Ամերիկացի գիտնականները պատմել են՝ ինչպես երկարացնել կյանքը գրքերի օգնությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Յելի համալսարանի (ԱՄՆ) գիտնականների ընդգրկուն հետազոտությունը ցույց Է տվել, որ գրքերի ընթերցանությունն ուղղակիորեն կապված Է կյանքի տեւողության հետ: Այս եզրակացությունն արվել Է 50-ից բարձր տարիքի 3,6 հազար մարդկանց կենսակերպի դիտարկումների հիման վրա, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով «Նյու Յորք թայմս»-ին:
Հետազոտության մասնակիցներին բաժանել են երեք խմբի. առաջին խմբում ընդգրկվել են նրանք, ովքեր գիրք չեն կարդում, երկրորդում նրանց, ովքեր շաբաթական կարդում են մինչեւ երեքուկես ժամ, իսկ երրորդում նրանց, ովքեր շաբաթական կարդում են երեքուկես ժամից ավելի: Social Science and Medicine հանդեսի սեպտեմբերյան համարում հրապարակված հաշվետվությունը վկայում Է, որ երրորդ խմբի մեջ, որպես կանոն, մտնում են լավ կրթություն ստացած եւ բարձր եկամուտներ ունեցող կանայք:
Ինչպես պարզվել Է, նրանց մոտ, ովքեր շաբաթական մինչեւ երեքուկես ժամ զբաղվել են ընթերցանությամբ, 12 տարվա դիտարկումների ընթացքում մահանալու հավանականությունը 17 տոկոսով պակաս Է եղել, քան նրանց մոտ, ովքեր ընդհանրապես չեն կարդում: Երրորդ խմբի մասնակիցների առավելությունը նրանց նկատմամբ, ովքեր շաբաթական կարդում են մինչեւ երեքուկես ժամ, կազմել Է 23 տոկոս: Միջին հաշվով նրանք, ովքեր ավելի շատ Էին ընթերցում, երկու տարով ավելի երկար են ապրել, քան նրանք, ովքեր ընդհանրապես չԷին կարդում:
Ինչպես նշում Է «Նյու Յորք թայմս»-ը, խոսքը վերաբերում Է գեղարվեստական գրականությանը: Թերթերն ու պարբերական հրատարակությունները նույնպես նման արդյունք են տալիս, բայց ավելի թույլ: Յելի համալսարանի պրոֆեսոր Բեքքա Ռ. Լեւին նշում Է, որ գրքերի ընթերցանությունից օգուտը որոշվել Է կենսամակարդակի, կրթության, ճանաչողական ընդունակությունների եւ բազմաթիվ այլ գործոնների հաշվառմամբ:

Американские ученые рассказали, как продлить жизнь с помощью книг
Масштабное исследование ученых из Йельского университета (США) показало, что чтение книг напрямую связано с продолжительностью жизни. Такие выводы были сделаны из наблюдений за образом жизни 3,6 тысячи человек старше 50 лет, пишетThe New York Times.
Участников исследования разделили на три группы: те, кто не читает книги; те, кто читает до трех с половиной часов в неделю; те, кто читает больше трех с половиной часов в неделю. Отчет, опубликованный в сентябрьском номере журналаSocial Science and Medicine, свидетельствует, что в третью группу, как правило, входят женщины с хорошим образованием и высокими доходами.
Как оказалось, у тех, кто читал до трех с половиной часов в неделю, было на 17% меньше шансов умереть за 12 лет наблюдений, чем у тех, кто не читал вовсе. У третьей группы преимущество перед теми, кто читает до трех с половиной часов в неделю, составило 23%. В среднем те, кто много читал, жили на два года дольше, чем те, кто не читал вовсе,сообщает Арменпресс со ссылкой на Lenta.ru.
Прежде всего, отмечает NYT, речь идет о художественной литературе. Газеты и периодические издания дают подобный эффект, но он значительно слабее. Профессор Йельского университета Бекка Р. Леви отмечает, что выгода от чтения книг была определена после корректировки с учетом уровня жизни, образования, познавательных способностей и многих других переменных.