Սպասվող լրահոս. 02.12.2016
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը Լրատվական ռադիոյի եթերում ներկայացնում է այն ամենն, ինչի մասին կկարդաք, կլսեք ու կտեսնեք այսօրվա լրահոսում:
Այսօր` դեկտեմբերի 2-ին , ՀՀ ԱԺ-ում կանցկացվեն ճեպազրույցներ: Տարբեր խմբակցությունների պատգամավորները կամփոփեն ընթացիկ շաբաթվա նիստի աշխատանքները և կանդրադառնան ներքաղաքական զարգացումներին:
ՀՀ կառավարությունը 2016 թվականը հռչակել է Հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար հավասար հնարավորությունների տարի: Այդ ուղղությամբ իրականացված աշխատանքները կներկայացնեն տարբեր գերատեսչությունների ներկայացուցիչները: Գնահատականներ կտրվեն հասարակական կազմակերպությունների կողմից:
ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակում դեկտեմբերի 2-6-ը տեղի կունենա հաշմանդամություն ունեցող անձանց ձեռքի աշխատանքների ցուցահանդես-վաճառք: Նախաձեռնության թեման ընտրվել է ՀՀ վարչապետի՝ 2016 թվականը հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար հավասար հնարավորությունների տարի դարձնելու որոշմանը համապատասխան:
Դեկտեմբերի 1-5-ը Երևանում տեղի կունենա Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության հիմնադրման 110-ամյակին նվիրված միջոցառումների շաբաթ: Նախատեսված է «Միության հարյուրամյա պատմություն» էլեկտրոնային գրքի շնորհանդեսը՝ Հայկական վիրտուալ համալսարանի ներկայացմամբ եւ #Snapshot110 լուսանկարչական ցուցահանդեսը: Ալ.Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում էլ կկայանա «Հոգիս» երաժշտական պարային ներկայացում:
Որքանո՞վ է սուր դրված Ռուսաստանում հայապահպանության հարցը, ի՞նչ խնդիրն են առկա, դրանց լուծման ուղղությամբ ի՞նչ ծրագրեր են նախատեսված: Սփյուռքի նախարարության համահայկական ծրագրերի վարչության պետ Գագիկ Գյանջումյանը, Կրթության ազգային ինստիտուտի հայագիտական և սոցիալ-մշակութային առարկաների բաժնի մասնագետ Թամարա Թովմասյանը, մանկավարժական գիտությունների դոկտոր Ջուլիետտա Գյուլամիրյանը կանդրադառնան թեմային:
«Կոնգրես» հյուրանոցում կանցկացվի աշխատանքի տոնավաճառ, որին կմասնակցեն ավելի քան 20 կազմակերպություն՝ առաջարկելով հարյուրավոր թափուր աշխատատեղեր: Տոնավաճառը բաղկացած կլինի երկու մասից։ Ժամը 14:00-ին «Կոնգրես» հյուրանոցի «Պիկասո» դահլիճում կսկսվի սեմինար։ Ժամը 16:00-ին «Կոնգրես» հյուրանոցի մեծ դահլիճում կսկսվի բուն տոնավաճառը, որտեղ բոլոր մասնակից ընկերությունները կներկայանան առանձին սեղաններով:
ՀՀ կրթության և գիտության նախարարությունում լրագրողների հետ կհանդի նախարար Լևոն Մկրտչյանը: Նա կներկայացնի «Բարձրագույն կրթության մասին» ՀՀ նոր օրենքի նախագծի վերաբերյալ մանրամասներ:
Այսօր լրագրողների հետ կհանդիպի ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարի տեղակալ Արմեն Հարությունյանը: Նա կներկայացնի միջազգային կազմակերպությունների հետ համագործակցության արդյունքները և առաջիկա ծրագրերը: Անդրադարձ կկատարվի նաև կոոպերատիվների, ապահովագրական համակարգի և oրգանական գյուղատնտեսության ուղղությամբ տարվող աշխատանքներին:
ՀՀ-ում Արաբական Միացյալ Էմիրությունների դեսպան Ջասսիմ Մուհամմադ ալ Կասսեմին կազմակերպում է ընդունելություն՝ նվիրված Արաբական Միացյալ Էմիրությունների Ազգային տոնին՝ ԱՄԷ հիմնադրման 45-ամյակին։ Հրավիրված են մասնակցելու ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, դիվանագիտական կորպուսի, հասարակական և այլ կառույցների ներկայացուցիչներ:
