Պետական գնումների համակարգում մեկ անձից կատարվող գնումները նվազել են 2,5 անգամ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում նախորդ տարի իրականացված պետական գնումների ընթացակարգերի արդյունքները նախնական ամփոփման արդյունքներով գոհացուցիչ են: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին մարտի 17-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Կարեն Թամազյանը: Նրա ներկայացմամբ` 2016 թվականի ընթացքում իրականացվել են 188.5 մլրդ դրամի պետական գնումներ, որից 97 մլրդ դրամը եղել են մենաշնորհային գնումներ (լույս, ջուր, կոմունալ այլ ծախսեր, հիվանդանոցներ, պոլիկլինիկաներ և այլն), իսկ 91,5 մլրդ դրամը եղել են մրցակցային գնումներ:
«Մրցակցային գնումների մեջ ընդամենը 6,6 մլրդ դրամն է կատարվել մեկ անձից, ինչը նախորդ տարվա համեմատ նվազել է ավելի քան 2,5 անգամ: Այսինքն` 21,2 մլրդ դրամից հասել ենք 6,6 մլրդ դրամի, տոկոսային հարաբերակցությամբ`18,3 տոկոսը դարձել է 7,2 տոկոս: Սա շատ մեծ ձեռքբերում է: Այն ցույց է տալիս, որ պետական գնումների մրցակցությունն ու մասնակցությունը խրախուսվում են: Գրեթե 95 տոկոսն արդեն իսկ էլեկտրոնային գնումների համակարգի միջոցով է իրականացվում և ամբողջ տվյալները հրապարակվում են հունվարի 1-ից»,-ասաց Թամազյանը:
Նրա դիտարկմամբ` որոշ գնումների առումով գրեթե երկու անգամ ավելացել է մասնակցությունը: Իրենք շարունակելու են էլեկտրոնային համակարգի ներդրումը` գնումներին մրցակցությունը, պետական միջոցների ծախսման և գնումների արդյունավետությունն էլ ավելի բարձրացնելու համար:

Purchases from one person in public procurement system decrease by 2.5 times
YEREVAN, MARCH 17, ARMENPRESS. The results of public procurement procedures carried out last year in Armenia are satisfactory with the preliminary summary results, Deputy Finance Minister Karen Tamazyan said in a meeting with reporters on March 17, reports “Armenpress”.
He said during 2016 188.5 billion AMD public procurements were carried out, from which 97 billion AMD were monopolized purchases (electricity, water, other utilities, hospitals, and etc.), and 91.5 billion AMD were competitive purchases.
“Only 6.6 billion AMD purchases were carried out from one person in the competitive purchases, but it decreased by more than 2.5 times compared to the previous year. In other words, we reached from 21.2 billion AMD to 6.6 billion AMD, in percentages 18.3% decreased to 7.2%. This is a major achievement. It shows that the competitiveness and participation of public procurements is promoted. Almost 95% has already being done through e-procurement system, all data are published since January 1”, Tamazyan said.
He said in terms of some procurements, the participation has increased by 2 times. They will continue installing the electronic system aimed at further increasing the participation in procurements, as well as the effectiveness of public expenditures and procurements.