ՌԴ ԱԳՆ-ն ամփոփել է 2016թ-ը. անդրադարձ է կատարվել ԼՂ խնդրին և ՀՀ-ի հետ հարաբերություններին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարությունը հրապարակել է «2016թ-ին արտաքին քաղաքականության հիմնական արդյունքները» վերատառությամբ փաստաթուղթը, որում անդարադարձ է կատարվում ինչպես Լեռնային Ղարաբաղի խնդրին, այնպես էլ Հայաստան-Ռուսաստան երկկողմ հարաբերություններին:
«Ռուսաստանի ակտիվ քայլերի շնորհիվ Մոսկվայում տեղի ունեցած Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբերի պետերի հանդիպմանը հնարավոր է եղել հասնել 2016թ-ի ապրիլին Լեռնային Ղարաբաղում բռնկված լայնամասշտաբ զինված գործողությունների դադարեցմանը: Ջանքեր են գործադրվել իրավիճակի լարվածության թուլացման և բանակցությունների շարունակման ուղղությամբ` մայիսին Վիեննայում տեղի ունեցած ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների արտաքին գործերի նախարարների մասնակցությամբ տեղի ունեցած հայ-ադրբեջանական գագաթնաժողովի և Սանկտ Պետերբուրգի եռակողմ հանդիպման շրջանակներում»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասված է 2016թ-ի ամփոփիչ փաստաթղթում:
Փաստաթղթում անդրադարձ է կատարվում նաև ՀԱՊԿ շրջանակներում համագործակցության ընդլայնմանը, մասնավորապես, այնպիսի փաստաթղթի ընդունմանը, ինչպիսին է մինչև 2025թ-ի ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության ռազմավարությունը, որն ընդունվել է 2016թ-ին Երևանում, ինչպես նաև. «բարձրագույն և բարձր մակարդակում ընդունված մի շարք քաղաքական փաստաթղթեր, որոնք առնչվում են Սիրիայի, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունների կարգավորմանը և միջազգային ահաբեկչության դեմ պայքարին»:
Հայաստանի հետ երկկողմ հարաբերությունների մասով շեշտվում է, որ Ռուսաստանը ավանդաբար բարձր համագործակցության մակարդակ ունի, որն առնչվում է հարցերի լայն շրջանակի ինչպես եկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ կազմակերպությունների և մեխանիզմների շրջանակներում:

МИД РФ подвел итоги 2016 года: затронуты отношения Армения-РФ и нагорно-карабахский конфликт
МИД России опубликовал документ под названием «Основные внешнеполитические итоги 2016 года», в котором затрагивается нагорно-карабахский конфликт и двусторонние отношения Армения-РФ.
«Благодаря энергичным действиям России в ходе встречи в Москве начальников генеральных штабов вооруженных сил России, Армении и Азербайджана удалось добиться прекращения широкомасштабных военных действий, вспыхнувших в начале апреля 2016 года вНагорном Карабахе. Прилагали усилия к деэскалации обстановки и созданию условий для продолжения переговоров в ходе майского армяно-азербайджанского саммита в Вене с участием мининдел стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ и трехсторонней встречи в Санкт-Петербурге», - как сообщает Арменпресс со ссылкой на сайт МИД РФ, говорится в документе.
В документе затрагивается также о расширении сотрудничества в рамках ОДКБ, а также о развитии плодотворного сотрудничества государств-членов Организации Договора о коллективной безопасности, чему «будет способствовать обновленная Стратегия коллективной безопасности ОДКБ на период до 2025 года, а также принятый на высшем и высоком уровнях ряд политических документов по урегулированию в Сирии, Нагорном Карабахе, по борьбе с международным терроризмом».
Отмечается, что традиционно высокий уровень был характерен для сотрудничества с Армениейпо широкому кругу вопросов двусторонних отношений и взаимодействия в рамках многосторонних механизмов и организаций.