Մեր խնդիրն է լավ կրթությունը դարձնել մատչելի բոլորի համար. ՀՀ Նախագահի շնորհավորական ուղերձը
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Գիտելիքի և դպրության օրվա առթիվ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, շնորհավորական ուղերձում ասվում է.
«Սիրելի՛ դպրոցականներ և ուսանողներ, ուսուցիչներ ու ծնողներ,
Սրտանց շնորհավորում եմ ձեզ սեպտեմբերի 1-ի՝ Գիտելիքի օրվա առթիվ:
Եթե նախկինում կարևոր էր կրթություն քարոզելը, ապա 21-րդ դարում այլևս դրանում ոչ ոք չի կասկածում: Գիտելիքը դարձել է աշխարհի ամենահզոր զենքն ու գործիքը յուրաքանչյուր անհատի և հասարակության համար: Հայաստանում դրա գիտակցումը կա: Մենք տեսնում ենք, թե ինչպիսի պատրաստակամությամբ և նվիրումով են ծնողները երեխաների համար լավ կրթության ուղիներ փնտրում:
Մենք հետևողականորեն կատարելագործում ենք մեր կրթական համակարգը: Մենք նաև գիտենք, որ թե՛ դպրոցներում, թե՛ բուհերում ունենք խնդիրներ, որոնք լուծման կարիք ունեն: Այդ խնդիրները վերաբերում են հատկապես կրթության մակարդակին, որից մենք գոհ չենք: Մենք գոհ չենք ոչ միայն այն պատճառով, որ կատարելությունը սահման չունի, այլև այն պատճառով, որ ժամանակակից աշխարհում զարգացման տեմպերը կտրուկ մեծացել են: Մենք պարտավոր ենք շարժվել աշխարհին համաքայլ: Մենք պարտավոր ենք նաև արագացնել կրթության զարգացման տեմպերը:
Մեր խնդիրն է նաև լավ կրթությունը դարձնել մատչելի բոլորի համար: Ոչ մի երիտասարդ չպետք է կորցնի որակյալ կրթություն ստանալու հնարավորությունը ոչ վճարունակ լինելու պատճառով:
Դատելով միջազգային մրցույթներում մեր դպրոցականների արդյունքներից՝ մեր դպրոցի ցուցանիշները վատ չեն: Մեր դպրոցը մրցունակ է, բայց չպետք է բավարարվել եղածով, ուստի անհրաժեշտ է տարեցտարի բարձրացնել մեր պահանջների նշաձողը: Հակառակ դեպքում մենք շատ հետ կմնանք զարգացող աշխարհից:
Կրկին շնորհավորում եմ բոլորիդ Գիտելիքի օրվա կապակցությամբ: Մաղթում եմ հաջողություններով լի ուսումնական տարի»:

“We must make good education affordable for all” – President Sargsyan’s message on Knowledge Day
YEREVAN, SEPTEMBER 1, ARMENPRESS. President of Armenia Serzh Sargsyan sent a congratulatory message on the occasion of Knowledge and Schooling Day, press service of the Presidential administration told “Armenpress”.
“Dear schoolchildren and students, teachers and parents,
I cordially congratulate you on the occasion of the September 1 – Knowledge Day.
Once it was important to propagate the importance of knowledge; however, in the 21st century there is no doubt about that. Knowledge has become the most powerful weapon and tool in the world for every individual and society at large. In Armenia, we are highly aware of that. We all see the readiness and dedication, which parents put in to provide their children with good education.
We are improving our educational system consistently. We do realize that we have issues at schools and higher education institutions which need to be fixed. These issues have mainly to do with the level of education, which cannot satisfy us. We are not content just because perfection has no limits but also since in the contemporary world the pace of development has increased dramatically. We have to keep up with the world. We have to accelerate the development of education.
We also must make good education affordable for all. No teenager should lose the opportunity to receive good education only because he or she cannot pay for it.
Judging from the results demonstrated by our schoolchildren at the international competitions, our schools are not doing badly. Our school is competitive; however, we cannot be complacent, and it is necessary to raise the bar of our requirements every year, otherwise, we will be lagging behind the developing world.
I once again congratulate you all on the occasion of the Knowledge Day and wish you an academic year full of success and achievements”.