Ամեն ինչ անելու ենք, որ սահմանները լինեն անձեռնմխելի. ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը կատարեց քաղաքացիական պարտքը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը ապրիլի 2-ին խորհրդարանական ընտրության քվեարկությանը եկել էր տիկնոջ՝ Ռիտա Սարգսյանի հետ: Սուրեն Սպանդարյանի անվան թիվ 24 հիմնական դպրոցում տեղակայված 9/18 ընտրատեղամասում Նախագահն ու Առաջին տիկինը կատարեցին իրենց քաղաքացիական պարտքը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Նախագահ Սարգսյանը լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց, որ քվեաթերթիկը քվեատուփի մեջ գցելիս մտածել է, որ խաղաղությունից թանկ բան չկա. «Ամեն ինչ անելու ենք, որ մեր սահմաններին հանդարտություն լինի և սահմանները լինեն անձեռնմխելի»:
Նախագահը ի պատասխան շանսերը գնահատելու մասին հարցին նշեց, որ շանսեր գնահատելու ժամանակը չէ, քվեներ ստանալու ժամանակն է:
Հայաստանի Ազգային ժողովի հերթական ընտրություններին մասնակցում են քաղաքական 9 ուժեր, որոնցից 5-ը կուսակցություններ են, 4-ը` կուսակցությունների դաշինքներ: Ընտրություններին մասնակցում են Հայաստանի Հանրապետական, «Հայկական վերածնունդ», «Ազատ դեմոկրատներ», «Հայ Յեղափոխական Դաշնակցություն», Հայաստանի Կոմունիստական կուսակցությունները, ինչպես նաև «Ելք», «Ծառուկյան», «Օհանյան-Րաֆֆի-Օսկանյան» և «Կոնգրես-ՀԺԿ» դաշինքները:
ՀՀ ոստիկանության հրապարակած վերջին տվյալներով՝ ընտրելու իրավունք ունեցող քաղաքացիների ընդհանուր թիվն է` 2 միլիոն 564 հազար 195, հաշվառում չունեցող ընտրողների թիվը ` 915: Ստացիոնար բուժում իրականացնող բժշկական հաստատությունում գտնվող ընտրողների թիվն, ըստ տվյալների, 2001 է:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ տեղամասային ընտրական հանձնաժողովի անդամների թիվը` 28 հազար 277 է: Ընտրական տեղամասեր գործուղվել են ոստիկանության 197 ծառայողներ: Ազգային ժողովի ընտրությունները կլուսաբանի 120 լրատվամիջոց (89 տեղական և 31 միջազգային) և 55 դիտորդական կազմակերպություն:

Сделаем все, чтобы обеспечить неприступность границ – президент РА Серж Саргсян выполнил свой гражданский долг
Сделаем все, чтобы  обеспечить неприступность границ – президент РА  Серж Саргсян выполнил свой  гражданский  долг
2 апреля на голосование в НС РА президент РА Серж Саргсян пришел с супругой Ритой Саргсян. На и/у 9/18, открытом в основной школе № 24 им. Сурена Спандаряна, президент и первая леди выполнили свой гражданский долг.
Как передает Арменпресс, в беседе с журналистами после голосования президент сказал, что опуская в урну избирательный бюллетень он думал о том, что нет ничего дороже мира. “Сделаем все, чтобы обеспечить спокойствие и неприступность наших границ”, – сказал президент РА Серж Саргсян.
На вопрос об оценке шансов, он ответил: не время оценивать шансы, время получать голоса.
Для участия в предстоящих выборах в НС ранее в ЦИК зарегистрировались 5 партий и 4 блока. Это партии РПА, АРФД, “Армянское возрождение”, “Свободные демократы”, Компартия РА, а также блоки “Царукян”, “Елк”, АНК-НПА и “Оганян-Раффи-Осканян”.
Согласно последним данным полиции РА, общее число избирателей на выборах в НС РА составляет 2.564.195 человек, граждан без регистрации – 915 человек. Число избирателей, находящихся на стационарном лечении – 2001 человек.
Число членов участковых комиссий - 28.277 человек. Сотрудников полиции, командированных на избирательные участки – 197 человек.