Սպասվող լրահոս. 17.05.2016
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես»լրատվական գործակալությունը Լրատվական ռադիոյի եթերում ներկայացնում է այն ամենն, ինչի մասին կկարդաք, կլսեք ու կտեսնեք այսօրվա լրահոսում:
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի` Վիեննա կատարած այցը քննարկումների առանցքում է: Վերլուծաբանները, քաղաքագետները վերլուծում են ղարաբաղյան հարցի շուրջ նոր զարգացումները: Ի՞նչ կփոխի նախագահի այցը Վիեննա, արդյո՞ք ղարաբաղյան հարցի շուրջ բանակցությունները նոր ընթացք են ստանում: Այսօր` մայիսի 17-ին, այս և այլ հարցերի կանդրադառնան Հայաստանի և այլ երկրների փորձագետները:
Այսօր կմեկնարկի հայ-լեհական տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի հինգերորդ նիստը: Նիստի պաշտոնական բացմանը ողջույնի խոսքով հանդես կգան միջկառավարական հանձնաժողովի համանախագահներ` ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի առաջին տեղակալ Գարեգին Մելքոնյանը և Լեհաստանի Հանրապետության զարգացման նախարարի տեղակալ Ռադոսլավ Դոմագալսկի-Լաբեձկին: Նիստի շրջանակում երկու երկրների գործարար համայնքի շուրջ 35 ներկայացուցիչների մասնակցությամբ տեղի կունենա Հայաստան-Լեհաստան գործարար համաժողով:
Մայիսի 19-ին լրանում է Պոնտոսի հույների ցեղասպանության 97-րդ տարելիցը: Օրվան ընդառաջ Երևանի Վ.Բրյուսովի անվան պետական լեզվաբանական համալսարանում կներկայացվի Պոնտոսի հույների ցեղասպանությանը նվիրված «Արգոնավորդների ոտնահետքերով» ֆիլմի հայերեն թարգմանված տարբերակի ցուցադրությունը: Ֆիլմի ցուցադրությունից առաջ հույների Ցեղասպանության պատմությունը համառոտ կներկայացնի ցեղասպանագետ, պատմական գիտությունների թեկնածու Գևորգ Վարդանյանը:
ՀՀ Ազգային ժողովի նիստերի դահլիճի նախասրահում կկայանա «ՀԱՎԱՍԱՐ» խորագիրը կրող լուսանկարչական ցուցահանդեսի բացումը: Ցուցահանդեսի նպատակն է կին և տղամարդ քաղաքական գործիչների հետ համատեղ բարձրաձայնել կանանց քաղաքական մասնակցության կարևորությունը: Ցուցահանդեսը ներառում է հետևյալ երկու թեմատիկ շարքերը` Հայ քաղաքական գործիչների դիմանկարներ և տարբեր ոլորտներ ներկայացնող հայտնի կանանց ու տղամարդկանց դիմանկարներ՝ հավասար իրավունքների և հնարավորությունների կոչ-ուղերձներով:
ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանն աշխատանքային այցով կմեկնի Արմավիրի մարզ: Նա կայցելի մի շարք մշակութային հաստատություններ, կծանոթանա խնդիրներին, արված աշխատանքին:
Թանգարանների միջազգային օրվան ընդառաջ Երևանի պատմության թանգարանի տնօրեն Արմինե Սարգսյանը կներկայացնի սպասվող միջոցառումները, կխոսի նաև հասարակության սոցիալ-մշակութային կյանքում թանգարանների դերի մասին:
Նորարար փորձառական արվեստի կենտրոնում ՀՀ սփյուռքի նախարարության աջակցությամբ տեղի կունենա «Արվեստ էքսպո-2016» միջազգային 2-րդ ցուցահանդեսի բացումը, որը կազմակերպել է հայրենադարձ նկարիչ Վագո Արմենո Խախամյանը: Ցուցահանդեսը նվիրված է ՀՀ անկախության 25-ամյակին, որին կմասնակցի 40 նկարիչ՝ աշխարհի 18 երկրից:

Предстоящие новости: 17.05.2016
Основная тема обсуждений в Армении – визит президента Сержа Саргсяна в Вену. Визит, а также новые развития по вопросу, обсуждают аналитики, политологи. Сегодня, 17-го мая, по этим вопросам выскажутся эксперты Армении и других стран.
Сегодня начнется пятое заседание армяно-польской межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству. На церемонии официального открытия с приветственной речью выступят сопредседатели армяно-польской межправительственной комиссии - замминистра экономики Армении Гарегин Мелконян и замминистра развития Польши Радослав Домагальский-Лабецкий.
В рамках заседания состоится армяно-польский бизнес-форум.
19-го мая исполняется 97 лет со дня геноцида понтийских греков. В Ереванском государственном университете языковедения и социальных наук имени В. Брюсова состоится показ армянской озвучки посвященного геноциду понтийских греков фильма «По следам агронавтов». До показа историю геноцида понтийских греков вкратце расскажет геноцидолог, к.и.н. Геворг Варданян.
Сегодня, 17-го мая, в ойе зала заседаний НС Армении состоится открытие выставки «Равный: во имя равных прав и разных возможностей женщин и мужчин». В выставке 2 раздела: портреты армянских политических деятелей и портреты известных мужчин и женщин.
Министр культуры Армении Асмик Погосян поедете с рабочим визитом в Армавирскую область, где она посетит различные очаги культуры, ознакомится с проблемами и проведенной работой.
Сегодня, 17-го мая, состоится пресс-конференция директора Музея истории Еревана Армине Саркисян. Она представит ожидаемые к Дню музеев мероприятия.
В Центре новаторского экспериментального искусства состоится открытие 2-й международной выставки «Искусство экспо - 2016», которую при содействии Министерства диаспоры организовал художник-репатриант Ваго Армено Хахамян. Выставка посвящена 25-летию независимости Армении, в ней принимают участие 40 художников из18 стран.