Թուրքիան իր սեփական խաղն է տանում Սիրիայում. Անուշ Հովհաննիսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքագետ Անուշ Հովհաննիսյանի համոզմամբ` Թուրքիան այսօր Սիրիայում իր սեփական խաղն է սկսել:
«Բնականաբար, վերջերս Թուրքիայի ներխուժումը Սիրիայի Ջերաբլուսի շրջան որոշակի պայմանավորվածությունների արդյունք էր, քանի որ առանց ԱՄՆ-ի եւ առավել եւս առանց Ռուսաստանի իրազեկվածության Թուրքիան այդ գործողությունն իրականացնել չէր կարող: Այն պահից սկսած, երբ Ռուսաստանն ապահովեց իր ներկայությունը Սիրիայում` ձեւավորելով հակաօդային տարածք, որեւէ օդային գործողություն այդ տարածքում հնարավոր չէր իրականացնել, սակայն Թուրքիան այս գործողությունն իրականացրեց նաեւ ռազմական օդուժի օգնութամբ, ինչն առանց Ռուսաստանի հետ փոխհամաձայնության հնարավոր չէր: Գործողությունն իրականացվեց օգոստոսի 24-ին` այն ժամանակ, երբ փոխնախագահ Բայդենը Թուրքիայում էր, որտեղ նա հաստատեց, որ գործողությունը համաձայնեցված է դաշնակիցների հետ: Սակայն Սիրիայում վերջին երկու օրերի զարգացումների մասին դժվար թե կարելի է նույնն ասել»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ասաց թուրքագետը:
Նրա կարծիքով, ըստ այդ պայմանավորվածության, Թուրքիան չպետք է Ջերաբլուսից այն կողմ անցներ, սակայն արդեն սկսել է ռազմական գործողություններ Ջերաբլուսից դեպի հարավ տանող տարածքում:
«Եթե առաջին գործողությունների ժամանակ արձագանքները բավականին զուսպ էին, ապա արդեն օգոստոսի վերջին օրերին Ռուսաստանն իր մտահոգությունը հայտնեց այս զարգացումների վերաբերյալ, ԱՄՆ տարբեր ներկայացուցիչներ քննադատական նախազգուշացումներ արեցին, Իրանը նույնպես դատապարտեց: Այսինքն` Թուրքիան փորձում է իր իսկ խաղը տանել Սիրիայում եւ թնջուկ ստեղծել առանց այդ էլ բարդ իրավիճակում: Ինչո՞ւ հարավում…Որովհետև այնտեղ Թուրքիայի համար շատ կարեւոր Հալեպի կռիվն է, այն, թե ով կվերահսկի Հալեպը»,-նշեց Անուշ Հովհաննիսյանը:
Թուրքագետի խոսքով` թեպետ պաշտոնական Թուրքիան պնդում է, որ իր հիմնական նպատակը «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման դեմ պայքարն է, այնուամենայնիվ, Թուրքիան իրականում պայքարում է հենց քրդերի դեմ:
Օգոստոսի 24-ին Թուրքիայի ԶՈւ հատուկ նշանակության ստորաբաժանումները օդուժի աջակցությամբ Սիրիայում ցամաքային գործողություններ են սկսել թուրք-սիրիական սահմանին՝ Հալեպից հյուսիս տեղակայված Ջերաբլուսի շրջանում: Հայտարարվող հիմնական նպատակը Թուրքիայի սահմանային անվտանգության ապահովումը և Սիրիայի տարածքային ամբողջականության պահպանումն է:

Turkey carries out its own game in Syria – Expert on Turkish studies
YEREVAN, SEPTEMBER 7, ARMENPRESS. Expert on Turkish studies Anush Hovhannisyan says today Turkey has started its own game in Syria.
“Of course, Turkey’s recent invasion to the Syrian city of Jarabulus was a result of certain agreements since without the awareness of the US and especially Russia, Turkey could not carry out that operation. Starting from the moment when Russia secured its presence in Syria forming an air space, it was impossible to carry out any air operation in that space, but Turkey conducted that operation also through the help of military aircraft which was impossible without mutual agreements with Russia. The operation was carried out on August 24 when US Vice President Joe Biden was in Turkey where he confirmed that the operation is agreed with the allies. But it is difficult to say the same on the developments of Syria in the last two days”, she said, “Armenpress” reported.
She said according to that agreement Turkey must not go beyond Jarabuus, but it has already started military operations in the region south from Jarabulus.
“If the reactions towards the first operations were quite restrained, then by the end of August Russia expressed its concern over these developments, various US representatives issued critical warning statements, Iran also condemned those acts. This means that Turkey is trying to play its own game in Syria and create a tangle in this already difficult situation”, she said.
Anush Hovhannisyan said although official Turkey says its main goal is to fight against the “Islamic State” terrorist group, it, in reality, fights against Kurds.