Սոցցանցերի օգտատերերին զայրացրել է Եվրոպական հեռարձակողների միության որոշումը ԼՂՀ դրոշի հետ կապված
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Եվրատեսիլ-2016» երգի մրցույթում հայաստանյան պատվիրակ Իվետա Մուկուչյանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դրոշը ծածանելու պատճառով Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերությանը Եվրոպական հեռարձակողների միության (ԵՀՄ/EBU) նախազգուշացումը դժգոհություն և զայրույթ է առաջացրել սոցցանցերի օտարերկրյա շատ օգտատերերի շրջանում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, նրանցից շատերը մեղադրել են Եվրոպական հեռարձակողների միությանը երկակի չափորոշիչներով առաջնորդվելու մեջ:
«Նա պարզապես ցույց է տվել դրոշը, ապա խոսել խաղաղության մասին... Ինչո՞ւ են մարդիկ սրանից այսքան մեծ աղմուկ հանում: Դա տարօրինակ է և կեղծավոր... Հատկապես Ադրբեջանի կողմից»,- նշել է Գուտիեր Դեսքամփսը:
Օգտատերերից մյուսը` Լուպչո Նեչովսկին, հույս է հայտնել, որ այս միջոցադեպը կավարտվի միայն փոքր տուգանքով, ինչպես տեղի ունեցավ 2009 թվականին, երբ 43 ադրբեջանցիներ պետության կողմից հետապնդումների, քաղաքական ու հոգեբանական ճնշումների սկսեցին ենթարկվել Հայաստանի օգտին քվեարկելու համար: «Թեպետ այդ ժամանակ խնդիրն իսկապես շատ լուրջ էր, սակայն միայն Ադրբեջանը 3 հազար եվրո տուգանք վճարեց: ԵՀՄ-ն պարբերաբար երկակի ստանդարտներ է կիրառում Եվրոպական հեռարձակողների միության անդամ տարբեր երկրների նկատմամբ: Կարծում եմ` նրանք արդեն վաղուց կորցրել են վստահելիությունը որևէ միջազգային միջոցառում կազմակերպելու հարցում: Ամոթ քեզ, ԵՀՄ»,- նշել է Նեչովսկին:
Օգտատերերից մյուսը` Վանեսա Մորգանը, գրել է. «Ադրբեջանը պետք է անհանգստանա իր իրական սահմանների ներսում մարդու իրավունքների խնդիրների առնչությամբ` իր սահմաններից դուրս գտնվող երկրի դրոշի մասին անհանգստանալու փոխարեն»:
«Ուելսի դրոշը կարելի է, իսկ Լեռնային Ղարաբաղինը` ո՞չ: Դու կամ հանդուրժող ես կամ ոչ: Եվ այս պահին, հարգելի ԵՀՄ, դու պարզապես կեղծավոր ես»,- նշել է Յոհանա Քրիստինա Ռադոշը:
Մեկ այլ օգտատեր` Լուկաս Ռիչարդ Սանդֆորդը իր զարմանքն է հայտնել, թե այդ ինչպես է Ադրբեջանը աղքատիկ գումարով տուգանվում Հայաստանի օգտին քվեարկողներին հետապնդելու համար, մինչդեռ Հայաստանին սպառնում են պատժամիջոցներով:
Սամուել Մուրանսկին ևս հիշեցրել է Հայաստանի օգտին քվեարկողների ձերբակալելու Ադրբեջանի փորձառությունը` ամոթի խոսքեր հնչեցնելով ԵՀՄ հասցեին:
«Բրավո Հայաստան, հարգանքներս: Թող ամեն ոք ասի այն, ինչ ցանկանում է: Բրավո, Իվետա, նա շատ ազնիվ է»,- գրել է Էլենա Գրատչենկոն:
«Ազատ եղիր քո դրոշի հետ: Իվետան այս տարի լավագույն ներկայացումն է ունեցել: Հայաստանը կհաղթի»,- նման կարծիք է հայտնել Վիսենտե Ֆերնանդեսը:
Եվրոպական հեռարձակողների միությունը պաշտոնապես նախազգուշացրել է Հայաստանի հանրային հեռարձակողին` Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դրոշը հայաստանյան պատվիրակ Իվետա Մուկուչյանի կողմից ծածանելու համար: Եվրոպական հեռարձակողների միությունը նշել է, որ եթե ԼՂՀ դրոշը մրցույթի ընթացքում կրկին ծածանվի, հայաստանյան պատվիրակությունը իրեն կդնի այս և հետագա տարիներին մրցույթից որակազրկվելու ռիսկի առաջ: Հայաստանի նկատմամբ դրոշը ցուցադրելու համար պատժամիջոց կկիրառվի մինչև այս տարվա հունիսը:

YEREVAN, MAY 12, ARMENPRESS. The warning of the European Broadcasting Union on the raising of NKR flag by Armenian participant Iveta Mukuchyan in the “Eurovision-2016” song contest created a discontent and anger among many foreign users. As “Armenpress” reports, many of them blamed the EBU for guiding by double standards.
“She simply showed a flag then made a statement about peace.... Why are people making such a fuss about that?! It's ridiculous and hypocrit... Especially from Azerbaidjan...”, Gauthier Descamps says.
Another user Lupcho Nechovski believes this should not result in something more than a mere fine, like EBU did with the case in 2009 when 43 citizens of Azerbaijan were interrogated and under serious political and psychological pressure for voting for Armenia in ESC. “Despite the matter being immensely serious, EBU only got 3,000 euro from iTV. EBU is constantly demonstrating double standards towards different EBU members, and I believe they have lost the credibility to organize any international event long ago. Shame on You, EBU!”, she writes.
Vanessa Morgan, another user, writes: “Azerbaijan should worry about its human rights issues within its actual borders instead of worrying about the flag of a country outside of its borders”.
“So the flag of Wales is o'kay, but the flag of Nagorny Karabkh isn't? You are either tolerant or not. And at the moment, dear EBU, you are just hypocrites”, Joanna Krystyna Radosz writes.
Another user Lukas Richard Sandford says so Azerbaijan interrogate those who voted for Armenia and get a meagre fine but Armenia is facing 'sanctions'!
Samuel Muránsky also recalled Azerbaijani experience in arresting people for their vote for Armenia.
Bravo Armenia, respect! Let everyone say what they want. Bravo Iveta, she is too honest”, Elena Gratchenko writes.
“Be free with your flag! Iveta has the best performance of this year. Armenia will be the winner!” Vicente Fernández writes.
The EBU officially warned Armenian Public Broadcaster for raisingof the Nagorno-Karabakh flag in the Green Room by Iveta Mukuchyan during the live transmission of the first Semi Final on 10 May and considers the flag's appearance in the transmission harmful to the Eurovision Song Contest brand. The Reference Group wishes to point out that any further breach of the Rules of the 2016 Eurovision Song Contest could lead to disqualification from this year's event or any successive editions. The Reference Group has decided to sanction Armenian broadcaster, AMPTV, in accordance with the Rules. The nature of the sanction will be determined, at the latest, by the next Reference Group meeting in June.