Մեկնարկեց ՄԱԿ զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպության աֆիլացված անդամների 38-րդ նստաշրջանը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպության աֆիլացված (փոխկապակցված) անդամների 38-րդ նստաշրջանի աշխատանքներին մասնակցելու նպատակով Հայաստան է ժամանել ՄԱԿ ԶՀԿ գլխավոր քարտուղար Թալեբ Ռիֆաին՝ իր գլխավորած պատվիրակությամբ:
Նստաշրջանի բացման արարողությանը ողջույնի խոսքով հանդես եկավ ՀՀ էկոնոմիկայի նորանշանակ նախարար Սուրեն Կարայանը:
«Հայաստանը կարեւորում է նմանատիպ ձեւաչափերը եւ միջոցառումները, քանի որ նստաշրջանը հնարավորություն է տալիս բազմաթիվ երկրներից եկած մեր հյուրերին կարճ ժամանակում ծանոթանալու մեր երկրի պատմամշակութային արժեքներին եւ զբոսաշրջության ոլորտում իրականացվող մեր քայլերին, ինչն էլ հնարավորություն կտա, որ մեր գործընկերները օգնեն եւ օժանդակեն այս ոլորտի՝ էլ ավելի արագ տեմպերով զարգացմանը»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց նախարարը:
ՄԱԿ ԶՀԿ գլխավոր քարտուղար Թալեբ Ռիֆաիի խոսքով՝ Հայաստանը պետք է դառնա զբոսաշրջային կարեւոր նպատակակետ աշխարհի տարբեր երկրների ներկայացուցիչների համար:
«Հանդիպումների հիմնական նպատակը տեսանելիության բարձրացումն է տարածաշրջանում: Սա շատ կարեւոր տարածաշրջան է, որն ունի շատ արժեքներ եւ շատ կարեւոր վայրեր: Իսկ Հայաստանն այն նպատակակետն է, որը պետք է հայտնի լինի ամբողջ աշխարհին»,-նշեց ՄԱԿ ԶՀԿ գլխավոր քարտուղարը:
Նստաշրջանի ընթացքում կքննարկվեն զբոսաշրջության զարգացման միտումները, մշակութային ժառանգության պահպանությանը, զբոսաշրջության եւ ոչ նյութական մշակութային կապին, պետություն-մասնավոր հատվածի համագործակցության ամրապնդմանն ու խթանմանն առնչվող հարցեր:
Միջոցառման շրջանակում պատվիրակությունն այցելելու է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին, Էջմիածնու Գառնու տաճար, Խոր Վիրապ եւ Գեղարդ վանական համալիրներ, Արենի-1 քարանձավ եւ այլն:

YEREVAN, OCTOBER 3, ARMENPRESS. UNWTO Secretary General Taleb Rifai has arrived in Armenia with a delegation to take part in the 38th session of the United Nations World Tourism Organization Affiliated Members.
Opening remarks were delivered by Economy Minister Suren Karayan at the beginning of the session.
“Armenia attaches importance to similar formats and events, because the session allows our guests – who have arrived from numerous countries – to get to know the historical-cultural values of our country, steps undertaken in tourism sector, which in its turn will allow our partners to help and assist the development of this sector in a faster pace”, the minister said.
According to UNWTO Secretary General Taleb Rifai, Armenia must become an important tourism destination for representatives of various countries.
“The main goal of the meetings is increasing visibility in the region. This is a very important region, which has many values and many important locations. And Armenia is the destination which must be famous for the whole world”, he said.
The session will focus on tourism development, preservation of cultural heritage, strengthening of state – private sector cooperation etc.
The delegation will visit Mother See of Holy Etchmiatsin, Garni Temple, Khor Virap and Geghard Monastery, Areni 1 cave and other locations.