Էդուարդ Շարմազանովը ելույթ կունենա Տավրիդյան պալատում
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով Սանկտ Պետերբուրգում գտնվող ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը սեպտեմբերի 21-ին Տավրիդյան պալատում կմասնակցի ՀՀ անկախության 25-ամյակին նվիրված հոբելյանական ցուցահանդես-միջոցառմանը, որտեղ հանդես կգա ելույթով: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Նույն օրն ԱԺ փոխնախագահը Սանկտ Պետերբուրգում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Հրայր Կարապետյանի, Անկախ պետությունների համագործակցության միջխորհրդարանական վեհաժողովի ղեկավարության, ինչպես նաեւ հայկական համայնքի ուղեկցությամբ կայցելի Կոմիտաս վարդապետի հուշարձան:

Armenian Parliament’s Deputy Speaker to deliver speech in Tauride Palace, St. Petersburg
YEREVAN, SEPTEMBER 20, ARMENPRESS. While on a working visit in St. Petersburg, Deputy Speaker of the Armenian Parliament Eduard Sharmazanov will take part in the jubilee exhibition-event dedicated to the 25th anniversary of Armenia’s Independence in Tauride Palace on September 21, press service of the Parliament informed “Armenpress”.
Eduard Sharmazanov will deliver a speech at the event.
The same day Sharmazanov accompanied by General Consul of Armenia in St. Petersburg Hrayr Karapetyan, the leadership of the CIS Interparliamentary Assembly, as well as the Armenian community will visit the Monument of Armenian great composer Komitas.