Սպասվող լրահոս. 02.06.2016
Հայաստանի և Իրանի միջև կհաստատվի առանց վիզայի ռեժիմ: Հայաստանի և Իրանի կառավարությունների միջև նախատեսվում է ստորագրել քաղաքացիների՝ առանց մուտքի արտոնագրի այցելությունների մասին համաձայնագիր: Փաստաթղթին հավանություն տալու մասին հարցն ընդգրկված է ՀՀ կառավարության հունիսի 2-ի նիստի օրակարգում: Համաձայնագրի ստորագրումը բխում է Հայաստանի և Իրանի միջև երկկողմ հարաբերությունները խթանելու, փոխշահավետ տնտեսական, առևտրային և այլ կապերն ամրապնդելու անհրաժեշտությունից:
Ինչ մասնագիտություններ են նախընտրում դիմորդները, արդյոք նրանց շրջանում շարունակում են պահանջված մնալ բարձրագույն ուսումնաական հաստատությունները: Ինչ քայլեր են ձեռնարկվում մասնագիտություններն աշխատաշուկայի պահանջներին համապատասխանեցնելու համար: Այս և այլ հարցերին են անդրադառնալու Մասնագիտական կողմնորոշման մեթոդական կենտրոնի տնօրեն Հայկուհի Գևորգյանը,, Մասնագիտական կրթության և ուսուցման զարգացման ազգային կենտրոնի տնօրեն Տաթևիկ Գասպարյանը:
Կներկայացվի «Բացահայտենք Երևանը. հայացք քաղաքի անցյալին և ներկային» զբոսաշրջային էլեկտրոնային գրիքը: Այն մուլտիմեդիա հարթակի վրա ստեղծված շարքի արդեն երկրորդ ինտերակտիվ գիրքն է, որը հնարավորություն կտա ընթերցողներին Երևանի մասին տեղեկատվություն ստանալ միանգամից 7 լեզվով: Էլեկտրոնային գրքում առաջարկվում է նաև քաղաքային վեց շրջագայությունների ու զբոսանքների մեկօրյա փաթեթ, ինչը գիրքը դարձնում է զբոսաշրջային ինտերակտիվ ուղեցույց:
Երևանում կմեկնարկի «Աջակցություն նորարարությանը Հայաստանում» խորագրով համաժողով: Համաժողովի ընթացքում Եվրոպական ներդրումային բանկի (ԵՆԲ) կողմից կներկայացվեն Հայաստանում նորարարությունների ֆինանսավորման նոր գործիքներ: Համաժողովին ողջույնի խոսքով հանդես կգան ՀՀ փոխվարչապետ, Միջազգային տնտեսական ինտեգրման և բարեփոխումների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Արծվիկ Մինասյանը, ԵՄ հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին:
Հունիսի 2-ը Առողջ սնվելու օրն է: Ինչ է նշանակում առողջ սնվել, որոնք են համարվում մարդու օրգանիզմի համար օգտակար մթերքներ: Բժիշկ-դիետոլոգ Վարդանուշ Պետրոսյանը կներկայացնի իր մասնագիտական դիտարկումները:
Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանի և «Արամ Խաչատրյան» տրիոյի նախաձեռնությամբ կմեկնարկի «Գերմանացի կոմպոզիտորների թանգարանները Խաչատրյանի տանը» ծրագիրը: Ծրագրի շրջանակում Ա.Խաչատրյանի տուն-թանգարանում պարբերաբար կներկայացվեն գերմանացի կոմպոզիտորների թանգարանները: Ա.Խաչատրյանի տուն-թանգարանի պատրաստած տեսաշարի ուղեկցությամբ կներկայացվի նշանավոր կոմպոզիտոր Յոհաննես Բրամսի՝ Համբուրգում և Բադեն-Բադենում գործող թանգարանները, ինչպես նաև հանրաճանաչ կոմպոզիտորի կյանքն ու ստեղծագործական ուղին: Երեկոյի ընթացքում կոմպոզիտորի ստեղծագործությունների կատարումներով հանդես կգան «Արամ Խաչատրյան» տրիոն, ինչպես նաև երգչուհի Աննա Մայիլյանը և ալտահար Մաքսիմ Նովիկովը:

Предстоящие новости: 02.06.2016
Между Ираном и Арменией установится безвизовый режим. Предполагается подписание соответствующего соглашения между правительствами обеих стран. Сегодня, 2-го июня, состоится очередное заседание правительства Армении, на котором будет рассматриваться этот вопрос. Соглашение соответствует интересам обеих стран и будет способствовать стимулированию экономических, торговых и прочих связей.
Сегодня, 2-го июня, состоится пресс-конференция директора Методического центра профессионального ориентирования молодежи министерства труда и по социальным вопросам АрменииАйкуи Геворгян и директораНационального центраразвития профессионального образования и обученияТатевик Гаспарян, которые расскажут о выборе профессии молодыми людьми, о шагах в направлении к приведению профессий в соответствие с требованиями рынка труда.
При содействии мэрии Еревана и по инициативе Всеармянского благотворительного союза (AGBU) сегодня состоится презентация электронной туристической книги «Познаем Ереван: взгляд на прошлое и будущее города». Kнига является уже второй интерактивной книгой, созданной на мультимедийной платформе, которая предоставит читателям возможность получить информацию о Ереване сразу на 7-и языках. В электронной книге предлагается однодневный пакет шести городских туров и прогулок, что делает книгу интерактивным туристическим справочником.
Сегодня, 2-го июня, в Ереване начинается конференция на тему «Помощь инновации в Армении». Европейский банк развития представит новые инструменты финансирования в Армении. На открытии конференции выступят вице-премьер Армении Ваче Габриэлян, министр экономики Армении Арцвик Минасян, руководитель делегации ЕС в Армении посол Петр Свитальский.
Сегодня, 2-го июня, день здорового питания. Пресс-конференция диетолога Вардануш Петросян будет посвящена вопросам здорового питания человека.
В Доме-музее Арама Хачатуряна состоится старт программы «Музеи немецких композиторов в доме Арама Хачатуряна». Инициатор – трио имени Арама Хачатуряна.
Прозвучат произведения Брамса, будут показаны фото его музеев в Гамбурге и Баден-Бадене. Выступят трио имени Арама Хачатуряна, певица Анна Маилян, альтист Максим Новиков.