Թուրքիայի իշխանությունները տեղապահի ընտրություններին միջամտելու իրավասություն չունեն. Բագրատ Էստուկյան
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տեղապահի ընտրությունները ներեկեղեցական գործընթացներ են, և Թուրքիայի իշխանությունները միջամտելու իրավասություն չունեն: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց «Ակոս» պարբերականի հայերեն բաժնի պատասխանատու խմբագիր Բագրատ Էստուկյանը` անդրադառնալով Ստամբուլի իշխանությունների այն հայտարարությանը, որ չեն ճանաչում տեղապահի ընտրությունների արդյունքները:
«Իմ կարծիքով, սա ծրագրված գործողություն էր: Ժամը 15:00-ին սկսվեց հոգևորականների ժողովը, ժամը 4-ն անց էր ավարտվեց, ու երբ հայտնի դարձավ, որ Գարեգին արքեպիսկոպոս Բեքչյանը տեղապահ է ընտրվել, իսկույն արդյունքները չճանաչելու մասին այդ թուղթը հրապարակ բերվեց: Բավական կասկած առաջացնող գործընթաց է»,-ասաց Բագրատ Էստուկյանը:
Նա նշեց, որ տեղապահի ընտրություններից մեկ օր առաջ Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշյանը հայկական հիմնարկների նախագահների հետ ժողով գումարեց և ասաց, որ կառավարությունը դեմ է այս ընթացքին, և պետք չէ անցկացնել ընտրությունները: Հիմնարկների նախագահները պնդեցին, որ դա անհրաժեշտ է:
«Այս զարգացումները կողք կողքի դնելով` ես կարող եմ ասել, որ սա նախապես ծրագրավորված երևույթ է, դավադրություն է, և դրանում Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշյանի, Սուրբ Փրկիչ հիվանդանոցի հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Պետրոս Շիրինօղլուի մատը խառն է: Ընդհանուր համոզումն այն է, որ եթե Արամ Աթեշյանը ընտրվեր, ապա այս հայտարարությունը չէր լինի»,-ասաց Բագրատ Էստուկյանը:
Նա տեղեկացրեց, որ այժմ պետք է իշխանություններին բացատրվի, որ տեղապահի ընտրությունները միջեկեղեցական հարցեր են և պետությունը չպետք է միջամտի: Անդրադառնալով Ստամբուլի նահանգապետարանի այն հայտարարությանը, թե թույլ չեն տա պատրիարքի ընտրություններ անցկացնել` հայկական համայնքի ներսում պառակտում չլինելու համար, Բագրատ Էստուկյանը նշեց, որ պառակտման խնդիր ընդհանրապես չկա: Ընդհակառակը, առաջին անգամ եկեղեցականները ժողովրդի կամքին համապատասխան քայլ կատարեցին:
«Եթե այս միջամտությունը չլիներ, ապա շուտով կկազմվեր ընտրությունը կազմակերպող հանձնախումբ: Մի քանի ամսվա մեջ պետք է կարողանայինք ընտրություն կազմակերպել: Հիմա ստիպված պետք է այս իրավիճակը հարթել, նոր անցնել հաջորդ փուլին»,-հավելեց Բագրատ Էստուկյանը:
Գերմանիայի Հայոց թեմի առաջնորդ Գարեգին արքեպիսկոպոս Բեքչյանը մարտի 15-ին տեղի ունեցած ընտրությունների արդյունքում ընտրվել է Պոլսո Հայոց պատրիարքի տեղապահի պաշտոնում: Քվեարկությունը իրականացվել է դռնփակ կարգով` պատրիարքարանի 30 հոգևորականի կողմից: Պոլսո պատրիարքի տեղապահ է ընտրվել առավելագույն ձայներ ստացած թեկնածուն:

Turkish authorities have no jurisdiction to intervene in locum tenens elections – Bagrat Estukian
YEREVAN, MARCH 16, ARMENPRESS. The locum tenens elections are internal affairs of the church, and Turkey’a authorities have no jurisdiction to intervene in them, Bagrat Estukian – editor of Armenian section of “Agos” daily, told “Armenpress”, commenting on the statement by Istanbul authorities which said they don’t recognize the results of the locum tenens elections held on March 15.
“I think this was a planned action. At 15:00 the meeting of clergymen started, and when it became known that Archbishop GareginBekchian was elected as locum tenens, immediately that statement was issued on non recognizing the results. This process creates many doubts”, he said.
He informed that a day before the elections, Archbishop Aram Ateshian convened a meeting with the presidents of the Armenian structures and told them that the government opposes to this process, and the elections should not be held. However, the presidents insisted that it is necessary.
“Putting aside these developments, I can say that this was an initially planned action, it is a conspiracy, and Archbishop Aram Ateshian, as well as Chairmanof theBoard of Trusteesof Armenianhospitalof St. Savior in IstanbulBedros Sirinogluare involved in this. The general belief is that if Ateshian was elected, this statement would not be issued”, Bagrat Estukian said.
He stated that now it is necessary to explain the Istanbul authorities that the locum tenens elections are internal affairs of the church and the state must not intervene.
Primate of the Armenian Diocese of GermanyArchbishop GareginBekchian has been elected locum tenens of the Armenian Patriarch of Istanbul based on the results of March 15 election. 30 clerics who are the members of Clerical Assembly voted in the election.