Ամերիկահայ Ռիչարդ Հարթունյանը կղեկավարի ԱՄՆ գլխավոր դատախազի խորհրդատվական կոմիտեն
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նյու Յորքի հյուսիսային շրջանի դաշնային դատախազ Ռիչարդ Հարթունյանը նշանակվել է ԱՄՆ գլխավոր դատախազ Լորետա Լինչի` քաղաքականության հարցերով խորհրդատվական կոմիտեի ղեկավար: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով timesunion.com կայքը, Հարթունյանը 55 տարեկան է, Ջորջթաունի համալսարանի շրջանավարտ է:
Խորհրդատվական այս մարմինը, որ գլխավորելու է Հարթունյանը ստեղծվել է դեռևս 1973թ-ին: Նա իր պաշտոնում հաջորդելու է Կոլորադոն ներկայացնող դատախազ Ջոն Ուոլշին, իսկ Հարթունյանի տեղակալը կլինի Միչիգանից Բարբարա Մաքքուեյդը:
«Գլխավոր դատախազի խորհրդատվական կոմիտեն կարևոր դեր է խաղում Արդարադատության դեպարտամենտի քաղաքականությունների մշակման, ծրագրերի իրականացման, ինչպես նաև ԱՄՆ-ում հավասար արդարադատության և օրենքի գերակայության ապահովման հարցում : Վստահ եմ, որ դատախազներ Ռիչարդ Հարթունյանը և Բարբարա Մաքքուեյդը պատրաստ են ստանձնելու նման կարևոր մարմնի ղեկավարման պատասխանատվությունը»,- նշել է ԱՄՆ գլխավոր դատախազ Լորետա Լինչը:
Հարթունյանը 1997թ-ից ի վեր աշխատել է որպես դաշնային մեղադրող Օլբանիում: 2013թ-ին նշված հանձնաժողովի անդամ է դարձել ԱՄՆ գլխավոր դատախազ Էրիկ Հոլդերի նշանակմամբ:
ԿԳՄՍ նախարարությունը գույքագրել է ԼՂ-ում մնացած մշակութային ժառանգությունը․ կա տվյալների ամբողջական բազա
ՄԻՊ-ը հորդորում է ԼՂ-ում մնացած միայնակ կամ անօգնական մարդկանց մասին տեղեկությունները փոխանցել ԿԽՄԿ
ԼՂ-ում վառելիքի պահեստում տեղի ունեցած պայթյունից վիրավորների թիվն անցնում է 200-ը, մեծ մասի առողջական վիճակը ծանր է կամ ծայրահեղ ծանր
ՀՀ տեղափոխվելու ցանկություն ունեցող բոլոր արցախցիներն առաջիկա ամիսներին կունենան այդ հնարավորությունը. Տեղեկատվական շտաբ
Արցախի ՄԻՊ-ը հրապարակել է Բաքվի Ասկերանի շրջանի Սառնաղբյուր համայնքում քաղաքացիական զոհերի անունները
Հայաստան տեղափոխված արցախցիները Եղցահող համայնքի տարհանված բնակիչներ են. Տեղեկատվական շտաբ
ՀՀ կառավարության հումանիտար բեռը կտեղափոխվի Գորիս, այնտեղից էլ՝ Լեռնային Ղարաբաղ. ԼՂ-ում հումանիտար ճգնաժամի կառավարման աշխատանքային խումբ
Ստեփանակերտին մատակարարվող խմելու ջրում մինչև այս պահը որևէ վտանգավոր նյութ չի հայտնաբերվել. Տեղեկատվական շտաբ

U.S. Attorney Richard Hartunian to lead panel for Attorney General Loretta Lynch
YEREVAN, AUGUST 23, ARMENPRESS. U.S. AttorneyRichard Hartunian, the Albany-based federal prosecutor for the Northern District of New York, was appointed Monday to lead an advisory committeeon policy for U.S. Attorney GeneralLoretta Lynch, timesunion.com reports.
It is the first time a prosecutor in charge of the 32-county district, which includes the Capital Region, has been named to head the panel.
Hartunian, 55, of Delmar, who graduatedGeorgetown Universityin 1983 and Albany Law School in 1986, became vice chair of the panel in January 2015. Now he will head a panel that is tasked with establishing policies for the U.S. Department of Justice, fostering cooperation with state attorneys general and promoting consistency in the application of legal standards.
The panel dates to 1973. Hartunian succeeds former U.S. AttorneyJohn Walshof Colorado. Hartunian will be joined by a new vice chair, U.S. AttorneyBarbara L. McQuade, who heads the Eastern District of Michigan.
"The attorney general's Advisory Committee plays an essential role in shaping theJustice Department's policies, implementing its programs, and ensuring that equal justice and the rule of law are upheld throughout the United States," Lynch said in a statement. "As a former chair of the AGAC, I know firsthand the significant duties required of the committee's leaders, and I am certain that U.S. Attorneys Richard Hartunian and Barbara McQuade are ready to assume the responsibility of chairing such an important and distinguished body. They are both seasoned prosecutors, exemplary law enforcement officers, and devoted public servants, and I look forward to benefiting from their long experience and wise counsel as we advance the department's vital work in the months ahead."
Hartunian, a one-time Albany County prosecutor and a frederal prosecutor in Albany since 1997, served as coordinator of his office's Organized Crime Drug Task Force from 2006 until his appointment to U.S. attorney in 2010.
Hartunian has been on the committee since 2013 when he was appointed by former U.S. Attorney GeneralEric Holder.
He has co-chaired the panel's Border and Immigration Subcommittee and has sat on subcommittees focused on Native American issues, health care fraud and environmental crimes.