Բագրատ Էստուկյանն ահազանգում է ստամբուլահայ համայնքի ներսում առկա խնդիրների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Թուրքիայում հայկական համայնքի համար2016 թվականին գլխավոր խնդիր է շարունակում մնալ պատրիարքի և համայնքային հաստատությունների վարչությունների ընտրության հարցը: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Ստամբուլի հայկական «Ակոս» պարբերականի հայերեն բաժնի պատասխանատու խմբագիր Բագրատ Էստուկյանը:«Այդ ընտրությունները կարգավորող կանոնադրությունը բացակայում է, հետևաբար արդեն քանի տարի է` չենք կարողանում ընտրություն անցկացնել: Պատրիարքի ընտրության հետ կապված նույնպես խոչընդոտներ կան: Նոր պատրիարք պետք է ընտրենք, բայց կարգադրությունները ձեռնտու չեն: Ահա սրանք են գլխավոր խնդիրները»,-ասաց Բագրատ Էստուկյանը:
Նրա խոսքով, օրեր առաջ այդ հարցերի հետ կապված ընդհանուր ժողով էր կազմակերպվել: Մասնակցում էին տեղի համայնքի բոլոր հաստատությունների ներկայացուցիչները: Այնտեղ` ժողովին, կարծիք է հնչել, որ հույս չկա, թե մինչև 2017 թվականը հնարավոր կլինի ընտրություն կազմակերպել: Դա վերաբերում է և' պատրիարքի, և' վարչությունների ընտրությանը: Ըստ Բագրատ Էստուկյանի` դա իրականությանը մոտ կարծիք է: Պատճառն այն է, որ հայկական համայնքի ներսում չեն կարողանում այդ հարցերի շուրջ ընդհանուր եզրահանգման գալ: Ըստ նրա` այս գործընթացը հայկական համայնքի քայքայման պատճառ է դառնում:
«Ստամբուլահայությունը բավական կազմակերպված համայնք է եղել 10 տարի առաջ: Վերջին տարիներին այս անորոշությունները համայնքի համակարգին խանգարում են, նույնիսկ այս իրավիճակը անդամների մոտ հուսալքություն, հիասթափություն է առաջ բերում: Դա վատ հետևանքներ կարող է ուենալ»,-ասաց խմբագիրը:
Ընտրություններին վերաբերող հարցերին զուգահեռ Թուրքիայի հայկական համայնքի համար տնտեսական լուրջ խնդիրներ կան: Բագրատ Էստուկյանի փոխանցմամբ, դպրոցներում ֆինանսական դժվարություններ կան, մասնավորապես, ծախսերն ավելացել են:
«Ֆինանսական միջոցների ելքն ու մուտքը հնարավոր չէ հավասարակշռել: Սովորաբար ամեն տարի այս շրջանում տնտեսական առումով ճգնաժամ ունենում ենք, բայց բարեգործական միջոցներով, նվիրատվություններով փորձում ենք մուտքերն ու ելքերը հավասարկշռել: Այս տարի որոշ դժվարություններ կան: Մեր հույսը հայկական համայնքի միջոցներով իրավիճակը շտկելն է»,-ավելացրեց Բագրատ Էստուկյանը:
Անդրադառնալով հայկական համայնքի անվտանգության խնդրին` նշեց, որ Ստամբուլում այդպիսի խնդիր առայժմ չկա, այստեղի եկեղեցիների համար սպառնալիք չկա: Միայն Դիարբեքիրի Սուրբ Կիրակոս եկեղեցին է նման վտանգի տակ, որովհետև պատերազմի գոտում է գտնվում: «Ոչ հայ հասարակության, ոչ հայկական հաստատությունների համար լուրջ սպառնալիքներ չկան»,-եզրափակեց «Ակոս» թերթի հայերեն էջի խմբագիրը:

Bagrat Estukian alerts about the problems within the Armenian community in Turkey
YEREVAN, FEBRUARY 2, ARMENPRESS. The main problem for the Armenian community in Turkey in 2016 remains the election of Patriarch and the departments of the community institutions. The editor of the Armenian section of “Agos” Armenian periodical Bagrat Estukian mentioned about this during the interview with “Armenpress”. “There is no statute regulating elections, therefore in the last few years, we were not able to hold elections. There are some obstacles connected with the election of Patriarch either. We have to select a new Patriarch, but the orders are not profitable. These are the main issues”, Bagrat Estukian said.
He said that some days ago general meeting was held. Representatives of all community institutions were present. An opinion that until 2017 it will be impossible to hold elections was heard during the meeting. It concerned to the elections of both Patriarch and departments. The main reason is that there is no common conclusion within the community.
“Armenians of Istanbul were very organized 10 years ago. These uncertainties during the past few years hinder the Community system, and lead to despair and disappointment among the members. This can lead to bad consequences”, the editor said.
Along with the issues concerning the elections, there are serious economic problems for the Armenian community in Turkey. According to Bagrat Estukian, there are financial difficulties in schools, as the costs have been increased.
“It is impossible to balance the entrance and exit of financial funds. Usually every year at this time we have to face financial problems, but we try to balance the entrances and exits with the help of charity funds and donations. There are some difficulties this year. We hope to improve the situations by the means of Armenian community”, Bagrat Estukian added.
Turning to security issues of the community, he mentioned that there is no such a problem in Istanbul yet. Only St. Kirakos church is in danger in Diyarbakir, as it is located in the war zone. “There is no serious threats for Armenian society or Armenian institutions”, the editor of the Armenian section of “Agos” newspaper concluded.