Հայոց ցեղասպանության ճանաչման առնչությամբ Եգիպտոսի խորհրդարանից դրական ազդակներ են գալիս
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցի առնչությամբ Եգիպտոսի խորհրդարանից դրական ազդակներ են գալիս: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Եգիպտոսում Հայ դատի հանձնախմբի ղեկավար Արմեն Մազլումյանը:
«Տարիներ շարունակ մեր կողմից աշխատանք է տարվում, Հայոց ցեղասպանության իրական պատկերը ներկայացնում ենք հասարակության տարբեր շրջանակներին` թե քաղաքական, թե հասարակական, թե գիտական: Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցի հետ կապված, ընդհանուր առմամբ, դրական տրամադրվածություն կա, այդ թվում` պատգամավորների շրջանում: Դրան էլ գումարած քաղաքական նպաստավոր պայմաններ են, քանի որ Եգիպտոսի ու Թուրքիայի հարաբերությունները դժվար ժամանակներ են ապրում»,-ասաց Արմեն Մազլումյանն` ընդգծելով, որ ներկայում Հայոց ցեղասպանության բանաձևի ընդունման հավանականությունը մեծ է:
Ինչ վերաբերում է Եգիպտոսում թուրքական լոբբիի աշխատանքին, ապա Արմեն Մազլումյանը նշեց, որ Թուրքիայի հետ հարաբերությունների վատթարացմամբ պայմանավորված, լոբբիի աշխատանքը բավական պասիվացել է: Արմեն Մազլումյանը հիշեցրեց, որ Եգիպտոսում Թուրքիայի դեսպանը վտարված է:
Եգիպտոսի խորրհդարան է ներկայացվել մի բանաձև, որը 1915-1922 թթ. Օսմանյան կայսրությունում հայ ժողովրդի հանդեպ իրականացված կոտորածները որակում է որպես ցեղասպանություն: Բանաձևը խորհրդարանի նիստի օրակարգ մտնելու համար արդեն հավաքել է պատգամավորների` անհրաժեշտ քանակի ստորագրություն: Եգիպտոսի խորհրդարանը բաղկացած է 596 պատգամավորից, իսկ բանաձևի ներքո ստորագրել է 337 պատգամավոր:

Positive signs are coming from Egyptian Parliament over recognition of Armenian Genocide
YEREVAN, JULY 29, ARMENPRESS. In an interview with “Armenpress” chairman of the Armenian National Committee of Egypt Armen Mazlumyan says the Egyptian Parliament shows positive signs over the recognition of the Armenian Genocide.
“For years we are carrying out works, are presenting the real picture of the Armenian Genocide to various circles of the society including political, public, as well as scientific. In general, there is a positive attitude towards the recognition of the Armenian Genocide, including also within the MPs. In addition to that the political conditions are also favorable since the relations between Egypt and Turkey face difficult times”, Armen Mazlumyan said stating that currently the possibility of adopting the Armenian Genocide resolution is high.
As for the Turkish lobby activities in Egypt, Mazlumyan said it became rather passive in connection with the deterioration of relations with Turkey. He recalled that the Turkish Ambassador to Egypt is expelled.
A resolution has been submitted to the Parliament of Egypt according to which the massacres against Armenians in the Ottoman Empire in 1915-1922 are described as genocide. The resolution has already collected the required number of MPs’ signatories to be included in the Parliament’s session agenda. The Egyptian Parliament is comprised of 596 MPs, from which 337 have signed under the resolution.