Սպասվող լրահոս. 12.09.2016
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:«Արմենպրես»լրատվական գործակալությունը Լրատվական ռադիոյի եթերում ներկայացնում է այն ամենն, ինչի մասին կկարդաք, կլսեք ու կտեսնեք այսօրվա լրահոսում:
Այսօր սեպտեմբերի 12-ն է, ոչ աշխատանքային: Սեպտեմբերի 11-ին Հայ առաքելական եկեղեցին նշեց Խաչվերացը, որը Հայ Եկեղեցու հինգ տաղավար տոներից վերջինն է: Յուրաքանչյուր տաղավար տոնին հաջորդող օրը հանգուցյալների հիշատակի օրն է` Մեռելոցը: Այսօր Ս. Պատարագից հետո բոլոր եկեղեցիներում կատարվելու է հոգեհանգստյան արարողություն, որից հետո մարդիկ կարող են այցելել հարազատների շիրիմներին:
Չնայած օրը ոչ աշխատանքային է, այդուհանդերձ պատգամավորները, դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչները, փորձագետները պատրաստվում են քննարկել առաջիկա մարտահրավերներ: Երևանում կանցկացվի կոնֆերանս` «Առաջիկա մարտահրավերները. ՆԱՏՕ-ն Ուելսից մինչև Վարշավա և անդին» թեմայով: Զեկույցներով հանդես կգան Հայաստանում Գերմանիայի դեսպան Մաթիաս Քիսլերը, ՀՀ ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանը, ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը, Հարավային Կովկասում ՆԱՏՕ-ի գրասենյակի ղեկավար, դեսպան Ուիլյամ Լահյուն, ՀՀ-ում Լեհաստանի դեսպան Եժի Մարեկ Նովակովսկին, Վրաստանի արտաքին գործերի նախկին նախարար Մայա Փանջիկիձեն, ՀՀ-ում Ուկրաինայի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Վադիմ Պիխուլյան:
Այսօր Արամ Խաչատրյան համերգասրահում կկայանա Երևանյան 10-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնի բացման համերգը: Փառատոնը նվիրվում է ՀՀ Անկախության 25-ամյակին, այն անցկացվում է ՀՀ առաջին տիկին Ռիտա Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո: Մենակատար Վիվիան Հագներ` ջութակ, Գերմանիա: Դիրիժոր` Էդուարդ Թոփչյան:
Մինչ փառատոնի բացումը, Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը լրագրողների հետ հանդիպմանը կներկայացնի Երևանյան 10-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնի մանրամասները: Ներկա կլինեն Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանը, ջութակահար Վիվիան Հագները, «Հովարդ Կարագյոզյան» հիշատակի հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Իրինա Լազարյանը, ՀՀ մշակույթի նախարարության ժամանակակից արվեստի վարչության պետ Արմենուհի Ղազարյանը:

Ожидаемые новости 12.09.2016
Информационное агентство Арменпресс представляет в эфире Информационного радио все, о чем вы можете прочитать, услышать и увидеть в сегодняшних новостях.
Сегодня 12 сентября, нерабочий день. 11 сентября Армянская Апостольская церковь отмечает праздник Святого Креста – последний, 5-й календарный праздник Сурб Хач или Хачверац. Это самый важный из праздников Креста, поскольку он посвящен его возвращению, возвышению и восславлению. Праздник Святого Креста отмечается в промежуток 11-17 сентября в воскресенье, после чего в понедельник– мерелоц. После Святой литургии во всех церквях проводится поминальная церемония, после которой люди посещают могилы усопших.
Хотя день нерабочий, но депутаты, дипломаты и эксперты будут обсуждать предстоящие события. В Ереване состоится конференция на тему «Предстоящие вызовы: НАТО от Уэльса до Варшавы и дальше».
С докладами выступят: посол ФРГ в РА Матиас Кислер, председатель комитета по обороне, национальной безопасности и внутренним делам, глава делегации РА в ПА НАТО Корюн Наапетян, председатель Комитета по внешним отношениям НС РА Артак Закарян, глава представительства НАТО на Южном Кавказе Уильям Лайю, посол Польши в РА Ежи Марек Новаковски, экс-министр ИД Грузии Майя Панджикидзе, временный поверенный в делах Украины в РА Вадим Пихуля.
Сегодня в Концертном зале им. Арама Хачатуряна состоится открытие Х Ереванского Фестиваля музыки. Фестиваль посвящен 25-летию независимости Армении и проводится под патронатом первой леди Риты Саргсян.
Солистка Вивиан Хагнер (скрипка), дирижер Эдуард Топчян.
До начала концерта состоится пресс-конференция к Х Фестивалю музыки в Ереване. Участвуют: мировая звезда Вивиан Хагнер (скрипка), художественный руководитель и дирижер Государственного филармонического оркестра Армении Эдуард Топчян, исполнительный директор фонда «Говард Карагезян» Ирина Лазарян, начальник Управления современной музыки Минкульта РА Арменуи Казарян.
Об этом и о многом другом можете ознакомиться на сайте armenpress.am и в эфире информационного радио. Следите за нашими новостями в Twitter и Facebook.