Սպասվող լրահոս. 21.11.2016
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը Լրատվական ռադիոյի եթերում ներկայացնում է այն ամենն, ինչի մասին կկարդաք, կլսեք ու կտեսնեք այսօրվա լրահոսում:
Ընթացիկ տարվա նոյեմբերի 25-ից մինչև 2017թ. հունվարի 5-ը նախատեսվում է արգելել Սևանա լճում ձկան և խեցգետնի որսը: Այսօր՝ նոյեմբերի 21-ին, Գեղարքունիքի մարզպետարանում ՀՀ բնապահպանության նախարարությունը, ՀՀ ոստիկանությունը և ՀՀ Գեղարքունիքի մարզպետարանը կքննարկեն իրականացվելիք համատեղ միջոցառումները: Կստորագրվի եռակողմ ծրագիր: Օրվա ընթացքում նախատեսվում է նաև այց Սևանա լճի ջրածածկ անտառտնկարկների մաքրման վայր՝ տեղում աշխատանքների ընթացքն ուսումնասիրելու համար:
Ի՞նչ մարտահրավերների առաջ են կանգնած տարբեր երկրներում հայ համայնքները, ֆիզիկական, հոգևոր անվտանգության ի՞նչ հարցեր կան օրակարգում, հայապահպանության ո՞ր խնդիրներն են առաջնահերթ: Այս և այլ հարցերին այսօր «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում կանդրադառնան ՀՀ սփյուռքի փոխնախարար Սերժ Սրապիոնյանը, «Նորավանք» գիտակրթական հիմնադրամի հայագիտական կենտրոնի ավագ փորձագետ Վահրամ Հովյանը:
Երևանում Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակը ՀՀ պաշտպանության նախարարության հետ համատեղ սկսում է «Զինված ուժերում մարդու իրավունքների եվրոպական չափանիշների կիրառման ամրապնդումը Հայաստանում» ծրագիրը, որի մեկնարկը կտրվի այսօր: Ելույթներով հանդես կգան Եվրոպայի խորհրդի Մարդու իրավունքների և իրավունքի գերակայության գլխավոր տնօրինության Մարդու իրավունքների գծով տնօրեն Քրիստոս Ջակումոպուլոսը, ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը, ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը, ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի տեղակալ Հրաչյա Պալյանը և այլք:
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությունում նոյեմբերի 21-ին անցկացվում է իրազեկում-հանդիպում՝ կապված ոչ պարենային ապրանքների շուկայում առկա ռիսկերի հետ: Ներկա են լինելու Շուկայի վերահսկողության տեսչական մարմնի ղեկավար Լևոն Խալիկյանը, նախարարության ռիսկի գնահատման և վերլուծությունների վարչության պետ Արմեն Տերտերյանը:
Հայաստանում, Վրաստանում և Մոլդովայում իրականացվել է «Մասնակցային որոշումների կայացում ներառման միջոցով» ծրագիրը: Այն մոտենում է ավարտին և այսօր կայանալիք քննարկմանը կներկայացվեն 3 երկրներում մասնակցային որոշումների կայացման համեմատական վերլուծական պատկերը, այդ գործընթացին խոչընդոտող կամ խթանող մեխանիզմները: Միջոցառմանը կմասնակցեն ՀՀ-ում Չեխիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Պետր Միկիսկան, միջազգային և տեղական կազմակերպությունների, պետական մարմինների ներկայացուցիչներ և հաշմանդամություն ունեցող անձինք:
Նոյեմբերի 20-25-ն առաջին անգամ մայրաքաղաքում կանցկացվի Երևանի արտաքին գովազդի փառատոն, որի նպատակը տարածաշրջանում գովազդի ոլորտի զարգացման խթանումն է, ինչպես նաև հայկական շուկայում միջազգային լավագույն փորձի ներդնումը: Այդ կապակցությամբ, այսօր Երևանի քաղաքապետարանում կայանալիք մամուլի ասուլիսի ժամանակ կներկայացվեն մանրամասներ փառատոնի վերաբերյալ:
Նոյեմբերի 21-ը Հեռուստատեսության համաշխարհային օրն է: 1996թ.-ին ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովը նոյեմբերի 21-ը հռչակեց որպես Հեռուստատեսության համաշխարհային օր (World Television Day): Կազմակերպությունը պետություններին հորդորում էր տոնել այդ օրն այնպիսի հեռուստատեսային ծրագրերով, որոնք նվիրված էին խաղաղությանը, անվտանգությանը, տնտեսական ու սոցիալական, ինչպես նաև մշակութային խնդիրներին: Օրվա առթիվ կլինեն հրապարակումներ թեմայի վերաբերյալ:

Предстоящие новости: 21.11.2016
Сегодня, 21-го ноября,из Министерства экологии РА (Дом правительства–3) состоится Отъезд в Гегаркуник, где в 12:00 часов в областной администрации состоится подписание трехсторонней программы о запрете на вылов рыбы и раков на период с 25 ноября по 5 января 2017г. Подписанты: министр Экологии А.Минасян, начальник полиции В. Гаспарян, губернатор Гегаркуника Рафик Григорян. В течение дня состоится осмотр расчищенных от леса и подлеска прибрежных территорий на озере Севан, подлежащих затоплению.
Сегодня, 21-го ноября, состоится пресс-конференция замминистра диаспоры Сержа Срапионяна, ст. эксперта центра «Нораванк» Ваграма Овяна. Тема: современные вызовы армянской диаспоры.
Ереванский офис СЕ и Минобороны РА сообщают о начале программы «Укрепление применения европейских прав человека в вооруженных силах Армении». Сегодня, 21-го ноября, состоится пресс-конференция по теме, на которой выступят директор директората по правам человека СЕ Христос Джакумопулос, министр обороны РА Виген Саркисян, генпрокурор РА Артур Давтян, вице-омбудсмен РА Грачья Пальян, посол Великобритании в РА Джудит Фарнуорд, рук. ереванского офиса СЕ в РА Наталья Вутова.
Министерство экономического развития и инвестиций РА приглашает на мероприятие по общественному информированию: приглашает Госинспекция по качеству.
В Армении, Грузии и Молдове проводится инициированная о/о «Унисон» программа «Участие путем вовлечения». Сегодня, 21-го ноября, состоится официальное закрытие программы «Участие путем вовлечения», на котором примут участие посол Чехии в РА Петр Микиска, представители международных и местных организаций и лица с инвалидностью.
20-25-го ноября в Ереване пройдет мероприятие, посвященное фестивалю внешней рекламы.Сегодня, 21-го ноября, состоится пресс-конференция начальника Управления по внешнему оформлению и рекламе мэрии Еревана Араза Багдасаряна, креативного директора Filmmaster MEA Саади Аль Куатли (ОАЭ), Мелани Кристи (Сингапур), Фабио Коста (США). Управление по внешнему оформлению и рекламе мэрии Еревана 20-25 ноября впервые проводит в Ереване фестиваль внешней рекламы.
21 ноября – Международный день телевидения(World Television Day). Председатель СПА Эдвард Милитонян, худ. рук. Кукольного театра Рубен Бабаян выступят на тему:«Армянское телевидение сегодня».