Տարեկան 1000 տոննա մագնեզիումի ստացման հայ գիտնականների նոր տեխնոլոգիան սպասում է ներդրողների
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ գիտնականների կողմից մշակված «Մագնեզիումի արտադրության նոր տեխնոլոգիայի» ծրագիրը նախատեսում է մագնեզիումի ստացման արդյունավետ մեթոդներից մեկը, որը բացառիկ է ամբողջ աշխարհում: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության ներդրումային քաղաքականության վարչության պետ Վահագն Լալայանը նշեց, որ ներդրումային ծրագիրը մշակվել է «Էկոատոմ» ընկերության կողմից: Նրա խոսքով` ծրագրի միջոցով հայ գիտնականներն առաջարկում են մագնեզիումի ստացման նոր տեխնոլոգիա:
«Ընկերությունը ցանկանում է տարեկան 1000 տոննա մագնեզիում արտադրող գործարան ստեղծել: Կարծում եմ` հազար տոննան քիչ չէ: Աշխարհում մագնեզիում շատ քիչ վայրերում են ստանում: Մեր գիտնականների կողմից ներկայացված տեխնոլոգիան նաև նոր լուծումներ է առաջարկում այդ ոլորտում: Կան մի քանի տարբեր մեթոդներ մագնեզիում ստանալու, սակայն, ըստ մեր գիտնականների, իրենց առաջարկած մեթոդն ամենաարդյունավետներից է: Նրանց հաշվարկներով այս ծրագիրը կարող է լինել բավականին շահութաբեր: Ներդրումային ծրագրի ընդհանուր արժեքը 6 մլն դոլար է, իսկ եկամտաբերությունը տարեկան 18 տոկոս է, ինչն, իմ կարծիքով, լավ ցուցանիշ է»,- ասաց Լալայանը:
Ծրագիրը ներկայացված է Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության նախաձեռնած ներդրումային հարթակում և սպասում է ներդրողների: Նախարարության ներդրումային քաղաքականության վարչության պետի տեղեկացմամբ` ծրագրով հետաքրքրվողներ շատ են եղել: Դրանով նույնիսկ նախկինում են շատ հետաքրքրվել, սակայն ինչ-ինչ պատճառներով դեռևս չի իրականացվել: Լալայանի տեղեկություններով՝ խնդիրներն ավելի շատ տեխնիկական են եղել, որոնք առաջացել են մասնավոր ընկերությունների միջև: Իսկ հետաքրքրվողների շրջանակը լայն է, չնայած, որ հիմնականում դրանք արտասահմանյան ընկերություններ կամ անհատներ են:Վահագն Լալայանի դիտարկմամբ` այն ընկերությունները, որոնք այս ոլորտից հասկանում են`գիտակցում են, որ սա յուրահատուկ ոլորտ է: «Ամեն ներդրող այս ծրագրով չի հետաքրքրվի, հարկավոր է գոնե մի փոքր հասկանալ դրանից»,- հավելեց նա:
Մագնեզիումն օգտագործվում է մետալուրգիայում, էլեկտրոնիկայում, ավիաշինարարության մեջ, տիեզերական տեխնոլոգիաների մեջ:
Մագնեզիումի համաձուլվածքները ամենաթեթև կառուցանյութեր են, որոնց գլխավոր սպառողները ինքնաթիռաշինությունն և ավտոմեքենաշինությունն են։ \
Մագնեզիումի աղերն օգտագործում են կոսմետիկական և ատամի մածուկների արտադրության մեջ, ռենտգենյան ախտորոշման, առնետներիոչնչացման միջոցների, ներկերի և գունանյութերի արտադրության մեջ:
Մագնեզիումի կենսաբանական նշանակությունը նույնպես էական է։ Բժշկության մեջ, որպես դեղամիջոց, օգտագործում են մագնեզիումի սուլֆատը, օքսիդը և կարբոնատը։ Այդ մետաղն անհրաժեշտ է մկանների և նյարդային համակարգի ճիշտ գործունեության համար։ Մարդու օրգանիզմը պարունակում է մոտ 25 գ մագնեզիում, որի մեծ մասը գտնվում է ոսկորներում։ Մարդը մագնեզիում է յուրացնում բանջարեղենի միջոցով. բոլոր կանաչ բույսերը պարունակում են քլորոֆիլ, առանց որի անհնար էֆոտոսինթեզը:

Новая технология армянских ученых по получению 1000 тонн магния в год ждет своих инвестров
Разработанная армянскими учеными программа “Новая технология производства магния” предусматривает один из наиболее эффективных методов получения магния, который считается уникальным во всем мире. В беседе с «Арменпресс» начальник Управления инвестиционной политики Министерства экономического развития и инвестиций Армении Ваагн Лалаян отметил, что инвестиционная программа разработана компанией “Экоатом”. По его словам, посредством программы армянские ученые предлагают новую технологию получения магния.
“Компания желает создать завод по производству 1000 тонн магния в год. Думаю, тысяча тонн – это немало. В мире очень мало мест, где производят магний. Представленная нашими учеными технология предлагает также новые решения в данной сфере. Насчитывается несколько различных методов производства магния, однако, по мнению армянских ученых, их метод является одним из наиболее эффективных. По их подсчетам, данная программа может быть достаточно прибыльной. Общая стоимость инвестиционной программы – 6 млн долларов, а прибыльность – 18% годовых, на мой взгляд, это достаточно хороший показатель”, - заявил Лалаян.
Программа представлена на инициированной Министерством экономического развития и инвестиций Армении инвестиционной платформе и ждет своих инвесторов.
По словам Лалаяна, многие проявляют интерес к программе, ею интересовались и в прошлом, однако по каким-то причинам, она все еще не реализована. Он отметил, что проблемы, скорее, были технические.
По мнению Лалаяна, компании, разбирающиеся в данной сфере, понимают, что это особая сфера. “Не каждый инвестор заинтересуется данной программой, необходимо хотя бы немного быть осведомленными в этой сфере”, - добавил он.
Магний используется в металлургии, электронике, авиационном строительстве, в сфере космических технологий и пр. Сплавы магния являются самыми легкими структурами, основными поптребителями которых являются отрасли самолетостроения и автомобилестроения. Магнезиальные соли используются в производстве косметики и зубной пасты, рентгеновской диагностики, в производстве красителей и пр.
Магний — один из важных биогенных элементов, в значительных количествах содержится в тканях животных и растений (хлорофиллы). Его биологическая роль сформировалась исторически, в период зарождения и развития протожизни на нашей планете в связи с тем, что морская среда первобытной Земли была преимущественно хлоридно-магниевая, в отличие от нынешней — хлоридно-натриевой. Он участвует в поддержании нормальной функции нервной системы и мышцы сердца, оказывает сосудорасширяющее действие, стимулирует желчеотделение, повышает двигательную активность кишечника, что способствует выведению из организма холестерина.