան երկրներում հայ եկեղեցու հոգևոր հովիվ Տեր Խոսրով քահանա Ստեփանյանը, Լատվիայի պետական կոնսերվատորիայի պրոֆեսոր Րաֆֆի Խարաջանյանը, պատվոգրերով պարգևատրվեցին գործարարներ Մխիթար Մխիթարյանը և Հովիկ Մկրտչյանը:
«10-րդ դարի հոգևորական և բանաստեղծ Գրիգոր Նարեկացու «Մատյան ողբերգությանը» Աստվածաշնչի հետ մեկտեղ այն երկու գրքերն են, որոնք պահվում են բոլոր հայընտանիքներում: «Նարեկը», ինչպես գիրքն անվանում են հայերը, ոչ միայն կարդացել ու համբուրել են, պահել գրապահարաններում ու բարձերի տակ, այլև զգացել, գնահատել ու պաշտել: Այն հայկական ամենամեծ բանաստեղծական գործն է, որում Աստծո հետ երկխոսության միջոցով մարդն աստվածանում է, իսկ Աստված մարդանում: Այնուամենայնիվ, անհատը, մտածող, տրամաբանող, զգացող, տառապող անհատն իր բարդ մտքերով, կասկածներով, հույսերով, երազանքներով ու իդեալներով մնում է այս աշխատանքի հիմնական հերոսը: «Նարեկ»-ը կարծես մի աղբյուր լինի այնքանով, որքանով ընթերցողը կարող է հասնել նրան, հասկանալ իմաստն ու ուղերձը, նա այնքան բացվում է: Լատվիացի հայագետ Վալդա Սալմինայի ջանքերով լատվիացի ընթերցողները հնարավորություն ունեն այն կարդալու, շփվելու իրական գրական գլուխգործոցի հետ: Այն հայ և համաշխարհային գրականության գանձերից է»,- նշում է Լատվիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Տիգրան Մկրտչյանը:
Լատվիայի համալսարանում ապրիլի 5-ին մեկնարկել է կոնֆերանս, որը կրում է հետևյալ խորագիրը. «Ռիգայում Սուրբ Գրիգոր Նարեկացու ընթերցումներ. Սուրբ Գրիգոր Նարեկացի. համամարդկային բանալի Արևելքի և Արևմուտքի միջև»: Կոնֆերանսը կշարունակվի նաև ապրիլի 6-ին: Ռիգայում ապրիլի 6-ին տեղի կունենա համերգ` նվիրված Սուրբ Գրիգոր Նարեկացուն: Համերգին կմասնակցի Լատվիայի ռադիոյի երգչախումբը, ինչպես նաև հայ մեցցո-սոպրանո Աննա Մայիլյանը: Երեկոյի ընթացքում կհնչեն նաև Կոմիտասի ստեղծագործությունները:
Միջոցառումները կազմակերպվում են Լատվիայում Հայաստանի մշակույթի օրերի շրջանակներում:
Ապրիլի 4-ին Ռիգայի համալսարանի գրադարանի սրահում բացվել է նաև «Արմենպրես»-ի լուսանկարչական ցուցահանդես: Ներկայացվել են հայկական միջնադարյան եկեղեցական ճարտարապետության կոթողային հուշարձանների բացառիկ լուսանկարներ:

“Book of Lamentations” by Gregory of Narek already available in Latvian
RIGA, APRIL 5, ARMENPRESS. The presentation of Latvian version of “Book of Lamentations” by Armenian monk, poet, mysticalphilosopher,theologian Gregory of Narek was held in Riga, Latvia on April 4, reports Armenpress.
The book was translated by Latvian expert on Armenian studies Valda Salmiņa.
The presentation was attended by Armenia’s Deputy Minister of Culture Nerses Ter-Vardanyan, Armenian Ambassadot to Latvia Tigran Mkrtchyan, Director of Armenpress news agency Aram Ananyan, translator Valda Salmiņa, researcher at Matenadaran Arusyak Tamrazyan, Latvian public figures.
“Gregory of Narek believed that the “Book of Lamentations” would be a universal work, the book would have a common audience and he hoped that it would be translated and accepted by various people at different eras”, Deputy Culture Minister Ter-Vardanyan said in his welcoming speech.
He awarded Valda Salmiņa with the Ministry’s “Gregory of Narek” Memorial Medal for the contribution in spreading Armenian cultural values in the Baltic countries.
“The Book of Lamentations” by monk and poet of the 10th century, Gregory of Narek, is kept in all Armenian families together with the Bible. People not only read and kissed “Narek”, as Armenians call the book, but also they felt, appreciated and worshiped it. “Narek” seems to be a source to the extent the reader can reach it, understand its meaning and message. Due to efforts of Latvian expert on Armenian studies Valda Salmiņa, Latvian readers can read the book, interact with real literary masterpiece. It is one of the treasures of Armenian and world literature”, Ambassador Tigran Mkrtchyan said.
A conference kicked off in the University of Latvia on April 5 which is entitled: “Readings of St. Gregory of Narek in Riga: St. Gregory of Narek: A universal key between East and West”. The conference will last until April 6. A concert will be held in Riga on April 6 dedicated to St. Gregory of Narek. Works of Komitas will be performed during the concert.
The events are organized within the frames of Armenian Culture Days in Latvia.
On April 4 the photo exhibition of Armenpress was opened in the library of the University of Riga. Over three dozen of exclusive photos of monuments of medieval Armenian Church architecture were presented.