Կառավարությունն աշխատանքներ է կատարել արտահանման խթանման ուղղությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր կայացած մամուլի ասուլիսում ամփոփել է ՀՀ կառավարության 100 օրվա գործունեությունը՝ ներկայացնելով ըստ ոլորտների կատարված աշխատանքները:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ՀՀ վարչապետն ընդգծել է, որ մասնավորապես, ախտորոշվել ենտնտեսական զարգացմանխնդիրները:Արտահանման մասով -Հայաստանը, հանդիսանալով փոքր ներքին շուկայով երկիր և ունենալով մասշտաբի էֆեկտի բացակայություն, պետք է զարգացման մոդելը կառուցի արտահանմամբ պայմանավորված տնտեսական աճի վրա:
Սակայն հարկ է նշել, որ դեռևս արտահանումը ՀՆԱ-ի կազմում ունի փոքր տեսակարար կշիռ. 2015 թվականին ապրանքների արտահանումը ՀՆԱ-ի նկատմամբ կազմել է 15.4%, իսկ ապրանքների և ծառայությունների արտահանումը` 29.8%: Չնայած 2016 թվականին արտահանման կանխատեսվող զգալի աճին, ՀՆԱ-ի նկատմամբ ապրանքների արտահանման հարաբերակցության ցուցանիշը կմնա ցածր՝ մոտավորապես 18%.
Շարունակում է խնդրահարույց լինել արտահանման կենտրոնացման մեծ աստիճանն ինչպես շուկաների, այնպես էլ արտահանվող ապրանքատեսականու մասով: Անբավարար է դեպի հարևան պետություններ ապրանքների արտահանման ծավալը. 2015 թվականի ընթացքում դեպի Ռուսաստանի Դաշնություն ապրանքների արտահանումը Ռուսաստանի մեկ բնակչի հաշվով կազմել է 1.7 ԱՄՆ-ի դոլար, իսկ նույնը դեպի Իրանի Իսլամական Հանրապետություն՝ 1.0 ԱՄՆ-ի դոլար։
Արդյունքում ՝
արտահանման ներուժ ձևավորող կլաստերների բացակայություն և ձեռնարկությունների արտահանման պոտենցիալի ցածր մակարդակ.
արդյունաբերական ձեռնարկությունների կողմից ապրանքային արտադրանքի ավելացման ուղղությամբ ներդրումների բացակայություն.
արտահանումն սպասարկող և արտահանմանն աջակցող շուկայական ծառայությունների` լոգիստիկ ծառայությունների, արտահանման վարկավորման ու ապահովագրման ծառայությունների զարգացվածության ցածր մակարդակ:
Ինչ է արվել
1.ԵԱՏՄ շուկաներ հայաստանյան ապրանքատեսակների արտահանման խնդիրներին օպերատիվ լուծումներ տալու նպատակով ՌԴ Վերին Լարս մաքսային կետի, ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ-ի և ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության պաշտոնյաների մասնակցությամբ դեկտեմբերին ձևավորվել է աշխատանքային խումբ:․
2.Մշակվել և ԵԱՏՄ հանձնաժողովին են ներկայացվել տեղական արտադրատեսակների առանձնահատկությունը սահմանող ստանդարտներ։
3.ԵՄ շուկա մուտքի դուրացման ուղղությամբ կարևոր քայլ էր այն, որ 2016 թվականի նոյեմբերին ՀՀ «Հավատարմագրման ազգային մարմին» ՊՈԱԿ-ը դարձել է հավատարմագրման եվրոպական համագործակցության ասոցացված անդամ և ստորագրվել է անդամակցության համաձայնագիր:
4.Բանակցություններ են տարվում Իրանի Ստանդարտների և արդյունաբերական հետազոտությունների ինստիտուտի հետ Հայաստանում կատարված սերտիֆիկացման արդյունքները ճանաչելի դարձնելու և Հայաստանում պարենային և ոչ պարենային արտադրանքի համապատասխանության գնահատման մարմինների ներկայացուցչություններ կամ մասնաճյուղեր բացելու ուղղությամբ: Իրանական կողմն արդեն իսկ դրական է արձագանքել այդ նախաձեռնությանը:
5.Աշխատանքներ են տարվում Իրանի հետ սահմանագծին ազատ տնտեսական գոտու ձևավորման ուղղությամբ։ Նախատեսվում է, որ մինչև ապրիլ ամիսն ազատ տնտեսական գոտու ստեղծման աշխատանքներն սկսված կլինեն:
6.Արաբական Միացյալ Էմիրություններ կատարած այցի արդյունքում պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել հայկական գյուղմթերքի և սննդամթերքի արտահանման ուղղությամբ: Առաջիկայում նախատեսվում է Էմիրությունների պատվիրակության այց Հայաստան, որի ընթացքում կհստակեցվի այդ ուղղությամբ իրականացվելիք աշխատանքների ճանապարհային քարտեզը:
