Սերժ Սարգսյանը համոզված է, որ նոր կառավարության բարեփոխումները թույլ կտան ապահովել արագ տնտեսական աճ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Անցած տարվա վերջին ձևավորված Հայաստանի նոր կառավարությունը հանդես է եկել բարեփոխումների լուրջ օրակարգով, որի նպատակն է բարձրացնել երկրի ճանաչելիության մակարդակն ու ներդրումային գրավչությունը, հատկապես՝ եվրոպական ներդրողների համար, խթանել պետություն-մասնավոր հատված համագործակցությունը, պետության կողմից համակողմանի աջակցություն ցուցաբերել այն գործարար նախագծերին, որոնք թույլ կտան ապահովել արագ տնտեսական աճ:Կարնեգի հիմնադրամի Բրյուսելի գրասենյակի փորձագետների հետ հանդիպմանն այդ մասին հայտարարել է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ավելացնելով, որկայուն զարգացումը հանրային անվտանգության կարևորագույն բաղադրիչներից է: Իսկ պետության կտրվածքով առհասարակ որևէ զարգացում չի կարող կայուն լինել, եթե այն հիմնված չէ ամուր տնտեսության վրա:
«Վերջին տարիների զարգացումները փաստում են, որ Հայաստանը կարողացավ սուղ ռեսուրսների պայմաններում ձևավորել ճկուն տնտեսական համակարգ: Այդ հաջողությունները գալիս են ապացուցելու, որ մեր տնտեսության զարգացման հիմնական աղբյուրը մարդկային կապիտալն է: Որպես օրինակ բերեմ տեղեկատվության և հաղորդակցության ոլորտը, որ վերջին տարիներին դարձել է մեր տնտեսության շարժիչներից մեկը: Այս ոլորտում Հայաստանում աշխատում են այնպիսի հեղինակավոր կազմակերպություններ, ինչպիսիք են Մայքրոսոֆթը, «ԱյԲիԷմը», «Սիսկոն», «Դ-Լինկը», «Օրաքլը», «Սինոփսիսը», «Մենթոր Գրաֆիքսը» և այլն: Այս ոլորտում Հայաստանում գործում է շուրջ 400 կազմակերպություն, զբաղվածների թիվը հասնում է 15 հազարի: Հայաստանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում կանայք ամենաներգրավվածներից են աշխարհում։ Այս ուղղությամբ տարեկան մենք արձանագրում ենք շրջանառության 20-25% միջին աճ: ՀՆԱ-ում ոլորտի տեսակարար կշիռը կազմում է շուրջ 4%, ինչը համադրելի է զարգացած շատ երկրների հետ»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասել է Սերժ Սարգսյանը՝ ավելացնելով, որ տնտեսական զարգացման ստանդարտ մոդելներով դժվար է ապահովել առաջընթացի այն մակարդակը, որը թույլ կտա դիմագրավելու առկա համաշխարհային մարտահրավերները, ուստի Հայաստանին անհրաժեշտ էր նոր տեսլական՝ նորարարական մոտեցումներով և լուծումներով:
ՀՀ Նախագահի խոսքով, մեր երկիրը կարողացել է ձևավորել հանքահումքային ռեսուրսներից անկախ տնտեսական համակարգ: Սարգսյանի դիտարկմամբ, ի տարբերություն տարածաշրջանի մի շարք երկրների, որոնցում վերջին տարիների տնտեսական ճգնաժամը հանգեցրեց տնտեսության ապակայունացման, ազգային տարադրամի արժեզրկման՝ Հայաստանն ապացուցեց, որ նույնիսկ շրջափակման և ռեսուրսային սահմանափակման մեջ գտնվելով՝ կարողացավ ձևավորել կայուն և կանխատեսելի տնտեսություն, գրանցելով առաջընթաց մի շարք միջազգային ինդեքսներով, մասնավորապես՝ Համաշխարհային բանկի «Դուինգ բիզնես 2017», ինչպես նաև վարկանիշային «Ֆիտչ» գործակալության վերջին զեկույցներում: «Դուինգ բիզնես 2017» զեկույցի համաձայն՝ Հայաստանը բարելավել է իր դիրքերը հինգ հորիզոնականով՝ զբաղեցնելով 38-րդ տեղը աշխարհի 190 երկրների շարքում:

Президент Армении уверен, что реформы нового правительства позволят обеспечить быстрый экономический рост
Сформированное в конце прошлого года новое правительство Армении выступило с серьёзной повесткой реформ, цель которых повысить уровень узнаваемости страны и инвестиционную привлекательность, особенно, для европейских инвесторов, стимулировать сотрудничество государства и частного сектора, оказывать со стороны государства всестороннее содействие тем бизнес инициативам, которые позволят обеспечить быстрый экономический рост. Как сообщает Арменпресс, об этом в своей речи на встрече с экспертами Центра «Карнеги» заявил президент Армении Серж Саргсян, добавив, что стабильное развитие является одной из важнейших составляющих безопасности. А в разрезе государства вообще никакое развитие не может быть стабильным, если оно не основано на прочной экономике.
«Процессы последних лет свидетельствуют, что Армения смогла в условиях ограниченных ресурсов сформировать гибкую экономическую систему. Эти успехи доказывают, что основной источник развития нашей экономики - человеческий капитал. В качестве примера приведу сферу информации и коммуникаций, которая в последние годы превратилась в движущую силу нашей экономики. В этой сфере в Армении работают такие авторитетные организации как Microsoft, IBM, Sysco, D-Link, Oracle, Synopsys, Mentor Graphics и другие. В этой сфере в Армении действует порядка 400 организаций, число занятых достигает 15 тысяч. В Армении в сфере информационных технологий участие женщин среди самых больших в мире. В этом направлении мы ежегодно фиксируем 20-25% рост оборота в среднем. В составе ВВП удельный вес этой отрасли составляет порядка 4%, что сопоставимо со многими развитыми странами», - сказал президент.
Он подчеркнул, что стандартными моделями экономического развития трудно обеспечить тот уровень прогресса, который позволит противостоять существующим глобальным вызовам.
«Следовательно, нам было необходимо новое видение с инновационными подходами и решениями. Мы смогли сформировать независимую от горнорудных ресурсов систему. В отличие от ряда стран региона, в которых экономических кризис последних лет привёл к дестабилизации экономики, обесцениванию национальной валюты, Армения доказала, что даже в условиях блокады и ограниченности ресурсов смогла сформировать стабильную и предсказуемую экономику, регистрируя прогресс по ряду международных индексов, в частности, в докладе Всемирного банка "Doing Business 2017", а также в последних докладах рейтингового агентства "Фитч". Согласно докладу "Doing Business 2017", Армения улучшила свои позиции на пять горизонталей, заняв 38 место среди 190 стран мира», - отметил Саргсян.