Նախագահ Սարգսյանը Վիեննա այցի արդյունքներն ամփոփել է հարցազրույցով
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Վիեննայից Երևան վերադառնալու ճանապարհին օդանավում այցը լուսաբանող լրագրողներին հարցազրույց է տվել` ներկայացնելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների նախաձեռնությամբ կայացած հանդիպումների արդյունքները: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ Նախագահի մամուլի խոսնակ Վլադիմիր Հակոբյանը:
Վիեննայում մայիսի 16-ին Նախագահ Սարգսյանը հանդիպումներ է ունեցել Եվրոպական միության արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ, Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ Ֆեդերիկա Մոգերինիի, ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ` Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ: Ալիևի հետ ՀՀ Նախագահի հանդիպմանը մասնակցել են ինչպես ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին, ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը, Ֆրանսիայի եվրոպական հարցերով պետքարտուղար Արլեմ Դեզիրը , այնպես էլ երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանը և Էլմար Մամեդյարովը, դեսպաններ Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Ջեյմս Ուորլիքը (ԱՄՆ), Պիեռ Անդրիոն (Ֆրանսիա) և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը:

President Sargsyan summarizes results of Vienna visit in interview
YEREVAN, MAY 17, ARMENPRESS. President Serzh Sargsyan gave an interview to reporters in the Presidential Aircraft while returning to Armenia.
Press Secretary of the President Vladimir Hakobyan said Sargsyan summarized the results of the meetings in Vienna, which were initiated by the OSCE Minsk Group co-chairing countries.
On May 16 Sargsyan had meetings with High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policyand Vice-President of the European Commission Federica Mogherini, U.S Secretary of State John Kerry and Azerbaijani President Ilham Aliyev, with the participation of representatives of the Minsk Group co-chairing countries.
U.S Secretary of State John Kerry, Russian FM Sergey Lavrov, Secretary of State for European Affairs of France Harlem Desir, Armenian FM Nalbandian and Azerbaijani FM Mammadyarov, Ambassadors Igor Popov (Russia), James Warlick (USA), Pierre Andrieu (France) and OSCE Personal Representative of the Chairperson-in-Office Andrzej Kasprzyk participated in the Sargsyan-Aliyev meeting.