Ուկրաինայում կկայանա «Պոդոլիայի հայերը. Պատմություն և արդիականություն» խորագրով համաժողովը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրաինայի Վինիցա քաղաքում կկայանա «Պոդոլիայի հայերը. Պատմություն և արդիականություն» խորագրով գիտագործնական համաժողով:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»ը` հղում կատարելով «AnalitikaUA.net»-ին, Ուկրաինայի հայերի միության պատմամշակութային ժառանգության հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Դավիթ Դավթյանը տեղեկացրել է, որ համաժողովը նվիրված է Մոգիլյով- Պոդոլսկում գտնվող հայկական եկեղեցու հիմնադրման 225-ամյակին: Համաժողովի աշխատանքներին կմասնակցեն ուկրաինացի հայտնի գիտնականները:
Մոգիլյով-Պոոլսկում հայերը հիմնվել են 18-րդ դարի առաջին տասնամյակում: Առաջին հայկական սուրբ Գրիգոր եկեղեցին կառուցվել է 1743 թվականին, իսկ 1791-ին հիմնվել է երկրորդ հայկական եկեղեցին:

В Украине пройдет научная конференция «Армяне Подолья: история и современность»
В Виннице 9 сентября состоится Научно-практическая конференция «Армяне Подолья: история и современность».
Как передает Арменпресс, об этом сообщает AnalitikaUA.net. Как сообщил глава комитета по вопросам историко-культурного наследия Союза армян Украины Давид Давтян, конференция посвящена 225-летию армянской церкви в Могилеве-Подольском.
В работе конференции примут участие известные украинские ученые.
Как известно, армяне обосновались в Могилеве-Подольском в первых десятилетиях XVIII века. Первая Армянская церковь Св. Григория (деревянная) была построена в 1743 г., а в 1791 г. была освящена новая каменная церковь армян Могилева.