Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման համար անհրաժեշտ է 100 տարի առաջ տեղի ունեցածի ամբողջական ճանաչում. ԱՄՆ դեսպան
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման համար անհրաժեշտ է, որպեսզի լինի 100 տարի առաջ տեղի ունեցած իրադարձությունների ամբողջական, լիարժեք ճանաչում: Այդ մասին հայ և թուրք լուսանկարիչների BridgingStories (Կամրջող պատմություններ) խորագրով աշխատանքների ցուցահանդեսի բացման ժամանակ հայտարարեց ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռիչարդ Միլսը:
«Այս ցուցահանդեսը կարևորվում է նրանով, թե որքան շատ ընդհանրություններ կան հայ և թուրք ժողովուրդների միջև: Այդ ընկալումը կարող է հանգեցնել հաշտեցման, ինչը մենք ցանկանում ենք տեսնել հայ և թուրք ժողովուրդների միջև: Մենք միշտ հստակ նշել ենք, որ հաշտեցման համար անհրաժեշտ է նաև, որպեսզի լինի ամբողջական, լիարժեք ճանաչում 100 տարի առաջ տեղի ունեցած իրադարձությունների: Նման ցուցահանդեսը ցույց է տալիս, թե ինչ ընդհանրություններ կան, դա է ողջ գեղեցկությունը»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասաց Միլսը` ավելացնելով, որ ԱՄՆ-ն ցանկանում է, որպեսզի Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հաշտեցում լինի, դա բխում է տարածաշրջանի` Կովկասի շահերից, դա այն է, ինչը կբերի խաղաղություն և կայունություն տարածաշրջանում:
Անդրադառնալով այդ հարցի շուրջ ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դանոլդ Թրամփի դիրքորոշմանը` Միլսը նշեց, որ նա ընտրարաշավի ժամանակ հայ-թուրքական հարաբերությունների վերաբերյալ որևէ արձագանք չի կատարել: «Առայժմ վաղ է, որպեսզի կարողանամ ասել, թե ինչպիսին կլինի նոր վարչակազմի դիրքորոշումը մի շարք հարցերի վերաբերյալ, այդ թվում այս հարցի»,- ասաց դեսպանը:

Comprehensive recognition of what happened 100 years ago necessary for normalization of Armenian-Turkish relations – US Embassy
YEREVAN, JANUARY 24, ARMENPRESS. Comprehensive and full recognition of what happened 100 years ago is necessary for the normalization of Armenian-Turkish relations, Ambassador of the USA to Armenia Richard Mills told during an exhibition of Armenian and Turkish painters titled BridgingStories.
“This exhibition marks the so-much similarities between the Armenian and Turkish peoples. This understanding can lead to reconciliation which we desire to see between the Armenian and Turkish peoples. We have always clearly mentioned that comprehensive and full recognition of what happened 100 years ago is also necessary for the reconciliation. Such exhibitions show what kind of similarities there are and this is the entire beauty”, “Armenpress” reports Mills saying. He added that the USA wants normalization of Armenian-Turkish relations which stems from the interests of the region, Caucasus, which will lead to peace and stability in the region.
Referring to the position of the newly elected US President Donald Trump on that issue, Mills noted that he made no announcements on Armenian-Turkish relations during his presidential campaign. “It is still early for me to remark on how the position on different issues will be, including this issue”, the Ambassador said.