Թեքեյան մշակութային կենտրոնում «Շուշիի թանգարաններ» կազմակերպության նախաձեռնությամբ և «Թեքեյան կենտրոն» հիմնադրամի հովանավորությամբ կբացվի «Ազատությունը այլընտրանք չունի. Անկախություն» խորագրով գեղանկարչական ցուցահանդեսը՝ նվիրված Հայաստանի Հանրապետության եւ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Անկախության հռչակման 25-րդ տարեդարձին: Բարեգործական ցուցահանդեսին հնարավոր է նաեւ աշխատանքների վաճառք, որից գոյացած ամբողջ հասույթը կհատկացվի երիտասարդ ստեղծագործողներին եւ Շուշիի կերպարվեստի թանգարանին: Ցուցահանդեսի բացմանը ներկա կլինի ՀՀ մշակույթի նախարարի տեղակալ Ներսես Տեր-Վարդանյանը:

Предстоящие новости: 02.12.2016
Сегодня, 2-го декабря, в НС Армении состоятся брифинги. Депутаты подведут итоги работы за неделю и осветят вопросы внутриполитических развитий.
Правительство Армении провозгласило 2016 год годом равных возможностей для людей с ограниченными возможностями. Сегодня, 2-го декабря, состоится пресс-конференция замминистра труда и по социальным вопросам Армении Джемы Багдасарян, начальника управления политики медпомощи Минздрава Армении Цагик Вардеванян, начальника управления общественного образования министерства образования и науки Армении Нарине Ованнисян, начальника управления по политике строительства Госкомитета по градостроительству Артавазда Назаретяна, руководителя Национального альянса по защите лиц с ограниченными физическими возможностями Заруи Батоян, руководителя ОО «Гармония» Альберта Абгаряна, которые осветят тему.
В ереванском представительстве ООН состоится выставка-ярмарка работ, сделанных лицами с ограниченными физическими возможностями. Инициатива проистекает из того, что правительство Армении провозгласило 2016 год годом равных возможностей для людей с ограниченными возможностями.
1-5-го декабря в Ереване пройдет неделя, посвященная 110-летию Армянского благотворительного фонда. Состоится презентация электронной книги «Столетняя история союза» и фотовыставка #Snapshot110. В театре Оперы и балета состоится танцевальный спрктакль «Моя душа».
Сегодня, 2-го декабря, состоится пресс-конференция начальника управления всеармянских программ министерства обороны Армении Гагика Гянджумяна, специалиста отдела арменоведческих и социально-культурных дисциплин Национального института образования министерства образования и науки армении Тамары Товмасян, доктора педагогических наук Джульетты Гюламирян. Тема – насколько остро стоит вопрос сохранения армянства в РФ.
В зале «Пикассо» отеля «Конгресс» состоится ярмарка труда, организованная Ассоциацией выпускников США и компанией «АРМАКАД».
Сегодня, 2-го декабря, состоится пресс-конференция министра образования и науки Левона Мкртчяна, посвященная новому закону о высшем образовании.
Сегодня, 2-го декабря, состоится пресс-конференция заместителя министра сельского хозяйства Армении Армена Арутюняна. Тема – сотрудничество с международными организациями, создание кооперативов, работа по созданию органического земледелия.
В зале «Тигран Великий» отеля «Армения-Мариотт» посол ОАЭ в Армении Джассим Мухаммад аль Кассеми организует прием, посвященный Национальному празднику ОАЭ.
В Центре «Текеян» сегодня, 2-го декабря, состоится выставка «Свобода не имеет альтернативы: Независимость», посвященная 25-летию независимости Армении и НКР.