ՀՀ կառավարությունը կձգտի օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների ծավալը ՀՆԱ-ում հասցնել 5 տոկոսի
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում տնտեսական աճի երկարաժամկետ և բարձր ցուցանիշներ ապահովելու գրավականներից մեկը օտարերկրյա ներդրումների ուղղակի հոսքի բարձրացումն է: Դեկտեմբերի 28-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը: «Բազմիցս ենք խոսել այն մասին, որ մեր երկրում ներդրումների ծավալը շատ ցածր է: Օտարերկրյա ուղղակի ներդրումները մեր համախառն ներքին արդյունքի ընդամենը 1 տոկոսի շրջանակներում են: Մենք մեզ համար կարճաժամկետ թիրախ ենք սահմանել, որպեսզի օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների ծավալը Հայաստանի համախառն ներքին արդյունքում հասցնենք մինչև 5 տոկոսի»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ասաց Կարայանը:
Նա ներկայացրեց, թե առաջիկայում կառավարությունը ինչ քայլեր է ձեռնարկելու այդ ցուցանիշին հասնելու համար: «Մեր առաջնային քայլերից մեկն այն է, որ մենք, հաշվի առնելով Հայաստանի շուկայի փոքր լինելու առանձնահատկությունները, ապահովենք բոլոր ներդրողների համար նպաստավոր պայմաններ: Երկրորդը մենք պետք է բարելավենք գործարար և ներդրումային միջավայրը, պարզեցնենք, հստակեցնենք և մրցունակ դարձնենք: Այս ուղղությամբ բավականաչափ քայլեր իրականացվել են. կառավարության կողմից այդ ուղղությամբ արդեն 50-ից ավելի իրավական ակտեր են ընդունվել: Եվ հաջորդ քայլը, որը շատ կարևոր է` օտարերկրյա ներդրումների պաշտպանության ինստիտուտի ներդրումն է»,- հավելեց Սուրեն Կարայանը:
Նախարարն ընդգծեց, որ արդեն մշակվել է «Օտարերկրյա ներդրումների մասին» նոր օրենքի նախագիծը, որն ավելի պրակտիկ է դարձնելու օտարերկրյա ներդրողների համար վեճերի լուծման հնարավորությունները: «Մենք այդ ինստիտուտը ներդնելու ենք միջազգային լավագույն փորձի վրա հիմնված, որպեսզի օտարերկրյա ներդրողները վստահ լինեն, որ Հայաստանում գործունեություն իրականացնելու ընթացքում խտրական մոտեցում չի կիրառվելու և իրենք հնարավորություն են ունենալու վեճերի այլընտրանքային լուծումների»,- մանրամասնեց ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարը:
Կառավարությունը Հայաստանի ներդրումային հնարավորությունները պարզելու համար ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի` մարզեր կատարած այցերի ընթացքում հավաքագրել է բոլոր բիզնես գաղափարները, որոնք կարող են հիմք հանդիսանալ տեղական նշանակության ներդրումային ծրագրերի զարգացման համար: Սուրեն Կարայանն ավելացրեց, որ արդեն հավաքագրվել է 160 նման ծրագիր, որոնցից 110-ը ներկայացվել են մարզերից և նախատեսվում է իրականացնել 240 միլիոն դոլար արժողությամբ ներդրումային ծրագրեր: «Այդ ներդրումային ծրագրերից որոշներն արդեն իսկ նախարարության կողմից քննարկվել են և բերվել են ձևաչափի, որոնք մատչելի և հասկանալի կլինեն պոտենցիալ ներդրողների համար»,- ընդգծեց նախարարը:
Սուրեն Կարայանը ընդգծեց, որ կառավարությունը Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի ներքո ստեղծել է ներդրումների սպասարկման մեկ պատուհան, որը կոչված է ուղեկցել ներդրողին ներդրման գաղափարը ներկայացնելու մինչև ներդրում կատարելու պահը: «Այդ մեկ պատուհանը շատ ակտիվ աշխատում է: Մենք այդ պատուհանի ներքո նշանակել ենք պատասխանատուներ, ովքեր պատասխանատու կլինեն մեզ հետ համագործակցող երկրներից յուրաքանչյուրի հետ կապերը խորացնելու համար: Մենք այդպիսով կփորձենք ավելի մոտեցնել հնարավոր ներդրողներին և լուծել նրանց համար առաջացած բոլոր խնդիրները»,- ասաց ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարը:
Նա ընդգծեց, որ 2017թ. ընթացքում պետական աջակցությամբ կմեկնարկեն 8 նոր արտադրական ծրագրեր, որոնց իրականացման համար կպահանջվի 3 միլիարդ դրամի ներդրում ու կբացվի 900 նոր աշխատատեղ:

Armenia’s Government will seek to reach FDI volumes up to 5% in GDP
YEREVAN, DECEMBER 28, ARMENPRESS. One of the guarantees on ensuring long-term and high rates of economic growth in Armenia is the increase of flow of foreign direct investments, Minister of Economic Development and Investments Suren Karayan told reporters on December 28, reports “Armenpress”.
“We have talked many times that the investments volume is very low in our country. The foreign direct investments are only 1% of our GDP. We have defined a short-term target for us in order to reach the FDI volume up to 5% in Armenia’s GDP”, the Minister said, presenting the steps that the Government is going to take for reaching that figure.
“One of the first steps is to provide all investors with favorable conditions taking into account the Armenian market’s features of being small. Secondly, we must improve the business and investment environment, simplify, clarify and make it competitive. A number of works were carried out on this path. The Government has already adopted more than 50 judicial acts on this direction. And the next step, which is very important, is the establishment of foreign investments protection institute”, the Minister said, and informed that new draft law on “Foreign investments” is already ready which will make the opportunities on solving disputes for foreign investors more practical.
“We will establish this institute based on the best international experience in order the foreign investors to be confident that no discrimination will be applied to them while conducting their activities in Armenia and they will have a chance for alternative solutions of disputes”, the Minister said.
Suren Karayan informed that already 160 investment programs are collected from which 110 were presented by the provinces and it is expected to conduct investment projects worth 240 million USD. “Some of those investment projects have already been discussed by the Ministry and were brought to a formula that will be available for potential investors”, he said.
Minister Karayan stated that 8 new production projects will launch by the state assistance in 2017, and 3 billion AMD investment will be needed for the implementation of those projects, as well as 900 new jobs will be opened.