«Վեոլիա ջուր» ընկերությունն առաջիկա 15 տարիների ընթացքում իրականացնելու է 37,5 մլրդ դրամի ներդրում
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Խմելու ջրի միասնական օպերատորը` «Վեոլիա ջուր» ընկերությունն առաջիկա 15 տարիների ընթացքում իրականացնելու է 37,5 մլրդ դրամի ներդրում: Ինչպես «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում նշեց ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության Ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի նախագահ Արսեն Հարությունյանը, այդ գումարն ամբողջությամբ ուղղվելու է խմելու ջրի ցանցի վերականգնմանը:
«Սահմանվել է սակագին 1 խմ-ի համար 180 դրամ: Գործող հինգ ընկերությունները` «Երևան ջուր»-ը, «Հայջրմուղկոյուղի»-ն, «Նոր ակունք»-ը, «Լոռի-ջրմուղկոյուղ»-ին, «Շիրակ ջրմուղկոյուղի»-ն դեկտեմբերի 31-ով իրենց լիցենզիան դադարեցնում են, և 2017 թվականի հունվարի 1-ից ամբողջ գործառույթներն անցնում են «Վեոլիա ջուր» ընկերությանը»,-ասաց Արսեն Հարությունյանը:
Արդյո՞ք խմելու ջրի մեկ միասնական օպերատոր ունենալը կնպաստի հանրապետությունում ջրի որակի բարձրացմանը: Հարցին ի պատասխան, Արսեն Հարությունյանը նշեց, որ Հայաստանի խմելու ջուրն աշխարհում լավագույններից է:
«Մենք ունենք միայն որոշ տարածաշրջաններ, որտեղ ջրի խնդիր կա, օրինակ՝ Արմավիրի մարզում: Այնտեղ խմելու ջուրը համարվում է ոչ ամենալավը: Եվ Արմավիրում բնակիչները 1 խմ խմելու ջրի համար վճարում են 202 դրամ, հիմա նոր օպերատորի առկայության պայմաններում վճարելու են 1 խմ-ի համար 180 դրամ: Նոր օպերատորի հետ քննարկվում է այն հարցը, որ կառուցվի այլ ջրագիծ: Արդյունքում ավելի լավ որակի ջուր կհասցվի Արմավիրի մարզ»,-ասաց Արսեն Հարությունյանը:
Խմելու ջրի միասնական օպերատորի սպասարկման տարածքում չի լինելու 570 գյուղ, որտեղ խմելու ջուր ունենալը խնդիր է: Արսեն Հարությունյանը նշեց, որ այդ հարցը պետության ուշադրության կենտրոնում է: Պետությունը նախատեսում է ներդրումներ կատարել:
«Երբ ասում եմ, որ պետությունը նախատեսում է ներդրում կատարել, խոսքը նրա մասին է, որ այդ համայնքներում ջրային ցանցը վերականգնվի ու հանձնվի նոր օպերատորին: Քննարկվում է նաև խնդրի լուծման երկրորդ տարբերակ, նոր օպերատոր բերել այդ համայնքներ»,-ասաց Արսեն Հարությունյանը:

Компания «Веола Джур» в течение ближайших 15 лет осуществит инвестиции в размере 37,5 млрд драмов
Единый оператор питьевой воды - компания «Веола Джур» в течение ближайших 15 лет осуществит инвестиции в размере 37,5 млрд драмов.
Как сообщил в пресс-центре «Арменпресс» председатель Госкомитета водного хозяйства Министерства энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА Арсен Арутюнян, данная сумма будет полностью направлена на восстановление сети питьевой воды.
«Установлен тариф – 180 драмов за 1 кубометр воды. Пять действующих компаний – “Ереван Джур”, “Армводоканал”, “Нор акунк”, “Лори-водоканал” и “Ширак-водоканал” 31 декабря приостанавливают свои лицензии, и с 1 января 2017 года все их функции переходят к компании «Веола Джур»”, - заявил Арсен Арутюнян.
Отвечая на вопрос о том, содействует ли наличие единого оператора питьевой воды повышению качества воды в республике, Арутюнян отметил, что питьевая вода Армении является одной из лучших в мире.
«Лишь в некоторых наших регонах существуют проблемы с питьевой водой , например, в Армавирской области. Жители области платят 202 драма за кубометр питьевой воды, в случае действия оператора они будут платить 180 драмов”, - заявил он.
570 сел, в которых существует проблема питьевой воды, не будут обслуживаться со стороны единого оператора питьевой воды. Арутюнян отметил, что данный вопрос находится в центре внимания государства. Государство планирует совершить инвестиции.