Ամերիկացի գիտնականները պատմել են՝ ինչպես երկարացնել կյանքը գրքերի օգնությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Յելի համալսարանի (ԱՄՆ) գիտնականների ընդգրկուն հետազոտությունը ցույց Է տվել, որ գրքերի ընթերցանությունն ուղղակիորեն կապված Է կյանքի տեւողության հետ: Այս եզրակացությունն արվել Է 50-ից բարձր տարիքի 3,6 հազար մարդկանց կենսակերպի դիտարկումների հիման վրա, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով «Նյու Յորք թայմս»-ին:
Հետազոտության մասնակիցներին բաժանել են երեք խմբի. առաջին խմբում ընդգրկվել են նրանք, ովքեր գիրք չեն կարդում, երկրորդում նրանց, ովքեր շաբաթական կարդում են մինչեւ երեքուկես ժամ, իսկ երրորդում նրանց, ովքեր շաբաթական կարդում են երեքուկես ժամից ավելի: Social Science and Medicine հանդեսի սեպտեմբերյան համարում հրապարակված հաշվետվությունը վկայում Է, որ երրորդ խմբի մեջ, որպես կանոն, մտնում են լավ կրթություն ստացած եւ բարձր եկամուտներ ունեցող կանայք:
Ինչպես պարզվել Է, նրանց մոտ, ովքեր շաբաթական մինչեւ երեքուկես ժամ զբաղվել են ընթերցանությամբ, 12 տարվա դիտարկումների ընթացքում մահանալու հավանականությունը 17 տոկոսով պակաս Է եղել, քան նրանց մոտ, ովքեր ընդհանրապես չեն կարդում: Երրորդ խմբի մասնակիցների առավելությունը նրանց նկատմամբ, ովքեր շաբաթական կարդում են մինչեւ երեքուկես ժամ, կազմել Է 23 տոկոս: Միջին հաշվով նրանք, ովքեր ավելի շատ Էին ընթերցում, երկու տարով ավելի երկար են ապրել, քան նրանք, ովքեր ընդհանրապես չԷին կարդում:
Ինչպես նշում Է «Նյու Յորք թայմս»-ը, խոսքը վերաբերում Է գեղարվեստական գրականությանը: Թերթերն ու պարբերական հրատարակությունները նույնպես նման արդյունք են տալիս, բայց ավելի թույլ: Յելի համալսարանի պրոֆեսոր Բեքքա Ռ. Լեւին նշում Է, որ գրքերի ընթերցանությունից օգուտը որոշվել Է կենսամակարդակի, կրթության, ճանաչողական ընդունակությունների եւ բազմաթիվ այլ գործոնների հաշվառմամբ:

New research suggests longevity is tied to reading books
YEREVAN, AUGUST 9, ARMENPRESS. Reading books is tied to a longer life, according to a new study, New York Times reported.
Researchers used data on 3,635 people over 50 participating in a larger health study who had answered questions about reading.
The scientists divided the sample into three groups: those who read no books, those who read books up to three and a half hours a week, and those who read books more than three and a half hours.
Thestudy, in Social Science & Medicine, found that book readers tended to be female, college-educated and in higher income groups. So researchers controlled for those factors as well as age, race, self-reported health, depression, employment and marital status.
Compared with those who did not read books, those who read for up to three and a half hours a week were 17 percent less likely to die over 12 years of follow-up, and those who read more than that were 23 percent less likely to die. Book readers lived an average of almost two years longer than those who did not read at all.
They found a similar association among those who read newspapers and periodicals, but it was weaker.
“People who report as little as a half-hour a day of book reading had a significant survival advantage over those who did not read,” said the senior author, Becca R. Levy, a professor of epidemiology at Yale. “And the survival advantage remained after adjusting for wealth, education, cognitive ability and many other variables.”