Համամարդկային և դեմոկրատական արվեստ. գեղատեսիլ Դիլիջանը հյուրընկալեց մնջախաղի միջազգային փառատոնը
ԴԻԼԻՋԱՆ, 12 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լ. Ենգիբարյանի անվան մնջախաղի միջազգային 5-րդ փառատոնն արվեստասեր հասարակությանը համախմբեց նաև Դիլիջանում: Զբոսաշրջային գեղատեսիլ քաղաքում բացօթյա ամֆիթատրոնում իրենց առանձնահատուկ համարները ներկայացրեցին Հայաստանի, Ռուսաստանի, Հարավային Աֆրիկայի, Վրաստանի, Ուկրաինայի մասնակիցները: Հանդիսատեսը բուռն ծափահարություններով ընդունեց յուրաքանչյուր մասնակցի ելույթը:
«Կարծում եմ՝ այս փառատոնը նշանակալի տեղ ունի Հայաստանի մշակութային կյանքի խորապատկերում: Մնջախաղը թատերական կյանքի համընդհանուր լեզուն է: Այն հասկանալու համար չկան լեզվական արգելքներ. դերասանի և հանդիսատեսի միջև կապն անմիջական է: Յուրաքանչյուրս կարող է յուրովի մեկնաբանել մնջախաղը: Այն համամարդկային և դեմոկրատական արվեստ է: Հպարտ եմ, որ «Արմենպրես»-ն իր լուման է ներդնում, որպեսզի փառատոնը դառնա մնջախաղային արվեստի համաշխարհային օրակարգի կարևոր իրադարձություններից մեկը»,- նշեց «Արմենպրես» լրատվական գործակալության տնօրեն Արամ Անանյանը:
Լեոնիդ Ենգիբարյանի անվան մնջախաղի միջազգային 5-րդ փառատոնը բացվել է օգոստոսի 10-ին Ծաղկաձորի Ծաղկունյաց հրապարակում: Փառատոնն առաջին անգամ անցկացվել է 2008 թվականին` կրելով երկու տարին մեկ անգամ պարբերականությունը, սակայն այս տարվանից սկսած` այն կանցկացվի ամեն տարի:
«Փառատոնը Հայաստանում ձևավորեց կենդանի քանդակի մշակույթը: Մնջախաղի ժանրը շատ բազմազան է, և ես ուզում եմ մեծ ներկապնակ ներկայացնել հանդիսատեսին: Մարդիկ տարբեր ներկայացումներ են հավանում: Անհրաժեշտ է մարդկանց ընտրության հնարավորություն ընձեռել: Ներկայացվում են դասական, մոդեռն և այլ ժանրերի ներկայացումներ»,-նշում է Երևանի մնջախաղի պետական թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Ժիրայր Դադասյանը:
Փառատոնը կտևի մինչև օգոստոսի 15-ը, հանդես կգան մնջախաղի վարպետներ Սերբիայից, Վրաստանից, Իրանից, Ուկրաինայից, Ռուսաստանից, Հարավաֆրիկյան Հանրապետությունից եւ Ֆրանսիայից:

Общечеловеческое и демократичное искусство: международный фестиваль пантомимы - в живописном Дилижане
5-й международный фестиваль пантомимы имени Леонида Енгибаряна побывал и в Дилижане. В туристическом живописном Дилижане в открытом амфитеатре свои номера представили артисты из Армении, РФ, Южной Африки, Грузии, Украины. Зрители встретили их бурными аплодисментами.
«Думаю, что этот фестиваль занимает значимое место в мозаике культурной жизни Армении. Пантомима является универсальным языком. Нет языковых барьеров в понимании этого искусства. Общение между артистами и зрителями происходит неопосредованно. Пантомима - общечеловеческое и демократичное искусство. Я горд тем, что «Арменпресс» внес свою лепту в то, чтобы этот фестиваль стал одним из важных событий в искусстве пантомимы во всем мире»,- сказал директор информационного агентства «Арменпресс» Арам Ананян.
Впервые международный фестиваль пантомимы имени Леонида Енгибаряна прошел в 2008 году; затем он проходил с периодичностью раз в 2 года; начиная с этого года он станет ежегодным.
«После фестиваля в Армении сформировалось искусство живой скульптуры. Итальянцы проводили мастер-классы, показывали нам нюансы своего мастерства. Мы стали сами показывать спектакли. Фо время одного фестиваля мы показали огненное шоу, под впечатлением которого в Егегнадзоре через два года сформировалась специальная группа. Мои друзья заметили, что и зритель изменился. Пантомима – многоплановое искусство. Разным людям в ней нравится что-то свое. У зрителя должен быть выбор: мы играем классику, модерн и др.»,- говорит художественный руководитель Ереванского театра пантомимы Жирайр Дадасян.
Международный фестиваль пантомимы продлится до 15-го августа. В нем принимают участие артисты из Сербии, Грузии, Ирана, Украины, РФ, ЮАР и Франции.