Սպասվող լրահոս. 23.05.2016
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:«Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը Լրատվական ռադիոյի եթերում ներկայացնում է այն ամենն, ինչի մասին կկարդաք, կլսեք ու կտեսնեք այսօրվա լրահոսում:
Ազգային ժողովում սկսվում են 2015 թվականի բյուջեի կատարողականի քննարկումները: Այսօր՝ մայիսի 23-ին, գերատեսչությունները հերթով կներկայացնեն, թե որքանով են արդյունավետ ծախսել պետական բյուջեից հատկացված միջոցները:
Արցախյան քառօրյա պատերազմից հետո տարբեր հարթակներում ու ամենատարբեր մակարդակով խոսվեց Ադրբեջանի հանցագործ քայլերի, ինչպես նաև Ադրբեջանին պատասխանատվության ենթարկելու մասին: Փաստաբան Նիկոլայ Բաղդասարյանը, Պաշտպանության բանակի կրտսեր սերժանտ, հետմահու Արցախի հերոս Ռոբերտ Աբաջյանի եղբայր Ռուբեն Աբաջյանը, «Մեդիա և իրավունք» ՀԿ-ի նախագահ Լիլիթ Լալայանը կքննարկեն, թե լրագրողներն ու իրավաբաններն ինչ անելիք ունեն Ադրբեջանին պատասխանատվության ենթարկելու գործում:
Մայիսի 23-ին Հայաստանյայց Առաքելական Ս. Եկեղեցին տոնախմբելու է սուրբ Հռիփսիմյանց կույսերի հիշատակը: Տոնի առիթով այսօր Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնից հանդիսավոր թափորը կառաջնորդվի Ս. Հռիփսիմե վանք` տանելով նաև Սուրբ Էջմիածնում պահվող սուրբ Հռիփսիմե կույսի մասունքները: Վանքում կմատուցվի Սուրբ Պատարագ, որի ավարտին կկատարվի Անդաստանի արարողություն, սրբազան մասունքով կօրհնվեն աշխարհի չորս կողմերը:
Հայազգի գիտնական, հռչակավոր նեյրոկենսաբան, ԱՄՆ-ի Սկրիպտի գիտահետազոտական ինստիտուտի պրոֆեսոր Արդեմ Պատապուտյանը կանցկացնի բաց դասախոսություն «Շոշափելիքի ընկալումը. ինչպե՞ս ենք զգում ջերմաստիճանն ու ճնշումը» թեմայով:
Մայիսի 23-27-ը կանցկացվեն «Իրանական ֆիլմերի օրեր» Հայաստանում: Մոսկվա կինոթատրոնում կներկայացվեն հետևայլ ֆիլմերը՝ «Թիվ 143 առվափոս» «Օրորոց մայրիկի համար», «Ոսկի և պղինձ», «Ապրես», «Նկարչության ջրավազան»:
Մայիսի 5-12-ը Սոչիում կայացած «Պատանիների Տարածություն» ամենամյա միջազգային թատերական փառատոնից հայկական պատվիրակությունը վերադարձել է լուրջ հաջողություններով: Հայկական պատվիրակությունը ստացել է միանգամից մի քանի մրցանակներ: ՀՀ ժողովրդական արտիստ, պրոֆեսոր Նիկոլայ Ծատուրյանը, բեմադրիչ, դերասան Կարապետ Բալյանը կներկայացնեն փառատոնում գրանցած հաջողությունները:
Մեկ այլ հաղթանակ ևս, բայց այս անգամ՝ սպորտում: Շվեյցարական Մոնտրյո քաղաքում ընթացող թաեքվանդոյի Եվրոպայի առաջնությունում բրնոզե մեդալ է ստացել հայազգի մարզիկ Սերգեյ Վարդազարյանը: Նա մայիսի 20-ին երրորդ տեղի համար պայքարում հաղթել է ադրբեջանցի մարզիկին։ Մինչ այդ մեր մարզիկը հաղթանակ էր տարել իտալացի և թուրք սպորտսմենների նկատմամբ: Այսօր նա և իր անձնական մարզիչ Արսեն Ավետիսյանը կհանդիպեն լրագրողներին և կներկայացնեն մանրամասներ թաեքվանդոյի Եվրոպայի առաջնությունից:

Предстоящие новости: 23.05.2016
Сегодня, 23-го мая, состоится совместное заседание комитетовНС Армении. В повестке дня - годовой отчет «О выполнении госбюджета РА-2015» (основные макроэкономические показатели, формирование доходов г/бюджета, таможенная политика, расходы, дефицит).
Сегодня, 23-го мая, состоится пресс-конференция адвоката Николая Багдасаряна, мл/сержанта АО НКР Рубена Абаджяна, брата Героя Арцаха (посмертно) и правопреемника Роберта Абаджяна, председателя МЦ «Медиа и право» Лилит Лалаян. Будут обсуждены предстоящие шаги журналистов и юристов для привлечения Азербайджана к ответственности за совершенные во время апрельской агрессии преступные действия.
23-го мая ААЦ отмечает день памяти святых сестер-девственниц Рипсимянц. Состоится крестный ход к мощам св. Рипсиме. В 11.00 в храме св. Рипсиме состоится литургия, после которой верующие освятят мощами недра земли – все 4 стороны света.
Сегодня, 23-го мая, состоится открытая лекция профессора НИИ нейробиологии Скрипта и университета Говарда Хьюза Артем Патапутян (США) на тему «Восприятие осязаемого: давление и температура».
23-27-го мая состоятся «Дни Иранских фильмов» в Армении. В к/т «Москва» будут показаны фильмы «Сточная канава номер 143», «Колыбель для мамы», «Золото и медь», «Бассейн живописи» и пр.
5-12- го мая в Сочи состоялся театральный ежегодный фестиваль «Территория молодых», где армянская делегация имела серьезный успех, получив несколько наград. Сегодня, 23-го мая, состоится пресс-конференция нар. артиста Николая Цатуряна, артиста Карапета Бальяна, которые расскажут об этом событии.
Другая победа – на этот раз, спортивная. Бронзовый призер первенства Европы по таэквондо в Монтрё Сергей Вартазарян и его тренер Арсен Аветисян расскажут, как 20-го мая Сергей Вартазарян в поединке за 3 место победил азербайджанского спортсмена.