ՀՀ անկախության 25-րդ տարեդարձի առթիվ Նախագահի նստավայրում տեղի է ունեցել պարգևատրման արարողություն
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրամանագրերով, Հայաստանի Հանրապետության անկախության 25-րդ տարեդարձի կապակցությամբ Հանրապետության Նախագահը պետականության կայացման, պաշտպանունակության և անվտանգության ամրապնդման, իրավակարգի և օրինականության պահպանման, տնտեսության զարգացման, հայրենիք-սփյուռք կապերի ամրապնդման և հայապահպանության գործում ներդրած ավանդի, գիտության, կրթության, առողջապահության, մշակույթի և արվեստի բնագավառներում ձեռքբերած ակնառու հաջողությունների համար, մի խումբ անձանց պարգևատրել էՀայաստանի Հանրապետության բարձրագույն պարգևներով՝ շքանշաններով և մեդալներով, շնորհվել են նաև պատվավոր և զինվորական կոչումներ:
Տարբեր բնագավառներում ակնառու հաջողությունների հասած հիշյալ անձանց Սերժ Սարգսյանը սեպտեմբերի 20-ին Նախագահի նստավայրում տեղի ունեցած պարգևատրման հանդիսավոր արարողության ժամանակ հանձնել է պետական բարձր պարգևները: Հանրապետության Նախագահը շնորհավորել է բոլոր պարգևատրվածներին տոնի և պարգևների արժանանալու կապակցությամբ, մաղթել հաջողություններ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Նախագահ Սերժ Սարգսյանի Անկախության տոնի առթիվ պարգևատրման արարողության ժամանակ ունեցած ելույթում նշել է.
Այս օրերին մենք նշում ենք Հայաստանի անկախության 25-րդ տարեդարձը: Այս մեծ համազգային տոնը ենթադրում է նաև անցած ճանապարհի, դրա նշանակալի հանգրվանների ու իրադարձությունների իմաստավորում և գնահատում: Մենք գրեթե զրոյից ստեղծել ենք պետական, հասարակական ու քաղաքական նոր հաստատություններ: Այդ բարդ ու պատվաբեր ճանապարհի յուրաքանչյուր խաչմերուկում և ամեն մի կեռմանի վրա կանգնած են եղել մարդիկ՝ գործիչներ ու նվիրյալներ: Նրանք կանգնած են եղել մեր պետականության ակունքներում և մինչև այսօր իրենց հեղինակավոր ձայնն ունեն մեր կյանքում:
Այսօր մենք արժանին ենք մատուցում նրանց:
Հարգելի՛ պարգևատրվածներ,
Սրտանց շնորհավորում եմ ձեզ հայրենիքի բարձր պարգևներին արժանանալու կապակցությամբ: Դուք տարբեր եք և ձեր գործունեությունն էլ է տարբեր՝ զինվորական, գրող, գիտնական, հասարակական, պետական ու քաղաքական գործիչ: Բայց դուք բոլորդ, մենք բոլորս անում ենք ընդհանուր գործ: Դուք ձեր գործով ու վարքով, ձեր կատարած աշխատանքով արդեն հասցրել եք հեղինակություն վայելել մեր ժողովրդի մոտ: Ձեր դիրքորոշումը, կեցվածքն ու կարծիքը մեր առջև ծառացած խնդիրների և դրանց լուծման վերաբերյալ կարևոր են ու ազդեցիկ մեր հասարակության համար:
Այս օրերին Հայաստանի Հանրապետության անկախության 25-ամյակի առթիվ մենք պարգևատրում ենք գործիչների, ովքեր պատմական մեծ պատասխանատվության բեռ են կրում, կրում են արժանապատիվ կերպով և մեծ նվիրումով: Պարգևատրում ենք մարդկանց, ովքեր վաղուց արդեն խորհրդանիշներ են դարձել: Պարգևատրում ենք նաև մեր երկրի, մեր հասարակության կենսագործունեության ամենատարբեր ոլորտներում մեծ վաստակ ունեցող անհատների, երիտասարդների, ովքեր արդեն իսկ իրենց կարևոր ներդրումն ունեն մեր երկրի զարգացման գործում: Դուք բոլորդ, հարգելի՛ ներկաներ, ներկայացուցիչներն եք այս օրերին պարգևատրվող բոլոր գործիչների: Մենք հպարտ ենք և ուրախ, որ դուք մեզ հետ եք և ձեր ուրույն տեղը, դերը ու նաև ասելիքն ունեք:
Հայաստանի Հանրապետության և անձամբ իմ անունից շնորհավորում եմ ձեզ: Շնորհակալություն, որ դուք կաք: Մաղթում եմ ձեզ ամուր առողջություն, երկար կյանք և անսպառ եռանդ ձեր գործունեության մեջ, քանի որ դուք բացառիկ ու շնորհակալ գործ եք կատարում, և շատ վստահ եմ, որ շարունակելու եք անել մեր երկրի և ժողովրդի համար ամեն հնարավորը: Անելու եք հանո՛ւն Հայաստանի: Շնորհակալ եմ: Մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ»:

Award ceremony on the occasion of 25th anniversary of independence takes place at Presidential Palace
YEREVAN, SEPTEMBER 20, ARMENPRESS. By the Presidential decree, on the occasion of the 25th anniversary of Armenia’s independence a group of individuals were bestowed high state awards – orders and medals, for their contribution to the state building, strengthening of defensibleness and security, upholding of law and order, development of the economy, strengthening of Armenia-Diaspora relations and contribution to the preservation of the Armenian identity, momentous achievements in the areas of science, education, health care, culture, and arts. Awarded were also honorary and military titles.
Today, at the award ceremony, which took place at the Presidential Palace, Serzh Sargsyan handed the awards to the individuals who have registered considerable achievements in different areas. The President of Armenia congratulated all awardees on the occasion of Independence Day and receiving awards, and wished them all the best.
As “Armenpress” was informed from the press service of the Armenian President’s Staff, President Serzh Sargsyan delivered a speech at the award ceremony.
“Dear Colleagues,
Today, we are celebrating the 25th anniversary of Armenia’s independence. This great holiday suggests also making a glance back, reckoning over and assessing the journey we have made, its momentous milestones. Almost from scratch, we created new state, public, and political institutions. On each intersection of this difficult and honorable road and at each zigzag were standing people – devotees and personalities. They were standing at the origins of our statehood and until now they have their authoritative voice in our life.
Today we recognize them and pay tribute.
Dear Awardees,
I cordially congratulate you on receiving Fatherland’s high awards. You are different and your activities are different too – a military serviceman, an author, a scientist, a public, a state, and a political figure. However you all, we all are fulfilling one common task. Your work and line of conduct, your activities have already earned you our people’s esteem. Your stance, composure, and opinion about the problems we face and ways to solve them are important and have their impact on our society.
These days, on the occasion of the 25th anniversary of independence of the Republic of Armenia, we are handing awards to the individuals who have been bearing great historic responsibility, and they do it with honor, with great dedication. We are awarding the individuals who have long ago become symbols. We also decorate individuals who have made a considerable input to different areas of our society’s life¸ young people who have already brought their important contribution to the development of our country. Distinguished Attendees, you all represent people who are being awarded today. We are happy and proud that you are with us, that you have your unique place, role, and also opinion.
On behalf of the Republic of Armenia and my own behalf I congratulate you. Thank you for being what you are. I wish you excellent health, long years, and unbound energy in all your undertakings because you have been doing very gratifying work for our people, and I am confident will continue to do everything possible. You will do it for Armenia. Thank you, and once again my congratulations”.