Օտարերկրացիների համար ԱԱՀ վերադարձ ապահովող ապրանքների շեմը 100 հազարից իջեցվեց 50 հազար դրամի
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Կառավարությունը փոփոխություններ և լրացումներ կատարեց նախկինում ընդունած որոշումներից մեկում, որոնցով առաջարկվում է օտարերկրյա անձանց կողմից ՀՀ տարածքում վճարված ԱԱՀ-ի գումարները հետ ստանալու համար ԱԱՀ վերադարձի հաշվով ձեռք բերված ապրանքների արժեքի (ներառյալ ավելացված արժեքի հարկը) ներկայիս 100 հազար դրամի շեմը իջեցնել 50 հազար դրամի:
ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Վարդան Հարությունյանը նշեց, որ հստակեցվում են ԱԱՀ-ի վերադարձի հարկային հաշվի անվավեր ճանաչելու փոխարեն ԱԱՀ-ի վերադարձի հարկային հաշվի չեղյալ ճանաչելու, ԱԱՀ-ի գումարների հետ ստանալու համար օդանավի անձնակազմի կողմից նստեցման կտրոնի փոխարեն անձնակազմի վերաբերյալ հայտարարագրի ներկայացման, ինչպես նաև ԱԱՀ-ի վերադարձի հաշվում օտարերկրյա անձի անվան, ազգանվան տառասխալներով լրացման դեպքում ԱԱՀ-ի վերադարձման հետ կապված հարցերը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, վարչապետ Կարեն Կարապետյանը հանձնարարեց որոշմամբ նախատեսված փոփոխությունները կիրառելուց հետո ներկայացնել մոնիթորինգ, թե ինչպիսի ազդեցություն է այն ունեցել շուկայի վրա:

Для иностранцев порог стоимости товаров, обеспечивающих возврат НДС, снижен до 50 тыс. вместо прежних 100 тысяч
Для иностранцев порог стоимости  товаров, обеспечивающих возврат НДС, снижен до 50 тыс. вместо прежних 100 тысяч
Правительство РА произвело изменения и дополнения в одном из принятых ранее решений, согласно которым, предлагается для возврата средств от выплаченного со стороны иностранцев на территории Армении НДС снизить нынешний порог стоимости товаров, приобретенных с расчетом возврата НДС со 100 тысяч драмов до 50 тысяч, передает «Арменпресс».
В связи с этим премьер-министр Армении Карен Карапетян поручил после реализации предусмотренных решением изменений представить мониторинг по поводу их воздействия на рынок.