Թուրքիայի իշխանությունները տեղապահի ընտրություններին միջամտելու իրավասություն չունեն. Բագրատ Էստուկյան
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տեղապահի ընտրությունները ներեկեղեցական գործընթացներ են, և Թուրքիայի իշխանությունները միջամտելու իրավասություն չունեն: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց «Ակոս» պարբերականի հայերեն բաժնի պատասխանատու խմբագիր Բագրատ Էստուկյանը` անդրադառնալով Ստամբուլի իշխանությունների այն հայտարարությանը, որ չեն ճանաչում տեղապահի ընտրությունների արդյունքները:
«Իմ կարծիքով, սա ծրագրված գործողություն էր: Ժամը 15:00-ին սկսվեց հոգևորականների ժողովը, ժամը 4-ն անց էր ավարտվեց, ու երբ հայտնի դարձավ, որ Գարեգին արքեպիսկոպոս Բեքչյանը տեղապահ է ընտրվել, իսկույն արդյունքները չճանաչելու մասին այդ թուղթը հրապարակ բերվեց: Բավական կասկած առաջացնող գործընթաց է»,-ասաց Բագրատ Էստուկյանը:
Նա նշեց, որ տեղապահի ընտրություններից մեկ օր առաջ Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշյանը հայկական հիմնարկների նախագահների հետ ժողով գումարեց և ասաց, որ կառավարությունը դեմ է այս ընթացքին, և պետք չէ անցկացնել ընտրությունները: Հիմնարկների նախագահները պնդեցին, որ դա անհրաժեշտ է:
«Այս զարգացումները կողք կողքի դնելով` ես կարող եմ ասել, որ սա նախապես ծրագրավորված երևույթ է, դավադրություն է, և դրանում Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշյանի, Սուրբ Փրկիչ հիվանդանոցի հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Պետրոս Շիրինօղլուի մատը խառն է: Ընդհանուր համոզումն այն է, որ եթե Արամ Աթեշյանը ընտրվեր, ապա այս հայտարարությունը չէր լինի»,-ասաց Բագրատ Էստուկյանը:
Նա տեղեկացրեց, որ այժմ պետք է իշխանություններին բացատրվի, որ տեղապահի ընտրությունները միջեկեղեցական հարցեր են և պետությունը չպետք է միջամտի: Անդրադառնալով Ստամբուլի նահանգապետարանի այն հայտարարությանը, թե թույլ չեն տա պատրիարքի ընտրություններ անցկացնել` հայկական համայնքի ներսում պառակտում չլինելու համար, Բագրատ Էստուկյանը նշեց, որ պառակտման խնդիր ընդհանրապես չկա: Ընդհակառակը, առաջին անգամ եկեղեցականները ժողովրդի կամքին համապատասխան քայլ կատարեցին:
«Եթե այս միջամտությունը չլիներ, ապա շուտով կկազմվեր ընտրությունը կազմակերպող հանձնախումբ: Մի քանի ամսվա մեջ պետք է կարողանայինք ընտրություն կազմակերպել: Հիմա ստիպված պետք է այս իրավիճակը հարթել, նոր անցնել հաջորդ փուլին»,-հավելեց Բագրատ Էստուկյանը:
Գերմանիայի Հայոց թեմի առաջնորդ Գարեգին արքեպիսկոպոս Բեքչյանը մարտի 15-ին տեղի ունեցած ընտրությունների արդյունքում ընտրվել է Պոլսո Հայոց պատրիարքի տեղապահի պաշտոնում: Քվեարկությունը իրականացվել է դռնփակ կարգով` պատրիարքարանի 30 հոգևորականի կողմից: Պոլսո պատրիարքի տեղապահ է ընտրվել առավելագույն ձայներ ստացած թեկնածուն:

Власти Турции не имеют права вмешиваться в выборы местоблюстителя: Баграт Эстукян
Выборы местоблюстителя - внутрицерковный вопрос, и власти Турции не имеют права вмешиваться в выборы местоблюстителя. Об этом в беседе с «Арменпресс» сказал ответственный редактор газеты «Акос» Баграт Эстукян, комментируя заявление властей Стамбула о том, что они не признают результаты выборов местоблюстителя патриарха Стамбульской епархии ААЦ.
«По-моему, это спланированная акция. Выборы местоблюстителя патриарха Стамбульской епархии ААЦ начались в 15:00, завершились в 16:00, и, как только стало известно, что избран архиепископ Бекчян, на арену был привнесен документ о непризнании. Процесс вызывает подозрения»,- сказал ответственный редактор газеты «Акос» Баграт Эстукян.
По его словам, за день до этого архиепископ Арам Атешян провел собрание с представителями армянских организаций и сказал им, что правительство выступает против подобных выборов, однако последние сказали, что выборы нужны.
«Думаю, что здесь есть заговор, где замешаны архиепископ Арам Атешян и председатель Совета попечителей Петрос Шириноглу. Впечатление, что если бы избрали Атешяна, такого заявления не поступило бы»,- сказал ответственный редактор газеты «Акос» Баграт Эстукян.
«Если бы не это вмешательство, то сформировалась бы инициативная группа, и в несколько месяцев мы смогли бы провести выборы патриарха. Сейчас нужно сгладить ситуацию, затем перейти к следующему этапу»,- сказал ответственный редактор газеты «Акос» Баграт Эстукян.
Выборыместоблюстителя Армянского Патриарха Стамбула состоялись 15 марта, в 16:00. Результатыбыли сообщенывтот жедень. В выборах участвовали три кандидата:архиепископ Арам Атешян,лидерАрмянскойепархии Германии Бекчян и глава духовного советаАрмянского патриархатаСтамбула архиепископ Саак Машалян. В результате был избран лидерАрмянскойепархии Германии Бекчян .