Գլեյդիս Բերեջիկլյանը հնարավոր է դառնա Նոր Հարավային Ուելսի վարչապետ. Huffington Post
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ավստրալիայի Նոր Հարավային Ուելս նահանգի վարչապետ Մայք Բերդի հրաժարականից հետո հնարավոր է այդ պաշտոնը զբաղեցնի ծագումով հայուհի Գլեյդիս Բերեջիկլյանը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Huffinton Post-ը գրում է, որ Բերեջիկլյանը Հայոց ցեղասպանությունը վերապրած ավստրալահայերի թոռնուհի է: Նրա ծնողներն Ավստրալիայում հաստատվել են 1960-ականներին, իսկ Գլեյդիսը ծնվել է 1970թ-ին Սիդնեյի հյուսիսային արվարձաններից մեկում:
Բերեջիկլյանն անդամակցել է երկրի լիբերալ կուսակցությանը 1993թ-ին, իսկ 10 տարի անց ընտրվել է նահանգային խորհրդարանի անդամ: 2011թ-ին նա դարձել է նահանգի տրանսպորտի նախարար:
«Բերեջիկլյանի ամենամեծ աջակիցը նահանգի հեռացող վարչապետն է: Լիբերալների ներքին փոփոխությունների արդյունքները պարզ կդառնան հաջորդ շաբաթ»,- գրում է Huffington Post-ը:

Глейдис Береджиклян может стать премьер-министром штата Новый Южный Уэльс Австралии
После отставки премьер-министра штата Новый Южный Уэльс Австралии Майка Бейрда этот пост может занять политический деятель армянского происхождения Глейдис Береджиклян. Как сообщает Арменпресссо ссылкой наHuffintonPost, Береджиклян является внучкой переживших Геноцид армян людей.Ее родители поселились в Австралии в 1960-е годы, и Глейдис родилась в 1970 годув одном из северных пригородов Сиднея.
Береджиклян стала членом Либеральной партии в 1993 году, а спустя 10 лет была избрана членом парламента штата.В 2011 году она стала министром транспорта.
«Крупнейшим сторонником Береджиклян является уходящий премьер-министра штата.Результаты внутренних изменений либералов будут объявлены наследующей неделе», -пишет HuffingtonPost.