Սպասվող լրահոս. 16.06.2016
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:«Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը Լրատվական ռադիոյի եթերում ներկայացնում է այն ամենն, ինչի մասին կկարդաք, կլսեք ու կտեսնեք այսօրվա լրահոսում:
Տավուշի մարզի Դիլիջան համայնքի վարչական տարածքներում նախատեսվում է թույլատրել օճառի և օծանելիքի ու կոսմետիկ միջոցների արտադրություն: Այս հարցն ընգրկված է այսօր` հունիսի 16-ին, ՀՀ կառավարության կայանալիք նիստին: Այս նախագծի ընդունումը պայմանավորված է Դիլիջան համայնքի և հարակից տարածքների զարգացմամբ և ներդրումների խրախուսմամբ: Օճառի արտադրության մեջ բացակայում են վտանգավոր նյութերի և թափոնների առկայությունը, իսկ արտադրական գործընթացն իրականացվում է փակ ցիկլով, որի արդյունքում թափոններ չեն առաջանում:
ՀՀ կառավարության աջակցությամբ հունիսի 17-18-ը կանցկացվի «ԴիջիԹեք» բիզնես ֆորումը: Ֆորումի բացմանն ընդառաջ Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ) նախագահ Ալեքսանդր Եսայանը, գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը, մեդիափորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանն այսօր կներկայացնեն ֆորումի այս տարվա շեշտադրումները:
Հունիսի 18-19-ն էլ կանցկացվի հղի կանանց և մանուկների առողջության պահպանման և այլ խնդիրներին նվիրված «Կոալա» փառատոնը: Լրագրողների հետ հանդիպմանը կազմակերպիչներն այսօր կներկայացնեն փառատոնի օրակարգային հարցերը, կանդրադառնան անվտանգ հղիությանն, երեխաների առողջ մանկությանը:
Պարույր Սևակի ծննդավայրում՝ տուն-թանգարան տանող ճանապարհին հունիսի 17-ին կբացվի «Կոչեմ ապրողաց» խորագրով քանդակաշարի առաջին քանդակը` «Անլռելի զանգակատուն» պոեմի հիմքով` «Տո լա՜ճ տնավեր…» անվանված կոթողը: Այն նվիրված է մեծանուն գրողի ծննդյան 100-ամյակին: Իսկ այսօր քանդակաշարի հեղինակ ՀՀ.ժող վարպետ, նկարիչ խաչքարագործ Վարազդատ Համաբարձումյանը կներկայացնի ծրագրի մանրամասները:
Մեկնարկում է Միջազգային երաժշտական մրցույթների համաշխարհային ֆեդերացիայի 60-րդ գլխավոր վեհաժողովը։ Երևան են ժամանել աշխարհում մեծ հեղինակություն վայելող շուրջ 40 միջազգային երաժշտական մրցույթների տնօրեններ, գեղարվեստական ղեկավարներ, ներկայացուցիչներ, որոնք կքննարկեն երաժշտական աշխարհի ձեռքբերումները, մարտահրավերները։ Երեկոյան էլ «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում 60-րդ գլխավոր համաժողովի շրջանակում տեղի կունենա ֆեդերացիայի դափնեկիրների գալա համերգը։ Համերգը կղեկավարի Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը։

Предстоящие новости: 16.06.2016
Сегодня, 16-го июня, состоится очередное заседание правительства Армении. Предусмотрено разрешить производство мыла и косметической продукции на территории Дилижана, что должно способствовать развитию региона и поощрению инвестиций.
Сегодня, 16-го июня, состоится пресс-конференция, посвященная 9-му ежегодному бизнес-форуму «ДиджиТек». Председатель Союза предприятий ИТ Александр Есаян, директор Карен Варданян, медиа-эксперт Самвел Мартиросян представят особенности форума в этом году.
18-19-го июня состоится фестиваль «Коала», посвященный здоровьюмбеременных и новорожденных. Сегодня, 16-го июня, состоится пресс-конференция организаторов фестиваля «Коала», которые представят повестку фестиваля и условия для безопасного течения беременности и рождения здоровых детей.
17-го июня по дороге к дому-музею Паруйра Севака на его малой родине откроется первая скульптура из скульптурного ряда «Воззову к живым». Сегодня, 16-го июня, состоится пресс-конференция автора скульптурного ряда, народного мастера Армении, художника Вараздата Амбарцумяна, который представит подробности программы, посвященной 100-летию Паруйра Севака.
Стартует 60-я генеральная ассамблея Всемирной федерации международных музыкальных конкурсов (The World Federation of International Music Competitions- WFIMC). В Ереван прибыли директоры около 40 международных музыкальных конкурсов, которые обсудят важнейшие достижения и вызовы в отрасли. Вечером в концертном зале имени Арама Хачатуряна состоится гала-концерт лауреатов Всемирной федерации международных музыкальных конкурсов. Ведущий концерта – худрук и дирижер Государственного молодежного оркестра Армении Сергей Смбатян.