7.Քննարկումներ են տարվում վերազգային կորպորացիաների հետ իրենց ցանցերում հայկական արտադրանքի ներկայացվածությունն ապահովելու ուղղությամբ: Մասնավորապես, կազմակերպվել է METRO AG ընկերության ռուսաստանյան ներկայացուցչության պատվիրակության այցը։ Ներկայումս բանակցություններ են տարվում մի շարք ընկերությունների հետ հայկական արտադրանքի արտահանման ուղղությամբ։

Armenian Government takes steps to foster exports – summery of 100 days of Cabinet’s activities
YEREVAN, JANUARY 13, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Karen Karapetyan held a press conference on January 13, during which he summed up the 100 days of his government’s activities, presented the problems as diagnosed by individual sectors, gave his vision for their solution and introduced the work done over the past 100 days.
As “Armenpress” was informed from the press service of the Armenian Government, the Premier stated that Armenia has to expect economic growth based on increase of export levels considering the small domestic market and absence of economies of scale.
But it should also be mentioned that exports still comprise a small part of the GDP. In 2015 exports of products constituted 15.4% of the GDP, while exports of products and services together constituted 29.8% of the GDP. Despite the forecasts of 2016 to have a significant growth of exports in 2017, the index will remain low, approximately 18%.
The high level of centralization of both the export markets and the products exported remains a problematic issue. The volume of exports to neighboring countries is not sufficient – Armenia’s exports to Russia per capita amounted to 1.7 USD, while the same to Iran amounted to 1.0 USD. As a result, Armenian enterprises have a low capacity for exports and there is a lack of clusters with export potential, no investment by industrial enterprises to foster output, and low development level of market services supporting exports.
Steps taken
1. In order to find a solution to the obstacles of Armenian exports to Russia a working group was set at Verin Lars (Upper Lars) checkpoint in December comprised of officials from the SRC and the Ministry of Economic Development and Investments.
2. Standards defining the features of the local production have been elaborated and submitted to the Eurasian Economic Commission.
3. The fact that “National Accreditation Body” SNCO of Armenia became an associated member of the European cooperation for Accreditation and signed the agreement of accession in November 2016 was an important step to simplify the entry to the EU market.
4. Talks are underway with the Institute of Standards and Industrial Research of Iran for recognizing the certifications of Armenia and opening representations or branches of food and non-food products’ conformity assessment bodies in Armenia. The Iranian side has already positively responded to the initiative.
5. Works are underway to create a free economic zone on the border with Iran. It’s planned that the construction works of the free economic zone will be launched by April.
6. As a result of Armenian President’s visit to the United Arab Emirates a number of agreements have been reached over the exports of Armenian agricultural products and foodstuff. A visit of a delegation of the UAE is expected in the near future during which the roadmap of these agreements will be further clarified.
7. Talks are underway with transnational corporations to ensure the representation of Armenian products in their networks. Particularly, the visit of the Russian representation of METRO AG Company has been organized. Currently, talks are underway with a range of companies for fostering Armenian exports.