Համամարդկային և դեմոկրատական արվեստ. գեղատեսիլ Դիլիջանը հյուրընկալեց մնջախաղի միջազգային փառատոնը
ԴԻԼԻՋԱՆ, 12 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լ. Ենգիբարյանի անվան մնջախաղի միջազգային 5-րդ փառատոնն արվեստասեր հասարակությանը համախմբեց նաև Դիլիջանում: Զբոսաշրջային գեղատեսիլ քաղաքում բացօթյա ամֆիթատրոնում իրենց առանձնահատուկ համարները ներկայացրեցին Հայաստանի, Ռուսաստանի, Հարավային Աֆրիկայի, Վրաստանի, Ուկրաինայի մասնակիցները: Հանդիսատեսը բուռն ծափահարություններով ընդունեց յուրաքանչյուր մասնակցի ելույթը:
«Կարծում եմ՝ այս փառատոնը նշանակալի տեղ ունի Հայաստանի մշակութային կյանքի խորապատկերում: Մնջախաղը թատերական կյանքի համընդհանուր լեզուն է: Այն հասկանալու համար չկան լեզվական արգելքներ. դերասանի և հանդիսատեսի միջև կապն անմիջական է: Յուրաքանչյուրս կարող է յուրովի մեկնաբանել մնջախաղը: Այն համամարդկային և դեմոկրատական արվեստ է: Հպարտ եմ, որ «Արմենպրես»-ն իր լուման է ներդնում, որպեսզի փառատոնը դառնա մնջախաղային արվեստի համաշխարհային օրակարգի կարևոր իրադարձություններից մեկը»,- նշեց «Արմենպրես» լրատվական գործակալության տնօրեն Արամ Անանյանը:
Լեոնիդ Ենգիբարյանի անվան մնջախաղի միջազգային 5-րդ փառատոնը բացվել է օգոստոսի 10-ին Ծաղկաձորի Ծաղկունյաց հրապարակում: Փառատոնն առաջին անգամ անցկացվել է 2008 թվականին` կրելով երկու տարին մեկ անգամ պարբերականությունը, սակայն այս տարվանից սկսած` այն կանցկացվի ամեն տարի:
«Փառատոնը Հայաստանում ձևավորեց կենդանի քանդակի մշակույթը: Մնջախաղի ժանրը շատ բազմազան է, և ես ուզում եմ մեծ ներկապնակ ներկայացնել հանդիսատեսին: Մարդիկ տարբեր ներկայացումներ են հավանում: Անհրաժեշտ է մարդկանց ընտրության հնարավորություն ընձեռել: Ներկայացվում են դասական, մոդեռն և այլ ժանրերի ներկայացումներ»,-նշում է Երևանի մնջախաղի պետական թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Ժիրայր Դադասյանը:
Փառատոնը կտևի մինչև օգոստոսի 15-ը, հանդես կգան մնջախաղի վարպետներ Սերբիայից, Վրաստանից, Իրանից, Ուկրաինայից, Ռուսաստանից, Հարավաֆրիկյան Հանրապետությունից եւ Ֆրանսիայից:

Unique performances were held in the resort town’s outdoor amphitheater by artists from Armenia, Russia, South Africa, Georgia, and Ukraine. The audience reacted with excitement and applause to each performance.
“I think this festival has a significant place in the background of Armenia’s cultural life. Pantomime is the universal language of theatrical life. There are no language barriers for understanding it, the connection of the audience and artist is direct. Each of us can interpret Pantomime in a unique way. It is a universal and democratic art. I am proud “Armenpress” is contributing its share for the festival to become one of the most important events in the global agenda of Pantomime art”, Aram Ananyan, Director-General of ARMENPRESS News Agency said.
The 5th International Leonid Yengibaryan Pantomime Festival was launched on August 10 in Tsakhkadzor, Armenia.
The festival debuted in 2008.
“The festival formed the culture of live sculpture in Armenia. Pantomime genre is very diverse, and I want to present a large palette to the audience. People like different performances. It is necessary to provide people will the opportunity of choice. Classical, modern and other genres are performed”, Zhirayr Dadasyan, Artistic Director of Yerevan State Pantomime Theater said.