ՏՏ ոլորտի նորաստեղծ ընկերություններին հարկային արտոնություններ կտրվեն հինգ տարի ժամկետով
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:ՏՏ ոլորտի նոր ստեղծվող տնտեսվարող սուբյեկտներին հարկային արտոնությունների տրամադրման անհրաժեշտությամբ կառավարությունը փոփոխություն և լրացումներ կատարեց «Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի պետական աջակցության մասին» ՀՀ օրենքում: Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի տեղակալ Տիգրան Խաչատրյանը նշեց, որ նախագիծը մշակվել է՝ հաշվի առնելով օրենքով սահմանված ՏՏ ոլորտի նոր ստեղծվող տնտեսվարող սուբյեկտներին հարկային արտոնությունների տրամադրմամբ, մասնավորապես, շահութահարկի 0% դրույքաչափի և եկամտային հարկի 10% դրույքաչափի կիրառմամբ պայմանավորված ոլորտում նոր ընկերությունների և աշխատատեղերի ստեղծումը, ոլորտի դրական աճը: Կարևորվում է նաև օրենքի արդյունավետ կիրառումն ու ՏՏ ոլորտում նորաստեղծ ընկերությունների գործունեության բարելավումը, ինչպես նաև տնտեսական զարգացման ապահովումը:
«Նախագծով առաջարկվում է օրենքով տրամադրվող հարկային արտոնությունների ժամկետը սահմանել 5 տարի, ինչպես նաև համապատասխան անցումային դրույթ նախատեսել արդեն իսկ հավաստագրված ընկերությունների համար, համաձայն որի` վերջիններիս տրամադրված հավաստագրերը կգործեն ստացման պահից 5 տարի ժամկետով: Այն խթան կհանդիսանա նոր աշխատատեղերի ստեղծման և ոլորտի հետագա զարգացման համար` նպաստելով նաև ընդհանուր տնտեսության զարգացմանը»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց Տիգրան Խաչատրյանը:

Startup IT companies to be provided with tax privileges for 5 years
YEREVAN, DECEMBER 15, ARMENPRESS. Armenia’s Government made changes and amendments in the law on “State assistance to Information Technology sector” under the necessity of providing tax privileges to newly emerging businesses in the IT sector, reports “Armenpress”.
Deputy Minister of Economic Development and Investments Tigran Khachatryan said the bill was developed taking into account the creation of new companies and jobs in the sector. The effective use of the law and improvement of newly established companies in the IT sector, as well as ensuring economic development are important.
“The bill proposes to define the term on providing tax privileges for 5 years, as well as to outline respective transition period for the already certified companies, according to which the certificates granted to them will remain into force for 5 years. This will boost creation of new jobs and the sector’s further development by this contributing to the overall economic development”, Tigran Khachatryan said.