Ուկրաինայում կկայանա «Պոդոլիայի հայերը. Պատմություն և արդիականություն» խորագրով համաժողովը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրաինայի Վինիցա քաղաքում կկայանա «Պոդոլիայի հայերը. Պատմություն և արդիականություն» խորագրով գիտագործնական համաժողով:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»ը` հղում կատարելով «AnalitikaUA.net»-ին, Ուկրաինայի հայերի միության պատմամշակութային ժառանգության հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Դավիթ Դավթյանը տեղեկացրել է, որ համաժողովը նվիրված է Մոգիլյով- Պոդոլսկում գտնվող հայկական եկեղեցու հիմնադրման 225-ամյակին: Համաժողովի աշխատանքներին կմասնակցեն ուկրաինացի հայտնի գիտնականները:
Մոգիլյով-Պոոլսկում հայերը հիմնվել են 18-րդ դարի առաջին տասնամյակում: Առաջին հայկական սուրբ Գրիգոր եկեղեցին կառուցվել է 1743 թվականին, իսկ 1791-ին հիմնվել է երկրորդ հայկական եկեղեցին:

“Armenians of Podolia: History and Modern Times” conference to be held in Ukraine
YEREVAN, AUGUST 6, ARMENPRESS. The “Armenians of Podolia: History and Modern Times” workshop conference will be held in Vinnytsia, Ukraine.
According to AnalitikaUA.net, Chairman of the Historic-Cultural Legacy Committee of the Union of Armenians of Ukraine Davit Davtyan said the conference is dedicated to the 225th anniversary of the foundation of the Armenian Church in Mohyliv-Podilskyi. Renowned Ukrainian scientists will take part in the conference.
Armenians have settled in Mohyliv-Podilskyi in the beginning of the 18th century. In 1743, the first Armenian Church – St. Gregory- was built. In 1791 the second Armenian Church was constructed.