Սպասվող լրահոս. 20.07.2016
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը Լրատվական ռադիոյի եթերում ներկայացնում է այն ամենն, ինչի մասին կկարդաք, կլսեք ու կտեսնեք այսօրվա լրահոսում:
Հասարակության ուշադրությունը կրկին սևեռված է ՀՀ ոստիկանության պարեկապահակային ծառայության գնդի տարածքում զինված հարձակման ու դրանից բխող զարգացումների վրա: Այսօր` հուլիսի 20-ին, քաղաքական, հասարակական մշակութային գործիչները կշարունակեն իրենց դիտարկումները ներկայացնել երևանյան թեժ զարգացումների վերաբերյալ:
Ոչ պակաս թեժ է նաև Թուրքիայում: Թուրքական ձախողված հեղաշրջման փորձը նոր զարգացումներ է ստանում: Երկրում ձերբակալվածների թիվը անցնում է 7 հազարը: Եվրամիության պաշտոնյաներն էլ կոչ են անում Թուրքիային հաշվի առնել օրենքի գերակայությունը: ՀՀ ԳԱԱ Արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն Ռուբեն Սաֆրաստյանը կվերլուծի Թուրքիայում տեղի ունեցող զարգացումները, Եվրոպայի ու ԱՄՆ-ի արձագանքը, ինչպես նաև կանդրադառնա Գերմանիայում տեղի ունեցած ահաբեկչությանը:
Անցկացվում է «Իմ Հայաս­տան» համահայկական երրորդ փառատոնը` նվիրված Հայաստանի Հանրապետության անկախության 25-ամյակին: Այդ առթիվ ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում այսօր կայանալու է նախարար Հրանուշ Հակոբյանի մամուլի ասուլիսը փառատոնի գեղարվեստական խորհրդի և Սփյուռքից ժամանած խմբերի ղեկավարների մասնակցությամբ:
Ամփոփվում են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության կոմիտեի 40-րդ նստաշրջանի աշխատանքների արդյունքները: Հուլիսի 20-ին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Աշոտ Հովակիմյանը, Մշակույթի նախարարի տեղակալ Ներսես Տեր-Վարդանյանը, Հայաստանի Հանրապետությունում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ազգային հանձնաժողովի գլխավոր քարտուղար Վահրամ Կաժոյանը կանդրադառնան նստաշրջանի արդյունքներին: Հիշեցնենք, որ Միջնադարյան Հայաստանի Անի մայրաքաղաքն ընդգրկվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային մշակութային ժառանգության ցանկում: Այս մասին որոշումը կայացվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Մշակութային ժառանգության կոմիտեի 40-րդ նիստում:
Այսօր ՄԱԿ-ի գրասենյակում տեղի կունենա Օրիգամիի հավաքածուի ցուցադրություն՝ նվիրված Հիրոսիմա քաղաքի ռմբակոծման 71-ամյակին: Ամեն տարի oգոստոսի 6-ը Ճապոնիայում Խաղաղության հիշատակման արարողությամբ նշվում է որպես Հիրոսիմա քաղաքի ատոմային ռմբակոծման տարելից: Վերջին տարիներին ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակը տարբեր միջոցառումներով հարգել է այդ ողբերգության զոհերի հիշատակը: Այս տարի նույնպես, «Հիկարի» հայ-ճապոնական գիտական, կրթական, մշակութային կենտրոնի հետ համատեղ, կազմակերպում է հիշատակի միջոցառում:
ԱԻՆ Հիդրոմետ ծառայությունը զգուշացնում է. Մինչև հուլիսի 22-ը Սյունիքի հովիտներում և Արարատյան դաշտում սպասվում է բարձր ջերմային ֆոն և բարձր կարգի հրդեհավտանգ իրավիճակ: Ուլտրամանուշակագույն ճառագայթման ինտենսիվությունը սպասվում է նորմայից բարձր: Խորհուրդ է տրվում խուսափել արևի ուղիղ ճառագայթներից և ֆիզիկական ակտիվությունից: Օրվա ընթացքում թեմայի վերաբերյալ սպասվում են մասնագետների և համապատասխան գերատեսչությունների հորդորները:

Предстоящие новости: 20.07.2016
Внимание общества снова приковано к развитиям вокруг вооруженного нападения на территорию полка ППС полиции Армении. 20 июля политические, общественные и культурные деятели продолжат представлять свои наблюдения в связи с горячими ереванскими событиями.
Не менее горячо состояние в Турции. Неудавшаяся попытка переворота в Турции получает новые развития. Количество арестованных в стране лиц достигает 7 тысяч. Представители ЕС призывают Турцию учитывать верховенство закона. Директор Института востоковедения НАН Армении Рыбен Сафрастян проанализирует события в Турции, реакцию Европы и США, а также коснется произошедших в Германии террористических действий.
Проходит третий всеармянский фестиваль «Моя Армения», посвященный 25-летию независимости Армении. В этой связи состоится пресс-конференция министра диаспоры Армении Грануш Акопян с участием руководителей художественного совета фестиваля и прибывших из диаспоры делегаций.
Подводятся итоги работы 40-й сессии Комитета всемирного культурного наследия ЮНЕСКО. 20 июля замминистра ИД Армении Ашот Овакимян, замминистра культуры Нерсес Тер-Варданян и генеральный секретарь национальной комиссии Армении в ЮНЕСКО Ваграм Кажоян коснутся итогов 40-й сессии. Напомним, что по итогам сессии средневековая армянская столица Ани была включена в список Всемирного культурного наследия ЮНЕСКО.
В ереванском офисе ООН состоится показ коллекции оригами, посвященный 71-летию бомбардировки Хиросимы. Ежегодно 6 августа, в день атомной бомбардировки города Хиросимы, в Японии проходит Церемония памяти мира. В последние годы армянское представительство ООН разными мероприятиями поминает жертв этой страшной трагедии. В этом году совместно с армяно-японским культурным, образовательным, научным центром «Хикари» организуется мероприятие в память жертв.
Служба «Гидромет» МЧС Армении предупреждает: до 22 июля в долинах Сюника и Араратской равнине ожидается высокий тепловой фон и пожароопасная ситуация. Интенсивность ультрафиолетовых излучений выше нормы. Советуется избегать от прямых солнечных лучей и физической нагрузки. В течение дня ожидаются советы специалистов и представителей соответствующих ведомств.
Подробности вы можете узнать на сайте armenpress.am и услышать в эфире информационного радио. Следите за нами вTwitterиFacebook.